Täpseim külmaennustaja oli Andrus Kukk

Külmalinnas Jõgeval sai ka äsja lõppenud soojavõitu talvel teoks traditsiooniline külmaennustusvõistlus. Selle võitis jõgevalane Andrus Kukk.


 Seekordne võistlus oli varasematest pisut erinev: ennustusi koguti ainult talve teise poole kohta.

“Detsembris oli ilm nii soe, et me ei pannud talve algust tähelegi,” ütles ennustusvõistlust korraldava MTÜ 43,5 eestvedaja Raul Taul naljatamisi.

Oli see siis nii või teisiti, aga võistlus jäi tõesti õigel ajal välja kuulutamata. 14. veebruaril Jõgeval toimunud talvefestivalil küsitlesid MTÜ esindajad aga publikut ja palusid inimestel ennustada 14. veebruari ja 21. märtsi vahele jääva ajavahemiku madalaimat temperatuuri.

“Mõni punnis vastu ka, nagu oleksime talt pangakaardi PIN-koodi välja pinninud, aga oli ka neid, kes meeleldi ilmaennustajaks hakkasid. Ühtekokku kogunes 21 ennustust,” ütles Raul Taul.

Talve lõpupäeval selgus, et kõige täpsemaks ennustajaks osutus Andrus Kukk. Kui tegelikult oli kõnealuse ajavahemiku madalaim temperatuur -14,4 kraadi (see mõõdeti Jõgeva ilmajaamas 16. veebruaril), siis Andrus Kukk pakkus kaks kraadikümnendikku rohkem ehk -14,6 kraadi.

Andrus Kuke kohta võib öelda, et ta on ilmajaamale lähedal seisev isik: ta on ilmajaama kõrvalmajas üles kasvanud ja elab seal praegugi. Talviseid ilmaprognoose jälgib ta enamasti Tartu maratoni silmas pidades: ta on sellel osalenud juba ligemale kümnel aastal. Tänavu toimus maraton 15. veebruaril ehk päev pärast Jõgeva talvefestivali.

“Jälgisin enne maratoni nii norralaste, ameeriklaste kui ka venelaste pikki prognoose,” ütles Andrus Kukk. “Et keegi neist tugevamat külmalainet ei lubanud, mõtlesin: tavalise külma talveöö järel kukub kraadiklaas hommikuks nii umbes viieteist kraadi peale. Ja nii pakkusingi, kui mul talve teise poole madalaimat temperatuuri ennustada paluti, miinus 14,6 kraadi.”

Mis maratoni puutub, siis seal sai Andrus Kukk 2862. koha (aeg 5:15.22).

“Raul Taulile tegin igatahes ära,” ütles Andrus Kukk muiates.

Külmaennustusvõistluse auhinna saab võitja kätte mai lõpus  Jõgeva linna päevade ajal.

Eesti Taimekasvatuse Instituudi agrometeoroloogi Laine Kepparti sõnul jäi tänavune talv viimase 93 aasta keskmisest rohkem kui kuu võrra lühemaks. Klimatoloogilises mõttes peetakse talveks nimelt perioodi, mil lumi on püsivalt maas ja ööpäeva keskmine õhutemperatuur valdavalt null kraadist madalam. Püsiv lumikate tekkis 21. detsembrist ja sulas ära 21. veebruariks, seega kestis nn päristalv 61 päeva. Jõgeva 2014./15. a talve madalaim temperatuur mõõdeti 7. jaanuaril ja see oli -20,1 °C.  Eesti ametlikuks külmarekordiks see siiski ei osutunud, sest samal kuupäeval näitas kraadiklaas Väike-Maarja ilmajaamas – 20,7 °C.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus