Tänavune oktoober oli jahe ja sajune

Oktoober algas muutlike ja tuuliste ilmadega. Päikesepaiste vaheldus tihti vihmahoogudega. Tormine oli 4…5. oktoobril, kui maksimaalseks tuule kiiruseks mõõdeti Jõgeval 20 m/sek. Päeval oli esimesel dekaadil õhus sooja 7…12 kraadi, öösiti aga esinesid maapinna lähedal  sageli külmakraadid.

iii

Selle sügise esimene öökülm õhus esines Jõgeval ööl vastu  3. oktoobrit, mis on tavalisest 12 päeva hiljem. Öökülm oli tugev — õhus mõõdeti –3, kahe sentimeetri kõrgusel mullal -5 ja rohul -9 °C. Järgmised tugevad öökülmad olid 10. ja 11. oktoobril.

9. oktoobrist ilm jahenes järsult. Kümne päeva vältel jäi temperatuurirežiim tavapärasest 2…4 kraadi võrra madalamaks, püsides ööpäeva keskmisena 1…3 kraadi piires. Külmatunnet süvendas tuul. 14…15. oktoobril mõõdeti maksimaalseks tuule kiiruseks Jõgeval 17…18 m/sek. Et ilm oli pilves ja sajune, siis kõikus temperatuur ööpäeva jooksul vähe — valdavalt ainult mõne kraadi piires. Aeg-ajalt sadas lumelörtsi. Jõgeval oli kolmel hommikul õhuke lumekiht maas. Sagedastest sadudest püsis muld märjana ja vesi jäi tallatud kohtades loikudena püsima. Vaatamata lumesadudele ja tugevatele tuultele, püsisid lehed puudel enamasti küljes ja langesid massiliselt maha alles  oktoobri viimasel dekaadil.

Teise dekaadi lõpul läks ilm uuesti soojemaks. Päevased temperatuurid tõusid taas 5…9 kraadini ja öösiti oli sooja 4…8 kraadi. Jätkus taliviljaoraste kasv ja areng. Oktoobri kaks viimast päeva olid nullilähedase ööpäeva keskmise temperatuuriga, kusjuures hommikuti oli õhus külma kolm kuni neli kraadi. Taimedele kasulikku (efektiivset üle 5 °C) soojust kogunes oktoobris ainult 26 kraadi tavapärase 60 kraadi asemel. Tänu väga soojale septembrile jõudsid mihklikuu esimesel dekaadil külvatud talirukkiorased oktoobri lõpuks võrsuda 1-2 võrseni, talinisud olid valdavalt kolmanda lehe faasis.

Kogu oktoobrikuu jooksul sadas Jõgeval 113 mm, mis on ligi kaks korda rohkem viimase 87 aasta  keskmisest ja ületab nelja millimeetri võrra 2008. a sajusummat. Vihmata jäid Jõgeval kuu jooksul ainult kaks päeva. Tänavusest aastast on olnud oktoober sajusem 1922. aastast alanud vaatluste järgi seitsmel korral. Päike paistis kuu jooksul 63 tundi, mis moodustab keskmisest ligikaudu 80 protsenti. Kaks kolmandikku kogu kuu päikesepaistest kogunes esimese kümmepäevakuga. Oktoobri keskmine õhutemperatuur jäi tavapärasest 1,3 kraadi võrra madalamaks.

Milline on olnud novembrikuu ilm Jõgeval 1922…2008. aasta andmetel? Novembri maksimaalseks õhutemperatuuriks on mõõdetud 12,7 °C (1967.aastal) ja minimaalseks -26 °C (1951. aastal). Sademete summa on kõikunud 10 millimeetrist 1998. aastal kuni 153 millimeetrini 1923. aastal. Novembris lumi tavaliselt veel püsivalt maha ei jää. Keskmisena on viimase 45 aasta andmetel mardi- ja kadrikuul lumikate esinenud 12 päeval, maksimaalselt 24 päeval. Suurim lume paksus on küündinud üle 20 cm. Muld on külmunud novembris viimase 45 aasta jooksul maksimaalselt 43 sentimeetri sügavuseni (1993. aastal).  

iii

LAINE KEPPART, Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus