Tänavused suitsupriid klassid on selgunud

Tervisearengu Instituudi eestvõttel toimunud võistlus “Suitsuprii klass” kestis 15. maini, selle ajani suutis suitsuvabana püsida Jõgevamaal üksteist klassi viiest koolist.

Kui detsembris vahekokkuvõtteid tehti, oli võistlustules veel 19 klassi Jõgevamaa kuuest koolist. Detsembrini vastu pidanud õpilased said ka väikese auhinna ? helkuri.

Üle Eesti alustas võistlust 347 klassitäit lapsi 127 Eesti koolist, kokku kaheksa tuhat õpilast.

Pärast lõppkokkuvõtte tegemist on Eesti suitsuprii klassi tiitli pälvinud 134 klassi 62 erinevast koolist.

Võistluse koordinaatori Kädi Lepa sõnul suutsid jääda mittesuitsetajateks rohkem kui kolmandik neist, kes võistlust alustasid.

Võistluse eesmärgiks on vähendada tubakatoodete tarvitamist noorte seas ja ennetada südame-veresoonkonna haigestumist, tänavu toimus see juba kolmandat korda.

Tänavu kestis võistlus üheksa kuud, varasemal kahel aastal on see väldanud kolm kuud. Jõgeva maavalitsuse terviseedenduse peaspetsialisti Eha Anslani sõnul on järgmine võistlus neljakuune.

Võistlusel “Suitsuprii klass” saavad osaleda 5-12 klassi õpilased ja iga klass saab ise otsustada, kas ta võtab võistlusest osa või mitte. Võistluse reeglite täitmist jälgivad õpilased ise.

Ühiselt allkirjastatakse klassi leping, millele kõik allkirja annavad. Oluline on selle võistluse juures ka fakt, et osaleb ka klassi juhataja. Suitsuprii klassi võistlus on ülemaailmne, tänavu võitis loosi tahtel peapreemia Rumeenia. Tervise Arengu Instituut aga loosis Eesti suitsupriide klasside hulgast välja kuus, kes saavad tasuta veekeskuses lõbutseda. Ühelegi Jõgevamaa koolile seekord loosiõnn ei naeratanud.

Jõgeva maavalitsuse terviseedenduse peaspetsialisti ja Jõgevamaa poolse võistluse koordinaatori Eha Anslani sõnul premeeritakse ka Jõgevamaa suitsupriisid klasse, kuid kuidas täpselt, see selgub juunis.

Anslani sõnul jälgisid võistlusest osa võtjad pingsalt, mida nende konkurendid teevad. Kui keegi suitsetamisega vahele jäi, anti sellest ka kiiresti teada.

Anslan möönis, et peamiselt võtavad võistlusest osa siiski need klassid, kus suitsetamiseprobleem väga tõsine ei ole, kuid oli ka neid, kus mõned suitsetajad sees.

Anslani sõnul annab mänguline ja võistlusmomendiga kampaania palju paremaid tulemusi kui kuiv loeng.

2003. aastal Jõgevamaa kuuendates, kaheksandates ja kümnendates klassides läbiviidud küsitluse andmetel suitsetas pidevalt 6 ja vahetevahel 12 protsenti õpilastest, samas oli vähemalt kord elus suitsetamist proovinud ligi pooled selles eas noortest.

Kolmveerand noortest suitsetas peamiselt koos sõpradega, pea viiendik küsitletuist aga tunnistas, et teevad suitsu üksi.

 

Jõgevamaa suitsupriid klassid:

Jõgeva Ühisgümnaasium: 5b, 8a

Sadala Põhikool: 5. klass

Voore Põhikool: 5. klass

Jõgeva Gümnaasium: 5d, 10a, 11a, 11b

Põltsamaa Ühisgümnaasium: 5b, 5c, 7e

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus