Täna saab Laiusel kuulata keelpillimuusikat

Vanalinna Hariduskolleegiumi (VHK) keelpilliorkester mängib täna Laiuse Püha Jüri kirikus Cyrillus Kreegi muusikat.

VHK keelpilliorkestril suvekontserdid kujunenud traditsiooniks. Juba neljandat suve sõidetakse kontsertidega mööda Eestimaad. Sel korral Kesk-Eestis ning esitatakse helilooja Cyrillus Kreegi (1889-1962) loomingut. Kõlavad keelpilliorkestri seaded Kreegi koorimuusika varasalvest: Taaveti laulud, „Maga, maga, Matsikene“, „Undsel ilmal lätsi ma“, „Sirisege, sirbikesed“, „Kui suur on meie vaesus“ ja teised.

Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkesteri dirigent on Rasmus Puur. 1996. aastal loodud orkester on praegu 26-liikmeline. Seal musitseerivad 13–20 aasta vanused noored ning repertuaar koosneb pea ainult Eesti muusikast alates Cyrillus Kreegist, Heino Ellerist ja Veljo Tormisest kuni Tõnu Kõrvitsa, Margo Kõlari ja Pärt Uusbergini. VHK keelpilliorkestril on ühel hooajal umbkaudu 30 ülesastumist nii üle Eesti kui vahel ka välismaal – viimati käidi veebruarikuus Brasiilias.

Orkester on koostööd teinud muusikutega inspireerivate eri žanreist, alates Riivo Kallasmaast, Johan Randverest, Marten Altrovist, lõpetades Mari Kalkuni, Liisi Koiksoni, Mari Jürjensi ja Jarek Kasariga. Orkestriga töötavad lisaks tunnustatud interpreedid Egert Leinsaar (ERSO), Tiina Petrov, Rain Vilu (ERSO) ja Villu Vihermäe (ERSO).

Orkestri dirigendi Rasmus Puuri sõnul pole varasematel suvetuuridel VHK keelpilliorkester Jõgevamaale jõudnud. Kahel korral on käidud Võrumaal ja korra Hiiumaal. Seekord ollakse laagris Koeru lähedal. „Meie kontserdid on tavaliselt toimunud väiksemates rahvamajades ja muudes selliseid kohtades. Et ise uusi paiku näha ja tuua orkestrimuusikat nendeni, kes seda harvemini kuulevad,“ ütles dirigent. Selleks, et orkestrile esinemiseks sobivat kirikut leida, sõitis ta paari nädala eest läbi päris mitu Rakverest lõunapoole jäävat kirikut.

Sissepääs kontserdile on tasuta, oodatud on vaba annetus orkestrile.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus