Täna toimub Koolitantsu Jõgevamaa tantsupäev

Jõgeva kultuurikeskuses saab täna õhtul teoks festivali Koolitants Jõgevamaa tantsupäev, millel tuleb esitamisele 31 tantsu. Jõgevamaa tantsutruppide kõrval lööb kaasa ka üks Viljandi tantsurühm.

Tantsukunsti ja tantsuhariduse festival Koolitants on alustanud oma 24. hooaega. Tänavune festival on pühendatud Eesti Vabariigi sajandale sünnipäevale ning festivali teema on “Kingitused Eestile”. Tantsuõpetajatelt, koreograafidelt ja tantsijatelt oodatakse, et nad avaksid tantsu kaudu oma tundeid Eesti vastu ning jutustaksid lugusid Eestist.

Festivali maakondlike tantsupäevade jada avas 26. jaanuaril Kärdlas Hiiu valla kultuuri ja vaba aja keskuses toimunud Hiiumaa tantsupäev. Tänane Jõgevamaa tantsupäev on järjekorras üheksas. Pärast seda on jäänud žüriil üle vaadata veel vaid Tartumaa, Harjumaa ja Tallinna tantsijad. Maakondlike tantsupäevade tuur lõpeb 11. märtsil.

Tantsupäevade õhtujuht on Kadri Toomsalu. Ta täitis sama rolli ka mullusel festivalil – siis oli ta rahva ees Lotteks kehastununa. Koolitantsu žüriisse kuuluvad tänavu professionaalsed tantsukunstnikud ja koreograafid Eliisa Sirelpuu, Kaja Kreitzberg ja Aleksandr Žemžurov. Iga tantsupäeva lõpus kuulutavad nad välja nii finaalkontserdile edasi pääsejad kui ka eripreemia saajad. Kes sel õhtul finaalipääsu rõõmusõnumit ei saa, neil ei tasu siiski veel kurvastada, sest märtsis, kui kõik tantsud ja tantsijad üle vaadatud, valib žürii välja need trupid, kes nende meelest veel finaalipääsu väärivad. Neile antakse nn jokkerikohad. Koolitantsu finaalkontserdid toimuvad 14. ja 15. aprillil Paide muusika- ja teatrimajas.

Kaks uut žanri

Kui varasematel festivalidel jagunesid tantsud kuue žanri vahel (eesti, laste-, show-, tänava-, kooli- ja vabatants), siis sel aastal lisandusid neile rahvaste tantsud ja kaasaegne jazz. Eesti sünnipäeva aastal pöörab Koolitants erilist tähelepanu tantsude helikujundusele: eesti, laste-, kooli- ja vabatantse tuleb esitada eesti heliloojate loomingu saatel. Võisteldakse viies vanuserühmas: mudilased, 1.–4. klass, 4.–7. klass, 6.–9. klass ja 10.–12. klass.

Koolitantsu tänane Jõgevamaa tantsupäev algab proovidega, mis kestavad õhtupoolikult kella poole neljast kolmveerand kuueni. Kontsert, mille sisse on planeeritud ka üks vaheaeg, algab kell kuus õhtul. 31 ette kantava tantsu hulgas on esindatud kõik kaheksa žanri. Üles astuvad Jõgeva põhikooli rühm Kerged Kondid ja sama kooli 3. d klassi rühm, Jõgeva Karikakra ja Rohutirtsu lasteaia Nööbikeste rühmad, Jõgeva tantsukooli Cestants, Põltsamaa stuudio Dance Dream ja JJ-Street tantsukooli Jõgeva rühmad, Jõgeva muusikakooli huviõppeosakonna rühmad Pärlid, Föönix, Slide ja Monte, Lutsu Kivid Palamuselt ja Lockerid Puurmanist. Meie maakonna tantsurühmade kõrval teeb kaasa ka Viljandi gümnaasiumi tantsurühm Hebe. Ka varem on meie tantsupäevadel käinud selliseid külalisrühmi, kellele nende oma maakonna tantsupäeva aeg pole esinemiseks sobinud.

Hea koht õppimiseks

Koolitantsu peakorraldaja Raido Bergsteini sõnul on Koolitantsu festivali eesmärgiks pakkuda tantsuhuvilistele noortele mõnusas ja sõbralikus vormis festivali, kus üksteisele esineda, ennast teistega võrrelda ja teistelt õppida.

“Koolitants on hea platvorm ka tantsuõpetajatele, kes saavad teiste kolleegide töid vaadata. Lisaks pakub festival läbi erinevate lisategevuste väljakutseid andekatele noortele tantsijatele üle Eesti. Teeme Eestile ägedad tantsulised kingitused!” ütles Raido Bergstein.

Koolitants jätkab traditsiooni tuua rahva ette andekad noored tantsijad tunnustatud koreograafide lavastustes. Nii saab kõikide maakondlike tantsupäevade kontsertidel näha ka Koolitantsu Kompanii kaheksanda lennu kaasaegse jazzi žanris lavastust “Minu rada”, mille koreograaf on Eliisa Sirelpuu. Lavastuses tantsivad Greetel Joanna Võrk, Alexandra Katariina Org ja Margarita Oja. Konkursid Koolitantsu Kompanii järgmistesse lavastustesse algavad veebruaris.

Eesti Vabariigi juubelisünnipäeva puhul kutsub Koolitants koos Eesti Rahvusringhäälinguga tantsima mitte ainult õpilasi, vaid kõiki Eesti inimesi. Kampaania “Eesti tantsib” sai avalöögi juba möödunud aasta 31. detsembril ning kestab terve aasta. Kampaanias osalemiseks tuleb panna oma pere, naabrite, sõprade või töökaaslastega tantsupunt kokku, vastata tantsuväljakutsele ja anda väljakutse järgmisele edasi. Nii loodetakse panna kogu Eesti tantsima nii nagu see Koolitantsul kombeks. Lisainfot saab Koolitantsu kodulehelt www.koolitants.ee.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus