Tantsisid end laagrisse ja kruiisile

Kakskümmend üks aastat vana festival Koolitants on tänavu pisut teist nägu kui varem. Konkursi asemel toimuvad üle riigi tantsu töötoad, millel osalejate seast valitakse välja Koolitantsu suvelaagrisse pääsejad. Jõgeva kultuurikeskuses tegutsesid töötoad ülemöödunud laupäeval.


Jõgeva tantsupäeval sai kaasa lüüa Argo Liigi juhendatavas show- ja tänavatantsu töötoas ning Tuomo Railo juhendatavas vabatantsu töötoas. Tantsima olid tulnud tantsu- ja moekooli Face Põltsamaa ja Kolga-Jaani filiaali, Jõgeva muusikakooli huviõppeosakonna tantsurühmade ja Tartu tantsukooli Ciara neiud. Tartu piigad tulid Jõgeva töötuppa sellepärast, et Tartu tantsupäeva ajal pidid nad hoopis Põlvas võistlema. Töötubades püüdis iga tantsija anda endast parima, et juhendajale silma jääda ning Koolitantsu suvelaagrisse pääseda. Laagris valmistatakse ette lavastus, mida näidatakse septembris-oktoobris Tallinnas ja veel mitmes Eesti paigas.

“Hommikul olid tantsijad natuke unised ega saanud end hästi “käima”, õhtupoole muutusid aga energilisemaiks ja aktiivsemaiks,” ütles show- ja tänavatantsu töötuba juhendanud Argo Liik. “Tavaliselt on asi sootuks vastupidi, aga ilmselt oli see äraspidisus tingitud ilmast, mis hommikul oli pilves, aga päeva peale päikseliseks muutus.”

Argo Liigi sõnul polnud kaht stiili ühendavas töötoas lihtne ei juhendajal ega ka tantsijatel, seepärast piirduti lihtsama koreograafilise keele ja põhielementidega. Õhtuks valmistati ette minikava, mis sisaldas freestyle’i ja etüüde, aga ka seatud koreograafiat.

“Nelja tunni jooksul väga palju teha ei jõua, aga on siiski võimalik aimu saada, kes suudab suhestuda konkreetse koreograafiaga ja kes mitte,” ütles Argo Liik. “Päeva üheks eesmärgiks oligi näidata lihtsas vormis, kuidas professionaalse tantsu maailmas töö käib.”

Argo Liik töötabki tavaliselt professionaalsete tantsijatega ja professionaalset lähenemist oodatakse ka suvelaagrisse pääsejatelt: augusti alguses Käärikul veedetav nädal saab olema raske nii füüsilises kui ka vaimses mõttes.

“Nii et sõel pole ilmaasjata tihedaks sätitud: üle Eesti osaleb töötubades  1500-2000 tantsijat, laagrisse pääseb aga vaid 60,” ütles juhendaja.

Jäävad kohe silma

Tema sõnul jääb andekaid tantsijaid silma igalt tantsupäevalt. Juhendaja kogenud silm märkab neid, keda tähelepanelikumalt jälgida tasub, tavaliselt juba hommikul. Mõnikord avastatakse mõni “aare” siiski alles tööpäeva lõpus.

Argo Liik on üks Koolitantsu tänavuse tuurilavastuse koreograafidest.

“Lavastus tuleb ühe läbiva teemaga, aga sellesse on koondatud eri tantsužanrid,” ütles Liik.

Vabatantsu töötuba juhendanud Tuomo Railo (temagi on üks tulevase tuurilavastuse koreograafe) sõnas, et Jõgevamaa tantsupäev oli igas mõttes päikeseline ja inspireeriv ning noored töötasid innukalt kaasa.

“Tegelesime improvisatsioonilise tantsuga,” ütles Railo. “Ma ei näidanud tantsijatele ette konkreetseid liikumisi, vaid selgitasin, mis võiks tantsupõrandal juhtuma hakata. Iga tantsija pidi endale ise sellesse raamistikku sobiva liikumisjoonise leidma. Päeva lõpuks valmis meil seitsme-kaheksa minuti pikkune unenägu meenutav improvisatsiooniline tantsustseen.”

