Tänavune maikuu oli külm ja kuiv

Lehekuu keskmine õhutemperatuur oli Jõgeval tavapärasest ühe kraadi võrra madalam. 17. maini püsisid normist (1981-2010. aastate keskmine) jahedamad ilmad. Mai esimesel nädalal mõõdeti küll päeviti õhus sooja 12-18 kraadi, kuid ööd jäid külmaks. Külmematel öödel langesid termomeetrinäidud maapinna lähedal mulla kohal -5…-7 ja rohul -8…-10 kraadini. Hommikuti oli hall maas ja õue pargitud autodel aknad paksult jääs.


Veelgi külmemaks muutus ilm teisel nädalal, kui sadas korduvalt lund ja aeg-ajalt moodustus lühiajaline lumikategi. Ajavahemikul 8. maist kuni 11. maini jäid päevased maksimaalsed termomeetrinäidud õhus 6…8 kraadi piiresse, öösiti esinesid külmakraadid. Kogu maikuu kõige madalamad  temperatuurid mõõdeti 10. kuupäeval – õhus -6,2 °C, mulla pinnal -4,0 °C, maapinna lähedal mulla kohal -8,8 °C ja rohul -13,7 °C. Veelgi madalamaid õhutemperatuure on viimase 95 aasta jooksul esinenud Jõgeval lehekuus kolmel korral ehk 1999., 1953. ja 1935. aastal.

Kevad on paar nädalat hiljemaks jäänud

Et tänavu oli eelnev kevad olnud tavalisest külmem, taimede areng looduses aeglane, siis tugevad öökülmad olulist kahju ei põhjustanud. Enamik puid polnud selleks ajaks jõudnud veel lehtida ja viljapuude-marjapõõsaste õitseaeg oli alles ees, külvatud põllukultuurid ja aiavili peenardel tärkamata.

Kogunenud efektiivsete (üle 5°C) temperatuuride summade järgi oli mahajäämus võrreldes keskmisega ligikaudu kaks nädalat. Looduses ringi liikudes võis märgata külmakahjustusi kohati sinilille õitel ja osadel taimelehtedel madalamates kohtades asuvatel rohumaadel.

Kuu teisel poolel ilm soojenes. Maksimaalne õhutemperatuur ületas 20 kraadi piiri seitsmel päeval, mis on võrdne vaatlusrea mai keskmise näitajaga. Tänavuse lehekuu kõige kõrgem õhutemperatuur (26,2°C) mõõdeti 19. mail. Et õhk oli kuiv, siis jahtus see selgete öödega kiiresti.

Öökülma oli veel ka maikuu lõpus

Vaatamata kõrgetele päevastele temperatuuridele esines ka kuu teisel poolel maapinna lähedal öökülmasid. 30. mail mõõdeti kahe sentimeetri kõrgusel mulla kohal Jõgeval ‑1°C, rohul -5°C ja varahommikul oli laiguti rohi hallast valge.

Kokku esines Jõgeval mais külma õhus 11 ööl. Vaatlusaastate keskmisena on mais öökülma esinenud õhus siin kandis keskmiselt viiel ööl.

Vihma oli tänavu lehekuus väga napilt. Kuu sajusummaks kogunes Jõgeval ainult 8 mm, millest vähem on sadanud 1922. aastast alates ainult kolmel korral ehk 1947., 1976. ja 2015. aastal. Maakonnas kõikus maikuu sademete summa esialgsetel andmetel viiest millimeetrist kuni 20 millimeetrini. Keskmiselt sajab maikuus vihma ligikaudu 50 mm.

Puud läksid lehte pärast 18. maid

Madala temperatuurirežiimi tõttu aprillis ja mai esimesel poolel oli taimede areng aeglane. Suviteravili tärkas aeglaselt, varased kevadised lilled (sh sinililled) õitsesid kaua. Puude ja põõsaste massiline lehtimine algas tänavu siinkandis alles pärast 18. maid koos soojade ilmade saabumisega. Kask, lepp ja sarapuu  läksid lehte võrreldes 1964. aastast alanud vaatlusrea keskmisega peaaegu kaks nädalat hiljem. Õunapuude õitsemise alguseks oli mahajäämus looduse arengus vähenenud ligikaudu nädalaseks. Mai viimased päevad olid uuesti külmad ja areng aeglustus uuesti.

Juuni peaks tooma suvesooja

Milline on olnud juunikuu ilm Jõgeval 1922.-2016. aastate andmetel? Juuni alguses tõuseb harilikult ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsivalt üle 13 kraadi, mida peetakse suve alguseks. Jaanipäevaks on tavaliselt ööpäeva keskmine õhutemperatuur tõusnud juba püsivalt üle 15 kraadi, alanud on südasuviselt soe aeg.

Juuni minimaalseks õhutemperatuuriks on registreeritud Jõgeval -3°C 1941. aastal. Miinuskraade on viimase 95 aasta jooksul jaanikuus esinenud 25 aastal, viimati 2016. aastal. Kuu maksimaalseks õhutemperatuuriks on registreeritud Jõgeval 30,9°C 1968. aastal. 30 kraadist või suuremat kuumust on siinkandis juunis esinenud 1922. aastast algava vaatlusrea järgi kümnel korral, viimati 2016. aastal. Juunikuu sademete summa on kõikunud 9 millimeetrist 1992. aastal kuni 192 millimeetrini 1998. aastal. Vaatlusrea keskmiseks kuu sajusummaks on 69 mm.

LAINE KEPPART, Eesti Taimekasvatuse Instituut

blog comments powered by Disqus