Täna tehakse Jõgeva staadionil ajalugu

Täna kell 18.00 kogunevad Jõgeva staadionile BigBank Kuldliiga võistlusele enamik Eesti ja ka lähinaabrite kergejõustiku suurnimesid, et purustada isiklikke, kohalikke, vabariiklikke ning võib-olla ka maailmarekordeid.

Võistlusega tehakse algust juba kell 17.00, kui võistlustulle astuvad ERGO noorteliiga sportlased, kellest selle hooaja parimad saavad auhinnaks reisipaketi 4. septembril toimuvale IAAF Kuldliiga võistlusele Berliini.

Baltimaade suurim kergejõustikusari BigBank kergejõustiku Kuldliiga avavõistlus algab kell 18.00 ning kümme minutit pärast avamist antakse start meeste 110 meetri tõkkejooksule, mille starti tuleb ka Euroopa tippklassi kuuluv lätlane Stanislavs Olijars. Tõkkejooksule järgnev kõrgushüpe ei ole kindlasti mitte grammigi vähem põnev võistlus, sest Eesti sisemeistrile Karl Lumile (isiklik rekord 2.21) pakub konkurentsi Artsiom Zaitsau Valgevenest, kelle isiklik rekord on 2.28.

Kanter annab Jõgeval endast kõik

Meeste kaugushüppes kaitsevad Eesti au ja püüavad maagilist kaheksat meetrit Tõnis Sahk ning Jaanus Uudmäe. Võistluses lööb kaasa ka kolmikhüppaja Lauri Leis. Naiste saja meetri sprindi starti tuleb Eesti naiste kergejõustiku esinumber Ksenija Balta ning sellega seatakse ohtu ka staadioni rekord.

Õhtu peaalaks on loomulikult kettaheide. Oma kodumaa hooaja avavõistluse teeb Jõgeval olümpiavõitja Gerd Kanter. Talle pakuvad konkurentsi Pekingi Olümpia kuuenda koha omanik Bogdan Pištšalnikov Venemaalt, Ivan Hyrsin Ukrainast ja ka Märt Israel. Oma avavõistluse kettaheites teeb ka kümnevõistleja Mikk Pahapill. Kanteri enda sõnul polnud tal väga palju aega võistluseks valmistuda, sest veedab palju aega lennuväljadel ja lennukeis. Siiski kinnitas ta, et Kuldliiga avavõistlus on tema jaoks väga oluline. „Meie tiimi põhimõte on kogu aeg olnud, et kodurahva ees võistlemine on väga tähtis. Ja kui ma juba võistlen, siis täiega, ning seda teen ma ka Jõgeval,” lubas Kanter, kinnitades, et pärast raskeid võistlusi Ameerikas, Marokos ja Tšehhis ei kavatse ta rihma kodupubliku ees lõdvaks lasta ning alla 67-meetrise tulemusega ei lepi. Kuigi esialgne maailmarekordi ületamise plaan jooksis liiva, ei ole rekordipüüdluse plaanid Kanteril veel selleks hooajaks maha maetud. Ka võistluste korraldaja Mati Lillialliku sõnul on ilusa ilma korral mitmelt alalt rekordeid loota.

Maailmarekord poole miljoni vääriline

Üheks põnevamaks võistluseks kujuneb kindlasti ka meeste odavise, kus omavahel astuvad võistlustulle kohalik viskeäss Mihkel Kukk ning endine maailmameister Andrus Värnik. Nendele pakuvad veel konkurentsi Risto Mätas ja Marko Jänes. Kõigil meestel on plaanis ületada 80 meetri piir. Kaasa lööb ka hiljutine Euroopa meister Mikk Pahapill.

Naiste odaviskes võib parimal juhul sündida ka Eesti rekord, sest osaleb Moonika Aava, kes juba sel kevadel on head taset näidanud, visates oda 60,76 meetrit. Eesti rekordinumbrid on 61,42 meetrit. Naiste kaugushüppes tuleb põnev duell Sirka-Liisa Kivise ja lätlanna Aiga Grabuste vahel. 1000 meetri jooksus proovib üheteistkümne aasta tagust Urmet Uusoru Eesti rekordit (2.20,48) parandada Nikolai Vedehhin, kelle praegune isiklik rekord 2.21,18 on pärit aastast 2007.

Loomulikult võistlevad atleedid auhinnarahadele, mida polegi nii vähe. BigBank Kuldliiga kõikide etappide „Kuldse ala” võitnud sportlaste vahel läheb jagamisele 300 000 krooni. „Kuldseteks aladeks“ on naiste arvestuses 100 ja 200 meetri jooks, 100 meetri tõkkejooks, kõrgushüpe ja kaugushüpe. Meeste arvestuses on „Kuldsed alad” 100, 200, 800, 1500 meetri jooks, miili jooks, kaugushüpe, kuulitõuge, kettaheide ja odavise. Eesti rekordite tasustamine jääb olenevalt alast 10 000 ja 100 00 krooni vahemikku. Maailmarekordi püstitajale maksab BigBank 500 000 krooni ning loosib sel juhul pealtvaatajate vahel välja 100 000-kroonise võidusumma.

BigBank Kuldliiga suviseid etappe on viis. Teine etapp toimub 3. juunil Tartus, kolmas 25. juunil Kohilas, neljas  26. juulil Kosel ning viies ehk finaalvõistlus peetakse 25. augustil Tallinnas Kadrioru staadionil.

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus