Tapiku mõis saab uue kuue

Pajusi vallas asuv Tapiku mõis saab uue omaniku initsiatiivil taastatud väljanägemise. Harjumaalt juurte juurde naasnud 68-aastane Olev Kull on ülesandeks võtnud taastada kunagine mõis, millest saaksid rõõmu tunda kõik huvilised ja inimesed, kes sealses koolis käinud.


Tapiku mõisa taastamisega on alustatud pargist, mis on võsast ja prahist puhtaks tehtud, Olev Kulli sõnul mööduski praktiliselt kogu üle-eelmine suvi mõisa ümbrust korrastades. Eemaldatud sai ka otsest ohtu kujutanud puud. Talgu korras olid abiks omaniku lähisugulased ja kohalik kogukond. Oma koha saab pargis ka vabadussõja võidualtar.

Kõigepealt on vaja projekti

Suurim tagasilöök on olnud projektijoonestaja lahkumine, kuid Olev Kull loodab muinsuskaitseameti abiga leida uue inimese, kes hakkab katust, põrandaid, uksi, aknaid, sadevee kanalisatsiooni jms projekteerima,et siis aasta pärast ehitusega alustada.

“Kui projekt valmis, tuleb raha taotleda. Ise tuleb ka panustada ja nii need asjad lähevad,” lausus mõisa omanik. Pajusi vallavalitsuselt ja kohaliku omaalgatuse programmilt (KOP) saadud toetusega on tulevane võidualtar endale juba vundamendi saanud.

Peahoonest rääkides ‒ väline osa on säilinud praktiliselt algkujul, aastakümneid tühjana seisnud rüütlimõisal puudus enamus uksi ja aknad olid katki. Mõisa osas on Kull koos kahe pojaga põhilise rõhu suunanud katuse veepidavuse taastamisele, hetkel midagi läbi ei tule.

Mõisa sisemuses tuleb uuesti ehitada kahe, esimesel korrusel asuva, suurema ruumi põrandad. Taastada tuleb mõningad ahjud, säilitada tuleb ka teisele korrusele viiv keerdtrepp. Treppe, mis üles viivad, on hoones kaks. Ülemisel korrusel, kuhu omanikul plaanis privaatruum rajada, tuleb muinsuskaitseameti nõudmisel säilitada laiadest laudadest põrand. Mingit rariteeti mõisas ei ole, kuna tegemist on nii öelda keskklassi rüütlimõisaga.

Korstnad kaetakse lubikrohviga

“Ootangi ühte korstnameest, võibolla hakkame veel sel sügisel esimest korstent lubikrohviga katma,” lisas Olev Kull.

Hiljem kui mõisal katus peal ja esimene korrus toimib, on kavas pargi nurgas asuv jääkelder ja pesuköök korda teha. Natuke peab mõisnik asju ajama ka maanteeametiga kuna tee on köögile pisut liiga lähedal.

 Jääkelder on hoone, millesse talvel viidud jää hoiab ka suvel temperatuuri madala.

Olev Kull kinnitas, et mõisa taastamisprojekt ei ole kindlasti mitte kasumi teenimise eesmärgil, kogu mõisakompleksi tahetakse hoida avatuna kõigile heade kavatsustega külastajatele.

ENN RÄÄK

blog comments powered by Disqus