Tuomo Railo tegutseb Helsingi eeslinna Espoo tantsuteatris Glims and Gloms.

“Oli väsitav, aga samas äge ja lahe päev,” kiitsid tantsu- ja moekooli Face Põltsamaa filiaali neiud Keilin Turjakas, Angela Allik, Marit Miller ja Dianna Ojala. “Selline õppimisvõimalus on igati väärt, et selle nimel ühest puhkepäevast loobuda.”

Marit Miller oli ka ainus show- ja tänavatantsu töötoas osaleja, kes Koolitantsu suvelaagrisse pääses.

“Ma tegelikult ei arvanud, et ma valituks osutun. Tulin siia lihtsalt päeva nautima. Aga hea meel on küll, et sõelale jäin,” ütles Marit, kes tegeleb tantsuga juba üheksandat aastat ning soovib kunagi saada professionaalseks tantsijaks.

Avanemise päev

Vabatantsu töötoast pääsesid Koolitantsu laagrisse Liisbeth Kesamaa Jõgeva muusikakooli tantsurühmast Monte ja Merit Kull Tartu tantsukoolist Ciara.

“Jäin teiste hulgast silma võib-olla sellepärast, et üritasin end võimalikult vabaks lasta ning tantsule loominguliselt läheneda,” ütles Liisbeth. “Tahtsin väga laagrisse saada ja olen õnnelik, et mu soov täitus.”

Ka Liisbeth soovib kunagi saada professionaalseks tantsijaks.

ETA ja Koolitantsu produtsent Doris Feldmann tõdes, et Jõgeval oli tore tantsupäev.

“Huvitav oli näha, kuidas lapsed avanesid, tegid üha julgemalt seda, mida nad kunagi varem teinud polnud, ja mõistsid, milleks nad tegelikult suutelised on,” ütles produtsent.

Tema sõnul on 2.-9. augustini Käärikul toimuvasse Koolitantsu laagrisse oodatud ka tantsijate juhendajad: neilgi oleks kasulik näha, mis seal toimub. Aga kindlasti on noortele tantsijatele toeks ka Koolitantsu lavastuse kunstiline meeskond. Küsimusele, kas tuurilavastust saab näha ka Jõgeval, vastas Doris Feldmann, et Jõgevale lähim paik, kus seda vaadata saab, on Tartu.

“Muidugi oleks tore lavastust ka siin ja teistes väiksemates paikades näidata, aga trupi suurus seab siin omad piirid: meil on vaja ikka päris suurt lava,” sõnas Doris Feldmann. Tema sõnul pöördub Koolitantsu festival tuleval aastal ilmselt tavalise võistlusformaadi juurde tagasi.

Suvine laager ja Koolitantsu tuur pole ainsad põnevad ettevõtmised, mis Marit Millerit, Liisbeth Kesamaad ja Merit Kulli ees ootavad. Juuni alguses lähevad nad (ja lisaks neile veel üks Ciara tantsukooli tantsija, Aile Einola, Tallinki laevaga Victoria Rootsi kruiisile. Laeval toimub TV3 võistlussaate “Tantsuhullus” poolfinaalide ja finaali salvestus. Sarja eelvoorudeks on maakondlikud tantsupäevad, mille põhjal tehtud saateid saab vaadata internetiportaalist TV3 Play. Jõgeva tantsupäeva saadet peaks seal näha saama homsest. “Tantsuhulluse” poolfinaalides ja finaalis (seda näidatakse ka TV6 tele-eetris) selgitatakse aga välja Eesti parim tantsija. 

Koolitantsu Jõgeva tantsupäev

VABATANTSU TÖÖTUBA

Edasipääsejad:

  • Liisbeth Kesamaa Jõgeva muusikakooli rühmast Monte
  • Merit Kull Tartu Tantsukoolist Ciara

Eripreemia:

  • Aile Einola tantsukoolist Ciara

SHOW- JA TÄNAVATANTSU TÖÖTUBA

Edasipääseja:

  • Marit Miller tantsu- ja moekooli Face Põltsamaa filiaalist

Eripreemiad:

  • Hanna Paal tantsu- ja moekoolist Face

Grete Sirge ja Kadri Talmeister tantsukoolist Ciara

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus