Tantsupeole pääsejad teada

Esmaspäeva õhtul jooksis Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse kodulehekülg umbe nagu maksuameti kodulehekülg tuludeklaratsiooni esitamise esimestel päevadel, sest tuhanded eesti rahvatantsijad põlesid soovist teada saada, kas nende rühm on pääsenud tantsupeole või mitte. Jõgevamaa kollektiive on seekord tantsupeole oodatud 22 ja ühtekokku teeb neis kaasa 303 tantsijat ja võimlejat.

Peolepääsu taotlejaid oli maakonna rahvakultuuri spetsialisti ning laulu- ja tantsupeo kuraatori Pille Tuti sõnul kümmekonna rühma jagu enam. Valikust välja jääjate hulgas on enam lasterühmi.

„Nii tantsupeo toimkond kui mina oleme tegelikult kogu aeg rõhutanud, et tänavusele peole on oodatud eelkõige täiskasvanute kollektiivid,” ütles Pille Tutt. „Lapsed ja noored saavad oma võimaluse kahe aasta pärast, kui toimub noorte laulu- ja tantsupidu. Need, kes seekord välja jäid, ärgu mõelgu, et nad tantsisid halvasti. Asi on ikka selles, et peoplats ja ööbimiskohad lihtsalt ei suuda kõiki soovijaid vastu võtta.”

3.-4. klasside tantsurühmi pääseb meilt peole ainult üks — Lustivere Põhikooli oma.

„Mul on muidugi hea meel, et me peole pääsesime, aga ma pole sugugi õnnelik, et me oma kategooriast üksi pääsesime,“ ütles Lustivere laste juhendaja Karin Uusküla. „Ühest küljest on kahju teiste töö luhtaminekust, teisalt kahju meie lastest: ööbimiskohas oleks neil ju palju lõbusam, kui seal teisigi nendeealisi oleks.”

Lustivere kooli tantsulapsed üllatasid teisel eelproovil ka juhendajat.

„Nii hästi polnud nad neid ilusaid, aga suhteliselt raskeid tantse veel kunagi tantsinud! Keegi ei läinud kordagi rütmist välja ka!” kiitis Karin Uusküla. Lisaks noorima kategooria rahvatantsurühmale juhendab ta veel kaht tüdrukute ja üht naiste võimlemisrühma, kes samuti kõik suurele peole pääsesid.

Tormi kiuste

Voore Põhikooli 7.-9. klassi tantsurühma tantsupeoeelsetesse ponnistustesse sekkus seekord jõuliselt ilmataadi käsi. Enamik tantsijaist teeb nimelt kaasa ka näiteringis, millele langes osaks au esindada Jõgevamaad Hiiumaal Kärdlas toimunud keskastme kooliteatrite riigifestivalil, mis leidis aset vahetult enne tantsupeo teist eelproovi. Puhkenud tormi tõttu ei pääsenud Voore lapsed aga kavandatud ajal mandrile tagasi ega jõudnudki eelproovile.

„Õnneks sai lastega Hiiumaal kaasas olnud õppealajuhataja kohe telefonitsi tantsupeotoimkonnaga ühendust ja meile anti luba saata tagantjärele videosalvestus,” ütles Voore kooli tantsurühma juhendaja Jeane Plaado. „Direktor organiseeriski meile videosalvestuse ja tantsupeo üldjuhid hindasid meid peokõlblikuks. Tahtsin teisipäeva hommikul lastele rõõmsat uudist teatada, aga enne kui ma suugi lahti sain, ütlesid nad selle ise välja: kõik olid juba internetist peolepääsejate nimekirja lugenud.”

Pala kooli direktori Malle Weinrauchi jaoks oli see, et mõlemad tema juhendatavad rühmad — kooli 9. klassi tantsurühm ja kultuurimaja täiskasvanute segarühm — peole pääsevad, meeldiva üllatusena.

„Teades, kui tihe on konkursisõel, ei julenud ma seda eriti loota,” ütles Malle Weinrauch. „Eriti hea meel on selle üle, et vahepeal pikalt varjusurmas olnud täiskasvanute rühm nüüd jälle nii kiiresti vormi on tõusnud. Hea meel on ka selle üle, et traditsioon jätkub: siinne kant on ju tantsupeol ikka tublisti esindatud olnud.”

Kasepääle oodatud kõik

Tegelikult on praeguseks juba enam-vähem teada ka laulupeole pääsejad. Kuigi Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse kodulehelt olid eile pärastlõunal leitav ainult nais- ja meeskooride nimekiri, siis Pille Tutile olid meilitsi laekunud andmed ka mudilas-, laste- ja poistekooride kohta.

„On hea meel tõdeda, et meilt pääsevad peole kõik kandideerinud poiste-, nais- ja meeskoorid,” ütles Pille Tutt.

Mudilaskoore pääseb laulupeole neli (Jõgeva Gümnaasiumi, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi, Siimusti Lasteaed-Algkooli ja Jõgeva Muusikakooli mudilaskoor) ning lastekoore samuti neli (Jõgeva, Palamuse ja Tabivere Gümnaasiumi ning Põltsamaa Ühisgümnaasiumi lastekoor). Otsust polnud veel tulnud puhkpilliorkestrite ja segakooride laulupeole ning kapellide pillipeole pääsemise kohta. Kindlasti on aga kõik maakonna taidluskollektiivid oodatud 6. juunil Kasepääl peetavale Peipsi-äärsete maakondade laulu- ja tantsupeole, kuhu on end viiest maakonnast üles andnud kaks ja pool tuhat lauljat, pillimängijat, tantsijat ning võimlejat.

Kes pääsevad suurele tantsupeole?

3.-4. klasside rühmad

Lustivere Põhikooli rühm (Karin Uusküla)

7.-9. klasside rühmad</span>

Pala Põhikooli rühm (Malle Weinrauch)

Voore Põhikooli rühm (Jeane Plaado)

C-segarühmad

Jõgeva Gümnaasiumi rühm (Vivian Paaksi)

Palamuse Gümnaasiumi rühm (Sirje Kiis)

B-segarühmad

Palamuse segarühm Paunvere Tootsid-Teeled (Virve Muser)

D-segarühmad

Jõgeva segarühm Kaaratsim (Malle Pügi)

Pajusi segarühm Kaljaan (Ivo Targama)

Pala segarühm (Malle Weinrauch)

Põltsamaa segarühm Virmalised (Senta Bergmann)

Lustivere segarühm Lustilised (Üllar Martjan)

Naisrühmad

Naisrahvatantsurühm Torma (Luule Lehemets)

Ranna naisrühm Lahe (Julia Tross)

Jõgevahe Pere noorem naisrühm (Airi Rütter, Marika Järvet)

Jõgevahe Pere naisrühm (Airi Rütter, Marika Järvet)

Laiuse naisrühm Meie Mari (Virve Muser)

Põltsamaa naisrühm Uhka (Kaja Kivi)

Võimlemisrühmad

Lustivere külaseltsi naisvõimlemisrühm (Karin Uusküla)

Lustivere Põhikooli neidude võimlemisrühm (Karin Uusküla)

Jõgeva Ühisgümnaasiumi rühm Spice (Merleen Läänemägi)

Jõgeva Kultuurikeskuse rühm Monte (Marika Järvet)

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi neidude võimlemisrühm (Karin Uusküla)

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus