Tänavune Rakke rattamaraton peeti põrgupalavuses

Rakke rattamaraton kuulub Eesti rattamaratonide sarja, mis on suunatud rahva- ehk harrastussportlastele. Selle eesmärgiks on populariseerida jalgrattasporti, selgitada  välja Eesti maastikuratturite erinevate vanuseklasside parimad maratonisõitjad, luua lastele võimalus tegeleda regulaarselt rattasõiduga, kasvatades seeläbi Eesti rattaspordile järelkasvu, ning väärtustada perekeskset ühistegevust. Eesti Rattamaratonide sarja kuulub 9 sõitu, millest Rakke maraton oli seitsmes.

Ilm oli lausa üle mõistuse palav ning mitmed osalejad kurtsid, et kurnatus röövis neilt hea tulemuse. Enamik võistlejaid kiitis aga joogipunktide ja korraldajate head tööd, mis kompenseeris palavuse ja vedelikukaotuse. Maratoni põhisõidu pikkus oli 59 km, millest asfalti oli 3 km, heinamaad 22 km, metsa- ja talviseid suusaradu 15 km ja kruusateed 19 km. Pikimal distantsil fini?eerus 812 ratturit.

Põhisõidu võitis Taavi Selder võistkonnast Alexela Pro Agency Team. Temale järgnesid Helmet Tamkõrv ning Martin Loo. Parimaks välismaalaseks osutus 19. kohale platseerunud lätlane Ingus Eislers. 37-kilomeetrise matkasõidu esikoha saavutas Viljandi Rattaklubisse kuuluv Markus Paas Martti Välgu ja Kristjan Tattari ees.

Noorimad tillusõidul osalejad paariaastased

Toimusid ka lastesõidud, mis jagunesid tillusõitudeks ning minimaratoniks. Tillusõidud on mõeldud kuni 6-aastastele rüblikutele ning seal paremusjärjestust ei selgitata. Kõik tillusõidus osalejad said diplomi, joogi ning maiustuse.

Noorimad võistlejad Rakkes olid alles 2-aastased Gerda Jäe Tartust ning Gätriin Portman Rakkest. Minimaratoni 9-10- aastaste arvestuses võitis poistest Kristjan Juhanson, jättes maha Tony Nõu ja Kristo Enn Vaga.

Samas vanuserühmas oli tütarlastest parim Mari-Liis Mõttus, teisena fini?eerus Kadri Kabral ja kolmandale kohale sõitis end Kelly Kalm. 11-12 aastaste poistesõidu võitis Andre Reiman, kes edestas kolme sajandikuga Kaspar Tamme ning kolmandale kohale platseerus Keijo Kalm. Tüdrukutest osutus kiireimaks Laura Kuusemets, teisena jõudis fini?isse Sirje Lepik, kes seljatas kolmandaks tulnud Margot Oinuse.

Suurepärane korraldus

Võistlusel osalejatel tuli lausa kiidusõnadest puudus, sest Rakke maratonil olevat võistlejate hinnangul kogu sarja kõige paremini korraldatud joogijagamine. Samuti kiideti pesemisvõimalust saunas, kuna see oli pärast sõitu tõelises põrgupalavuses ideaalne. Samuti öeldi häid sõnu pealtvaatajate aadressil, kes võistlejaid rajaservas reipalt ergutasid.

Peakorraldaja Enno Eilo sõnul on eduka maratoni korraldamise võtmeks korralik töö, hea meeskond ning ka kogemused. ?Edukaks maratoni korraldamiseks on eelkõige vaja palju häid sõitjaid,? rääkis Eilo. Tema sõnul on aastatega tõusnud ka sõitjate käitumiskultuur, nimelt ollakse üksteise vastu viisakamad, joogipunktides on kuulda sõnu “tänan” ja “palun”; ebasportlikku käitumist ja sõnavara kohtab üha harvem. Peakorraldaja sõnul oli katkestajate suur arv (umbes 50) tingitud palavusest. Eelmisel aastal, kui maratoni saatis vihm, oli katkestajaid ning vigastatuid oluliselt rohkem. Tänavu rajal tõsisemaid vahejuhtumeid ette ei tulnud.

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus