Täna ja homme saab veel tulusid deklareerida

Maksuametis oli eile suhteliselt vaikne ja rahulik. Nagu juhtivspetsialist Heli Müürsepp ja vanemspetsialist Margit Lill kinnitasid, pole viimastel aastatel tuludeklaratsioonide esitamisel enam erilisi järjekordi tekkinudki. Maksumaksja jaoks on asjaajamine lihtsamaks läinud ning siinsed töötajad kindlasti ka varasemaga võrreldes kompetentsemad ja vilunumad. Vähe tähtis pole seegi, et maksuameti ruumid on nüüd tunduvalt avaramad ja rahvast teenindab varasema kahe inimese asemel tuludeklaratsioonide esitamise ajal kolm inimest: Margit Lill, Kaja Brok ja Sirje Sarapuu. Ei saa salata, et e-deklaratsioonide esitamine on aidanud samuti olukorda kergendada nii deklareerijate kui ka maksuameti jaoks.

E-deklaratsioone iga aastaga rohkem

Eilseks oli Maksu- ja Tolliameti Lõuna maksukeskuse Jõgeva büroo andmetel oma tuludeklaratsioone interneti vahendusel deklareerinud möödunud aastaga võrreldes 800 inimese võrra rohkem, mis teeb maakonnas kokku 76 protsenti deklaratsiooni esitanutest üldse.

Klientide kasutuses on arvuti ka kohapeal ja seda võib teenindajate kinnitusel julgesti kasutada. Kui mingi küsimus tekib, on ühtlasi kohe võimalik abi küsida. Kui e-deklaratsiooni täitmisel hästi tähelepanelik olla ning viiteid ja selgitusi jälgida, siis saab igaüks sellega edukalt hakkama, kellel vähegi on võimalik internetti kasutada. Lahkelt on maksuameti töötajad valmis nõu andma mistahes tuludeklaratsiooni puutuvates küsimustes ka telefoni teel.

Nagu möödunud aastalgi, on selle nädala jooksul tuludeklaratsioone võimalik esitada ka Põltsamaal. E-deklaratsioonide osa on olnud ka sealkandis mullusega võrreldes tunduvalt suurem, seda nii Põltsamaa, Puurmani kui ka Pajusi vallas. “Kui nii edasi läheb, siis pole ehk järgmisel aastal Põltsamaal enam vajagi kohapeal vastuvõtmist korraldada,” oletab Anu Kaste.

Igaühel oma probleemid

Senine elu on näidanud, et viimastel päevadel kipuvad oma tuludeklaratsiooni esitama just need, kellel on täitmisel tekkinud mingeid keerulisemaid küsimusi. Küsimusi ja probleeme kerkib esile enamasti rohkem füüsilistest isikutest ettevõtjate jaoks. Jõgevamaal on FIEsid just kõige enam põllumajanduses. Paljud neist on vanemad inimesed, kes end füüsilisest isikust ettevõtjaks vormistanud juba aastaid tagasi. Kui elukoht on kaugemal ja bussiühendus ka kehv, on asjaga tõepoolest omajagu tüli. Eeldeklaratsiooni väljastatakse ainult nõuetekohaselt vormistatud volikirja alusel, lihtvolikirjast sellel puhul ei aita.

Pealegi on FIEde hulgas ka neid, kes sisuliselt teevad palgatööd. Tööandja on sedamoodi enda jaoks elu lihtsamaks teinud ja makse ei pea maksma tema, vaid töötaja. Tuludeklaratsiooni täitmise teeb see töötajale raskeks ühtlasi kulutuste märkimisel, sest tegelikult on kulutused teenuste osutamisel ju ikkagi firmal.

Mis puutub abikaasade ühisdeklaratsioonide koostamisse, siis võivad maksuameti töötajad kinnitada, et seda tasub teha igal juhul, vähemalt kahju pole asjast kunagi karta. Kasulik on ühisdeklaratsioon koostada isegi kahel pensionäril, kui ühel abielupooltest on suur pension.

Võrreldes 2004. aastaga on tänavu ka mõningaid seadustest tulenevaid muudatusi. Maksuvaba tulu on suurenenud 16 800 kroonilt 20 400 kroonile. Alates 2005. aastast võetud eluasemelaenu korral saab intressidelt tulumaksu tagasi, kui maksumaksja soetas eluaseme iseendale. Tulust saab maha arvata eluasemelaenu intressi, koolituskulu ning kingitusi, annetusi ja ametiühingumaksu 50 000 ulatuses varasema 100 000 asemel.

Algab töötlemine ja kontrollimine

Nagu teisipäevasest Maksu- ja Tolliameti pressiesindaja teatest lugeda võis, oli selleks ajaks oodata üle Eesti tuludeklaratsioone ligi 30 000 füüsilisest isikust ettevõtjalt. Jõgevamaalased moodustasid sellest siiski vaid imetillukese osa. Sellegipoolest on asjakohane meeldetuletus, et ettevõtlustulu deklaratsiooni vormi E peavad esitama ka need, kes ei ole füüsilisest isikust ettevõtjana Maksu- ja Tolliameti piirkondlikus maksu- ja tollikeskuses registreeritud või äriregistrisse kantud, kuid on maksustamisperioodil ettevõtlustulu saanud.

Täna ja homme jõuavad tulude deklareerijad ehk veel mõnedki vajalikud asjad korda ajada. Maksuameti rahvale tähendab juba uus nädal mitte suure töö lõppemist, vaid uue ja ulatusliku tegevuse algust – töötlemist, kontrollimist jne.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus