Täna tehakse talgutel korda ligi poolsada maakonna asulat

Jõgevamaal viiakse täna Teeme ära! talguid läbi enam kui neljakümnes asulas, lisaks korrastustöödele pakutakse paljudel talgutel korralikku kõhutäit ning tööle lisaks ka mõnusat meelelahutust.

Laiuseväljal Aru talu juures istutavad täna paarkümmend talgulist vähemalt kaks tuhat kuuske ja mändi. Aru talu istutustalgutele said kohad täis juba paar päeva pärast sündmuse avaldamist Teeme ära! internetilehel. “Veebilehel märkisime ära viisteist vaba kohta, kuid kohale tuleb eeldatavasti kuni kakskümmend talgulist,” selgitas talgujuht Ly Sari.

Aru talu on Ly Sari vanavanemate sünnikodu ning selle ümber laiuvad kunagised kolhoosipõllud. Talukoht on lagedal väljal ning tuuletakistuseks ning metsa taastootmiseks otsustaski Sari korraldada istutustalgud. Aru talu talgutele paraku kohalikele elanikele kohti ei jätkunudki. “Päris võõrad talgutele ei registreerunudki. Kõik talgulised on minu tuttavad või omakorda nende tuttavad. Jutt meie talgutest levis väga kiiresti,” rääkis Sari, kelle talgutel osalevad inimesed pealinnast, Pärnust ja ka Võrust. Sari pakub lisaks töö tegemise rõõmule veel ka grillimise ning kalapüügi võimalust ja kompenseerib talguliste sõidukulud. 

Peipsi kandi talgutel keskendutakse koduümbrusele

Kasepää vallas on talgutööde paigaks “Peipsi järve elu tuba”. “Parandame stende, meisterdame võrguriide, PVA liimi ja õhupallide abil “veetilkasid”. Niiviisi muutub näitusetuba hubasemaks ja atraktiivsemaks. Mõni võib aga seda tööd tehes selgeks saada ka lambikuplite valmistamise,” ütles talgujuht Eeva Kirsipuu-Vadi, kelle sõnul avavad talgutööd ühtlasi uuendatud ekspositsiooni “Peipsi järve elu toas”. “Talgutöödeks tarvilike materjalide muretsemiseks saime toetust Eesti-Läti-Vene koostööprogrammist ning Keskkonnainvesteeringute Keskusest,” lausus ta.

Torma vallas Rääbise külas toimuvatel Kunglarahva talgutel on üheks tööks külaseltsile kuuluva kunagise kauplusehoone katuse parandamine. “Päike on katuse sisse “augud närinud” ning need tuleb nüüd eterniitplaadiga kinni katta,” ütles talgujuht Maarika Susi. Tema sõnul on küll planeeritud kindel arv talgulisi, kuid üldiselt on kõik teretulnud ning tööd jätkub kõigile. Maarika Susi keedab ka talgulistele suppi ja küpsetab kringlit.

Näduvere külas korrastavad talgulised aga kiigeplatsi ja selle ümbrust. “Eks kõige rohkem tuleb vaeva näha lehtede riisumise ja mädanenud puude mahavõtmisega. Koduküla talgupäeval olen kolm aastat osalenud ja teist aastat organiseerin seda ise. Tänavu lööb kaasa mitu perekonda, talguseltskonna noorimad liikmed on paariaastased lapsed,” rääkis talgujuht Ülvi Nool.

Pala vallas Assikveres korrastavad talgulised seltsimaja ümbrust ja teevad tarvilikke töid ka hoones. “Paneme üles mõned uued stendid. Tegemist vajavad ka mitmed raskemad tööd, nagu näiteks vananenud kiige lammutamine. Seda silmas pidades on talgutele väga oodatud mehed. Meie kandis on palju tublisid naisi ja küllap laabub töötegemine üheskoos hoogsamalt ja heatujulisemalt,” ütles talgujuht Helgi Vaga.

Saare vallas Koseveski küla lähedal Priidu talu maadel on kevaditi talgutöid varemgi tehtud. “Sel aastal kuulutasime aga talgud esmakordselt välja sotsiaalvõrgustikus. Põhilisteks töödeks on võsa saagimine, puude langetamine, okste, lehtede ja muu prügi koristamine,” lausus talgujuht Ly Päll. Lõunaroaks on Priidu talus töötavatele talgulistele šašlõkk. 

Juulas pakutakse talgulistele suppi ja sauna

Tabivere alevikus juhib Tammiku-nimelise objekti korrastamist Viivia Aunap. Tegemist on haljasalaga, kuhu on istutatud noored tammed. Tema kinnitusel on noort tööjõudu nii oma peres kui lähisugulaste hulgas, aga rehadega on teretulnud ka kortermajade asukad, kelle aknast vaade noorele pargile avaneb. Maarja-Magdaleenas korrastatakse puhkeala. “Riisume lehti, värvime üle tantsupõranda ja pingid, et kõik 26. mail toimuvaks kodukandipäevaks ja muidugi ka suvisteks vabaõhupidudeks joones oleks. Töö lõpetame ühise supisöömisega,” rääkis talgute eestvedaja Tiia Pärtelpoeg.

Juula külavanema Eneli Kaasiku sõnul on neil nii külamaja sees kui selle ümber üsna palju tööd. “Alustame kell 12.00. Tarvis oleks toppida külamaja palgivahesid ja maja väljastpoolt peitsida; aknaid pesta. Külaplats ootab riisujaid, rooside lõikajaid, okste lõkkesse vedajaid, puude lõhkujaid ja riitaladujaid. Ka teeääred ja bussipeatuse ümbrus oleks tarvis korda teha,” luges Eneli tööplaani ette. Talgusuppi jätkub ja saungi köetakse kuumaks. Kell 18.00 algab aga külaplatsil lõkkeloeng ja kokkuvõtete tegemine läbi viidud keskkonnahariduslikest teemapäevadest. 

„Teeme ära“ talgud täna Jõgevamaal 

Jõgeva linn

Virtuse terviseradade korrastamine

KÜ Aia 52 koristustalgud 

Jõgeva vald

Kirikupargi heakorratööd Laiusel

Mõisaküla surnuaia korrastamine

Paduvere talumuuseumi talgud Paduveres ja Pedjas

Kuremaa keskuse korrastustalgud

Valitsejamaja korrastamine Kuremaa lossi taga

Kärde ja Tooma talgud

Metsa istutamine Laiuseväljal

Vaimastvere küla talgud

Siimusti metsaalune korda 

Kasepää vald

Omedu külatalgud

Peipsi järve näituse talgud Tihedal 

Pajusi vald

Jaagu talu talgud Arisveres

Pajusi külamaja ja Wahlide kabeli ümbruse korrastamine

Siimu-Jaani talu koristustalgud Vägaris 

Pala vald

Pala keskuse korrastamine

Pala kooli ümbruse korrastamine

Kodavere kiriku korrastamise talgud

Assikvere koristustalgud 

Palamuse vald

Luua arboreetumi korrastamine

Palamuse kalmistu heakorratööd 

Puurmani vald

Põllu talu talgud Tõrves

Koristustalgud Puurmanis

Saduküla koolipark

Saduküla külatalgud 

Põltsamaa linn

Sõpruse pargi korrastamine

Jõe poe talgud

EKNK Põltsamaa Jordani koguduse talgud 

Põltsamaa vald

Adavere korda

Lustivere heakorra talgud

Paju talu talgud Kalikülas

Puhu-Risti talgud

Piiroja rallikrossiraja korrastustalgud

Umbusi külatalgud

Kuningamäe terviseraja korrastamine

Kamari terviseraja korrastamine 

Saare vald

Priidu talu talgud Koseveskil 

Tabivere vald

Kiriku ja pargi korrastamine Maarja-Magdaleenas

Puhkeala kauniks Maarja-Magdaleenas

Liiva talu korrastustalgud Uhmardus

J. Mägiste mälestusmärgi korrastamine Kassemal

Tammiku korrastamine Tabiveres

Muugemäe korrastamine Kõrendusel

Juula küla korda 

Torma vald

Kunglarahva talgupäev Rääbisel

Sadala rahvamaja ümbruse koristustalgud

Sadala keskuse korrastustalgud

Vaiatu külatalgud

Näduvere kiigeplatsi koristustalgud

Võtikvere küla korrastustalgud 

Allikas: talgud.teemeara.ee

i

EILI ARULA

JAAN LUKAS

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus