Tapiku raamatukogu sai 100-aastaseks

Pühapäeval peeti sajandat sünnipäeva Põltsamaa vallas asuvas Tapiku raamatukogus. Pidu algas jalutuskäiguga Tamsi külla.


Tamsi külla mindi põhjusel, et sealses vanas koolihoones paiknes haridusseltsi Koit raamatukogu. Külastati ka teisi paiku, kus raamatukogu erinevatel aegadel tegutsenud on.
Aastatel 1948–1996 töötas Tapiku raamatukogu juhatajana Miralda Sepp, kelle koostatud kroonikaalbumit ja käsitsi kirjutatud ülevaadet Tapiku ajaloost sünnipäevakülalised lehitseda said.

Haruldased dokumendid

Kogumikus on haruldasi dokumente. Näiteks Viljandi maakonna täitevkomitee otsus, millega Miralda raamatukogu juhatajaks määrati.
„Juubelipäeva hommikul said külalised sõnumi Miralda Sepa lapselapselt, kes kirjutas, et tema vanaema oleks täna väga uhke, kui teaks, et tähistatakse raamatukogu 100. sünnipäeva,“ ütles Tapiku raamatukogu tänane perenaine Hiie Nugis.
„Kõige rohkem pean kiitma lugejaid. Ilma nendeta pole ju raamatukogu,“ lisas ta. „Varem tegutsesin põllumajanduses. Raamatukogusse tööle asumine 2018. aastal võimaldas mul kultuurivaldkonda süveneda. Vajalikud teadmised ja oskused omandasin iseseisvalt, targematelt nõu küsides. Õppisin ja õpin pidevalt töö käigus,“ ütles Nugis Vooremaale.
Aastatel 1996–2018 oli Tapiku raamatukogu juhatajaks Virve Etulaid, kes samuti on koostanud kroonikaid raamatukogu ajaloost. Etulaidile lausuti sünnipäevapeol tänusõnu pikaajalise töö eest.

Kogukonna tugevdaja

„Raamatukogudel on väga tähtis roll kogukonna tugevdajana. Ka Tapiku raamatukogu koondab väga hästi paikkonna inimesi,“ ütles Põltsamaa raamatukogu direktor Rutt Rimmel.
„Raamatukogu ja Tapiku külade selts on igas mõttes läbi põimunud,“ lausus külade seltsi eestvedaja Eda Kasar.
Põltsamaa vallavanem Andres Vään nimetas sünnipäevatervituses Tapiku raamatukogu vallakeskusest kaugemal asuvaks oluliseks kultuurikoldeks. Tema sõnul saab nüüd Tapikule sõita mööda heas korras teed, mis külaelanike igapäevaelu ja turvalisuse vaatevinklist väga oluline.
Tapiku mõisa omanik Olev Kull ütles, et Tapiku raamatukogu 100. aastapäev on märkimisväärne päev ka põhjusel, et raamatukogus registreeriti uus lugeja, Merilyn Tallinnast. Tapikul elavad tal lähedased.
Hiie Nugise sõnul on Tapiku raamatukogus praegu 150 lugejat, kellest regulaarselt külastab raamatukogu sada kolmkümmend.
Juubeli tähistamisel osalenud põltsamaalasest majandus- ja taristuminister Taavi Aas lausus lühiusutluses Vooremaale, et raamatukogu väikeses külas on hea näide edukast kultuurielust. „Lisaks argipäevastele ja suuresti majandusalastele toimetustele vajavad inimesed mõndagi ka hingele,“ lisas ta.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus