Tänavune oktoober oli väga sajune

Tavalisest soojem temperatuurirežiim püsis oktoobris kuni 19. kuupäevani. Öökülma esines õhus nimetatud perioodil ainult ühel korral – 6. oktoobril. Siis langes Jõgeval termomeetrinäit õhus -0,8, maapinna lähedal rohul -3 kraadini.


Hommikul oli hall maas ja kiirest jahtumisest tekkinud udu hajus alles lõunaks. Jahedad olid ööd ka 16. ja 17. oktoobril, kuid külmakraade esines vaid maapinna lähedal.

Äikest oli meil 17. oktoobril

Kogu eespool kirjeldatud soe periood oli väga sajune. Oktoobri esimesel dekaadil sadas 54 mm, millest rohkem on tulnud vihma nimetatud kümmepäevakul Jõgeval 1922. aastast alates ainult 1990. ja 1936. aastal. 1.-18. oktoobri sajusummaks kogunes Jõgeval 92 mm, mis ületab kogu oktoobrikuu viimase 95 aasta keskmist summat 26 mm võrra.

Kõige sajusem oli 4. oktoober ööpäevase sademete summaga 19 mm. Tol päeval tuli vihma hulka ka üksikuid raheterasid. Äikest esines 17. oktoobril. Sel päeval kattis taevast nii tihe pilvemass, et lõunapaiku hakkas mõneks ajaks mitmel pool asulates tänavavalgustus põlema. Ilmateenistus selgitas, et meie kohale jõudis õhuvooludega Portugali metsapõlengutest tekkinud suits ja tahm ning Sahaara liivatormidest kõrgele tõusnud liivaterad.

Põllumehed said saaki koristada

Alates 19. oktoobrist muutus ilm selgeks ja järsult külmemaks. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur langes alla 5°C ja vegetatsiooniperiood lõppes. Tänu sadude lakkamisele ja päikesepaistelistele ilmadele saadi koristada suvirapsi ja -nisu, tehti sügiskündi.

21.-25. oktoobrini mõõdeti öösiti minimaalseteks õhutemperatuurideks -3…-5°C ja maapinna lähedal oli külma veelgi rohkem. Rohul langes termomeetrinäit külmematel öödel alla -9 kraadi. Hommikuti oli maa hallast valge ja muld pinnalt külmunud.

Lund oli esialgu ebaühtlaselt

Ja 25. oktoobri hommikuks moodustus esimene lumikate, mis on keskmisest nädal aega varem, eelmisest aastast päeva võrra hiljem. Lund oli esialgu maas ebaühtlaselt. Tugeva tuule tõttu moodustusid majade vahel lumevaalud, kohati jäi aga maa paljaks. Põldudel oli lund ühtlasemalt. Jõgeva ümbruses ulatus lume maksimaalne paksus avamaastikul kolme kuni kuue sentimeetrini ja orastel paistsid kõikjal lehed lumest välja.

Ööpäeva keskmine õhutemperatuur jäi 24. kuni 27. oktoobrini null kraadist madalamale. Muld jõudis enne lume tulekut talinisupõllul külmuda kuni nelja sentimeetri sügavuseni ja hakkas lume all sügavamate kihtide soojuse mõjul vähehaaval üles sulama. 29. oktoobriks oli Jõgeva ümbrusest lumi kadunud ja muld uuesti sula. Lumesadude periood aitas kaasa lehtede langemisele, kuid osadele puudele (paljud harilikud sirelid, enamik õunapuid, osad tammed, arukased) jäid lehed endiselt külge.

Oktoobri viimasel nelja päeval tõusis ööpäeva keskmine õhutemperatuur uuesti null kraadist kõrgemale, kuid päevasooja oli napilt. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis ainult 29. oktoobril ligi viie kraadini, teistel päevadel jäi ühe kuni kolme kraadi piiresse. Kahel viimasel päeval lisas külmatunnet põhjakaartest puhunud tugev tuul. Ööd olid samal ajal null kraadile lähedaste temperatuuridega, mis soodustas libeduse teket teedel.

Novembris ootame talve ja lund

Kokkuvõtteks oli lõppenud oktoober keskmise õhutemperatuuri (Jõgeval 4,8°C) järgi tavalisest 0,5 kraadi võrra külmem ja ühe kraadi võrra soojem kahest eelmisest (2016. ja 2015. aasta oktoobrist). Efektiivseid (üle 5°C) temperatuure kogunes kuu jooksul 54°C. 2017. aasta efektiivsete temperatuuride summa kasvas oktoobri lõpuks 1354°C, mis on vaatlusrea keskmisest samal ajal enam kui 80 kraadi ja viimaseid aastakümneid iseloomustavast normist (1981-2010. aastate keskmine) ligi 150 kraadi võrra väiksem. Päikest paistis oktoobris 50 tundi, ligikaudu 60 protsenti keskmisest. Kuu sajusummaks kogunes Jõgeval 106 mm, mis ületab viimase 95 aasta keskmist 40 mm võrra. Maakonnas sadas oktoobris esialgsetel andmetel 90-116 mm.

Milline on olnud novembrikuu ilm Jõgeval 1922-2016. a andmetel? Novembri esimesel poolel on tavaliselt ööpäeva keskmine õhutemperatuur veel valdavalt plusspoolel, kuu viimasel dekaadil aga juba miinuses. Äärmustemperatuurideks on mõõdetud selles kuus -26°C (1951. aastal) ja 12,7°C (1967. aastal). Lumikate on novembris tavaliselt ebapüsiv. Maksimaalne lume paksus on küündinud selles kuus üksikutel aastatel juba üle 20 cm, viimati 2008. aastal.

LAINE KEPPART, Eesti Taimekasvatuse Instituudi agrometeoroloog

blog comments powered by Disqus