Tänavune november oli tõeliselt soe sügiskuu

Pärast oktoobri lõpu lund ja külma muutus ilm hingedekuu alguseks uuesti soojaks. 1. novembri hommikuks oli enamus lund maastikult juba kadunud. Järgneva nädala jooksul tõusis maksimaalne õhutemperatuur korduvalt üle viie plusskraadi.

Ilm oli sompus. Sadas sageli ja rohkesti. Esimese seitsme päeva sajusummaks kogunes Jõgeval ligi 40 mm, mis moodustab kogu novembrikuu sajunormist 70 protsenti. Põldudele kogunesid veeloigud, külateed olid porised ja libedad.

 

Esimese kümmepäevaku lõpp oli külm

Esimese kümmepäevaku viimased päevad olid külmad ja päikselised. Minimaalne õhutemperatuur langes Jõgeval õhus -6 kraadini, maapinna lähedal kuni -9 kraadini. Muld külmus põldudel 3-4 sentimeetri sügavuseni.

11. novembrist läks ilm tagasi soojaks ja keskmine õhutemperatuur püsis enam kui kahe nädala vältel tavapärasest 2-7 kraadi võrra kõrgemana. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis soojal perioodil kahel päeval üle kaheksa plusskraadi ja vähest külma mõõdeti ainult ühel ööl. Ilm oli sompus ja päikest paistis väga harva. Päevane valge aeg jäi lühikeseks.

 

Järsk jahenemine tuli alles kuu lõpus

Järsk jahenemine algas 26. novembril. Õhutemperatuur langes õhtuks Jõgeval -3 kraadini ja selge taevaga järgmiseks hommikuks (27.11.) alla -6 kraadi, maapinna lähedal ‑8 kraadini.

Kiire jahtumisega tekkis udu. Rohi oli hallast valge, puud ja põõsad härmas, muld külmus künnil 3-5 sentimeetri sügavuseni, rohukamara all vähem.

Väga rohke härmatis moodustus maakonna lõunaosas, kus härmanõelte pikkuseks mõõdeti kohati isegi üle kahe sentimeetri.

28. novembri hommikuks oli lumi maas ja tuiskas. Tuisune ilm kestis 30. novembri pärastlõunani. Tugev tuul pühkis vaatamata juurde sadanud lumele põllud laiguti paljaks. Kuu viimasel päeval künninukid mustasid ja taliteravilja orased tulid nähtavale.

 

Sademeid jagus tublisti

Samas aga kogunes tuisuga lumi heinapallide ja põõsaste lähedusse ning majade ümbrusse. Teedel takistasid lumevaalud liiklust. Maksimaalne tuule kiirus ulatus novembri viimastel päevadel 15-18 meetrini sekundis.

Kokkuvõttes oli hingedekuu keskmise õhutemperatuuri järgi tavapärasest enam kui kahe kraadi võrra soojem. Sademeid tuli novembris normist rohkem. Jõgeval sadas 76 mm, mis on 136 protsenti normist. Sademete summa kõikus maakonnas esialgsetel andmetel 66 millimeetrist 93 millimeetrini.

 

Lumi peaks detsembri lõpuks maha jääma

Milline on olnud ilm Jõgeval detsembris 1922-2011. a andmetel? Jõulukuu esimesel poolel lumi tavaliselt tuleb ja läheb ning lumikate jääb püsivalt maha alles kuu teisel poolel. Aastavahetuseks tõuseb lume paksus keskmisena 10 sentimeetri piirimaile. Maksimaalne lume paksus mõõdeti 2010. aastal — 50 cm. 1972. aastal jäi detsember peaaegu täiesti lumeta — lumikate esines kogu kuu jooksul hommikuse seisuga ainult ühel päeval.

Jõulukuu äärmustemperatuurideks on mõõdetud 11,2 °C 2006. aastal ja -40,2 °C 1978. aastal. Detsembri sademete summa kõikus viimase 90 aasta jooksul ühest millimeetrist 1946. aastal kuni 118 millimeetrini 2011. aastal; vaatlusaastate keskmine oli 46 mm.

LAINE KEPPART, Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus