Tänavune Tõnisson on Palamuse vallast

Ilm soosis mehi ja pealtvaatajaid ? päike siras kogu võistluse, erinevalt viimastest aastatest, mil pika võistluse jooksul vähemalt korraks taevaisa luugid avas. Võistlused pakkusid pinget ning samas sai nalja. “Tähtis pole võit, vaid osavõtt,” teatas võistlusel osalenud Andreas Jaanson, kes hoolimata äpardunud avaalast lõpetas 12. ehk eelviimase kohaga.

Stardiprotokollis oli kirjas mehi, kes tuli võistlema esmakordselt, kuid ka neid, kes jaanilaupäeva traditsiooniliselt Palamusel võisteldes veedavad: isa-poega Raimond ja Raino Poll, võistluse staazikaimad osalejad, vastavalt 17. ja 10. kord, Madis Likk,  Urmas Leppik,  Elmar Karu. Igal aastal publikuks olevale rahvale pole kindlasti võõrad ka nimed Riho Jänes, Einar Sults, Margus Pärsik, Aivo Paulus ning Tauno Kuslap, kes mitmeaastase pausi järel taas võistlema tuli. Esmakordselt osalesid aga vennad Peeter ja Priit Tammoja, kellest viimane katkes tasvõistluse vigastuse tõttu, ning Taimar Plaado, kes avaala tulemuses pettunult võistluse pooleli jättis. Noorim võistleja oli tänavu 16-aastane Jõhvi noormees Reimo Sild.

Kuus proovikivi

Traditsiooniliselt oli võistlusalasid kuus. Avaala kivide kandmine oli põnev. Meeste vahel käis sekundite, lausa sajandike heitlus, kes peale jääb. Teiste eest napsas kindla alavõidu Madis Likk, kes tänavu osales kolmandat korda ning mullu kolmandaks jäi.

Raskuste hoidmine ? kummaski käes 74 kg ? tõi alavõidu Elmar Karule, kes suutis raskusi hoida ühtekokku 1.58.11, teine tulemus oli Raimond Pollil, kes hoidis 1.39.12.

Kummikantimine ehk suure traktorikummi kantimine ühest postist teiseni nõudis osavust ja ka õnne. Kiirem oli Raino Poll, ajaga 12.88, teine oli Urmas Leppik 14.24.

Neljas ala rippumine oli ehk kergema kaalu võistlejate ala. Parim oli Raimond Poll, kes suutis vastu pidada 3.01.51, teise koha aeg kuulus Andreas Jaansonile 2.38.96.

Eelviimane ala oli auto ümberlükkamine. Sama sõiduk on kasutusel olnud juba pea 10 aastat. Varasematel aastatel on sellel etapil tulnud pelgalt masin ümber lükata, tänavu tuli võistlejatel enne masina juurde jõudmist ja pärast selle ümberlükkamist kivi ühelt pakult teisele tõsta Kiireim oli Raino Poll ajaga 13.65, talle järgnes Margus Pärsik, jäädes alla vaid 21 sajandikuga.

Tibu Mustangi vastu

Viimaseks alaks on traditsiooniliselt auto tirimine. Varasematel aastatel on olnud selleks tibukollane buss, ent tänavu hoopiski moodsam auto ? Mustang.  Etapivõit kuulus jällegi Rainole ajaga 14.88, teiseks tuli Elmar Karu 16.69ga.

Viimane ala järel oli kahel võistlejal võrdselt punkte ? nii Raino Pollil kui ka Elmar Karul oli neid 80. Juhendi kohaselt kuulub võrdse tulemuse korral parem koht kergemale mehele – seega Raino Pollile.

Eraldi võisteldi ka kergemas ning raskemas kaalukategoorias. Kergemagi kategooria esikoht kuulus Raino Pollile, kes edestas oma isa Raimond Polli ning Tauno Kuslapit.

Raskemas kaalus kuulus võit Elmar Karule, kes oli teatavasti mullune võitja, talle järgnesid Madis Likk ja Peeter Tammoja. Mainimata ei saa jätta noore 16-aastase Reimo Silla võistlemist, noormees üllatas mitmel korral oma südika ja ilusa etteastega.

BIRGIT KASTEPÕLD

blog comments powered by Disqus