Tänavune juunikuu oli jahe ja sajune

Keskmise õhutemperatuuri järgi oli käesoleva aasta juunikuu viimase 90 aasta keskmisest enam kui kraadi võrra jahedam. Temperatuurirežiim püsis tavapärasest madalamana peaaegu kogu kuu vältel.

Ainult jaanikuu keskpaiku, 13. juunist kuni 18. juunini, oli lühike viiepäevane keskmisest soojem periood.  Kõige soojem oli ilm 16. juunil, kui maksimaalseks õhutemperatuuriks registreeriti Jõgeval 24,4 kraadi. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis Jõgeva ilmajaama andmetel tänavu juunis üle 20 kraadi 13 päeval, mis on  keskmisest ainult ühe päeva võrra vähem. 

Esimesel juunil oli maapinnal veel öökülm

Viimase 90 aasta keskmisena on üle 25-kraadise kuumusega päevi siinkandis olnud juunis neli, kuid tänavu jaanikuus maksimaalne õhutemperatuur nii kõrgele ei küündinudki.

<p style=”LINE-HEIGHT: normal; MARGIN: 0cm 0cm 0pt” class=”MsoNormal” align=”justify”>Juuni kõige madalam õhutemperatuur mõõdeti Jõgeval esimesel kuupäeval, kui õhus oli sooja Jõgeval ainult 0,5 kraadi ja maapinna lähedal õhukihis langes termomeetrinäit mullal ‑2 ja rohul -4…-5 kraadini. Rohu kohal esines külma kuu jooksul kokku kümnel ööl, kusjuures viimati kahel viimasel kuupäeval.  

Jaheduses kiratsesid soojalembesed taimed

Efektiivset (üle 5°C) soojust kogunes juunikuu jooksul Jõgeval 252 kraadi, mis on keskmisest 40 kraadi vähem. Samuti jäi ligi 60 kraadi võrra väiksemaks kuu jooksul kogunenud aktiivse (üle 10 °C) soojuse summa. Kui mai lõpuks oli looduse areng tavapärasest ligikaudu viie päeva võrra ette jõudnud, siis juuni jooksul taandus edumaa keskmisele tasemele. Jaheduse tõttu kiratsesid soojust enam nõudvad taimed (aedoad, avamaakurgid, kõrvitsad, tomatid).

Vihma sadas jaanikuus Jõgeval 110 mm, mis moodustab 163 protsenti viimase 90 aasta keskmisest. Maakonnas tuli esialgsetel andmetel kuu jooksul vihma 95-133 mm. Rohked sajud esinesid 2.-3., 11.-12., 17.-19, 23.-24. ja 27.-28. juunil.

Vihmasajud ja tuul lamandasid heina

Et suuremad vihmad jaotusid ajaliselt üsna ühtlaselt kogu kuu peale ja sadude vahel jõudis muld kuivada, siis taimi kahjustanud liigniiskust ei tekkinud. Vihmasadudega kaasnes tugev tuul, mis lamandas (koos vee raskusega) tihedaks ja kõrgeks kasvanud heina. Samuti sasis tuul talirukist ning talirüpsi ja -rapsi. Enamik taimi suutis ennast pärast hiljem uuesti püsti ajada. Sadude ja tuule tõttu olid raskendatud põllukultuuride hooldustööd. 

Juuli on tavaliselt kõige soojem kuu

Milline on olnud juulikuu ilm Jõgeval 1922.-2011. a andmetel? Juuli on kuu vaatlusrea keskmise õhutemperatuuriga 16,8 kraadi tavapäraselt aasta kõige soojem. Heinakuu äärmustemperatuurideks on registreeritud 33,4 °C 2010. aastal ja 0,5 °C 1992. aastal. Vihma on sadanud juulis keskmisena 80 mm. Kõige vähem sadas heinakuul  2006. aastal — ainult 10 mm. Kõige rohkem tuli vihma juulis 1990. aastal — 175 mm. Maksimaalseks ööpäevaseks sademete hulgaks on Jõgeval  juulis registreeritud 58 mm (1990. aastal). 

i

LAINE KEPPART, Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus