Täna peetakse Palal Jõgevamaa laulu- ja tantsupidu

Palal peetakse täna Jõgeva maakonna laulu- ja tantsupidu, mis kannab pealkirja Las laps arvab”. Peol esineb umbes 1300 lauljat, pillimängijat, tantsijat ja võimlejat, sealhulgas külalisesinejad Tartumaalt ja Keuruu linnast Soomest.

<p class=”” align=”justify”>

Kui maakondlikke tantsupidusid on Palal ennegi peetud, siis laulu- ja tantsupidu toimub seal esimest korda. Laululava Palale veel ehitatud pole, küll aga on Pala kooli staadioni tagaserva püstitatud lauljate tarvis astmetega poodium. See on valmistatud kohalikus osaühingus Palmet ning koosneb lahtivõetavatest moodulitest. Poodiumi soetamist toetas Jõgevamaa Omavalitsuste Liit.

“Poodium jääb küll ka edaspidi meie omandusse, sest igal asjal peab peremees olema, aga me laename seda lahkelt kõigile Jõgevamaa üritusekorraldajatele, kellel seda vaja peaks minema,” ütles laulu- ja tantsupeo peakorraldaja, Pala kooli direktor ja tantsujuht Malle Weinrauch.

Tema sõnul on maakonna laulu- ja tantsupeo korraldamine Pala-suguse väikevalla jaoks suur ettevõtmine ning peoeelsetel päevadel on käed tööd täis olnud nii kooli, lasteaia, kultuurimaja ja vallavalitsuse töötajatel kui ka Pala segarühma Tuuritajad liikmetel.

“Kui arvestada, et enam kui sada vallaelanikku osaleb peol laulja või tantsijana, siis neid, kes peole lihtsalt pealtvaatajatena saavad tulla, meil palju alles ei jäägi,” ütles Malle Weinrauch. “Meil tantsivad isegi kokad. See ei tähenda, et pidulised toitlustamata jääksid. Kooli kokkadele tulevad appi toitu jagama noorteühingu PVN (Pala  Valla  Noored) liikmed ja naiskodukaitsjad.”

Igale oma tuba

Laulu- ja tantsupeo lavastusgrupp sõitis Palale juba eile õhtul. Ka helimehed hakkasid eile õhtul oma tehnikat paika panema, et tänahommikusteks proovideks kõik valmis oleks. Proovid algavad kella veerand üheksast. Esimestena tulevad väljakule tantsumemmed, siis riburada teised rühmaliigid. Kell 12 on lauljate ja tantsijate ühisproov, mille käigus mängitakse läbi peo algus ja lõpp, ning kella 13st läheb proovijärg kooride kätte.

“Proovide ajaks saab iga kollektiiv enda käsutusse ühe ruumi kooli-, lasteaia- või kultuurimajas, kuhu asjad panna, kus puhata või kus esinemisriideid vahetada,” ütles Malle Weinrauch. “Kellele aga soojast lõunasöögist väheks jääb, saab maiustusi ja jäätist lisaks osta.”

Kell 16.30 kogunevad taidlejad metsavahelisele suusa- ja terviserajale, kust algab rongkäik peopaika. Pidu ise algab kell 17. Mis pealtvaatajatesse puutub, siis osal neist on võimalik saada istekoht väljaku äärde rajatud tribüünidel.

“Et tribüünidel on ruumi vähevõitu, on nutikas kaasa võtta piknikutekk ja sättida end sellega meelepärasesse paika,” ütles maakonna rahvakultuurispetsialist Pille Tutt.

Tema sõnul tegi peole tulevate taidluskollektiivide arv pärast tänavusuvisele noorte laulu- ja tantsupeole pääsejate nimekirja avalikustamist väikese hüppe ülespoole. Eriti tantsijate leeris oli päris palju neid, kes Tallinna peole ei pääsenud ning otsustasid siis Palale maakonna peole tulla.

“Palal tantsivad laste- ja noortekollektiivid ju samu tantse, mida Tallinnaski. Kui repertuaar niikuinii omandatud on, tasub seda ju kusagil ka näidata,” ütles Pille Tutt. “Lapsevanematele on aga Pala pidu hea võimalus näha, millega lapsed aasta jooksul tantsutundides tegelnud on. Eks mõni neist läheb ka Tallinna peole, aga kõigil sellist võimalust kindlasti pole.”

Külalisi Tartumaalt ja Keuruust

Jõgevamaa peole on end kirja pannud ka mõned Tartumaa taidluskollektiivid. Tartumaal nimelt tänavu maakondlikku laulu- ja tantsupidu ei toimu, ent lauljad-tantsijad tahaksid ikkagi esineda.

“Tartumaa taidlejad tulid end peole pakkuma täiesti omal initsiatiivil,” ütles Pille Tutt. “Oleksime me naabermaakondadesse veel kutsed ka saatnud, siis oleks tulijaid ilmselt veel rohkem olnud. Tegelikult paneme me piduliste nimekirja aga lõplikult lukku alles peopäeva hommikul. Kui keegi, kel repertuaar selge, veel viimasel hetkel “paati hüpata” tahab, suudame nemadki esinejate hulka ära paigutada.”

“Palal on alati armsad maalähedased peod olnud ja loodame, et selline tuleb ka seekord,” ütles peo tantsujuht ja pealavastaja Merleen Läänemägi. “Suurtesse kunstilistesse kõrgustesse pürgima ega tantsijatel keeruliste joonistega pead segi ajama me ei hakka, vaid võtame asja vabalt. See on ikkagi rahvapidu.”

Pealkirja “Las laps arvab” kannab pidu sellepärast, et lähtuvalt noorte laulu- ja tantsupeo lähenemisest, on see lapsekeskne. Laulude-tantsude vahele saab publik kuulata lindilt laste (enamasti on nad Jõgeva Ühisgümnaasiumi õpilased) mõtteavaldusi mitmetel elulistel teemadel.

Kõige kaugemad külalisesinejad tulevad tänasele peole aga Jõgeva sõpruslinnast Keuruust (Soome). Et sealne noorteorkester on päris kõrge tasemega, võisid kogeda kõik, kes neid viie aasta tagustel Jõgeva linna päevadel esinemas nägid-kuulsid.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus