Täna avame uue kodu

Kahekordses 400-ruutmeetrise pinnaga palkmajas on ruumi kaheksale lapsele, lisaks paiknevad majas ühisürituste ruumid. Hoones saavad elada ka puuetega lapsed.

Me ei suuda kompenseerida noorte inimeste muresid ja valu, kuid me saame anda neile kinnitust, et keegi pole üksi ? me hoolime neist. See ei tähenda kellegi haletsemist ega seda, et uue kodumaja ehitamise eest ootaks keegi kelleltki mingit erilist tänu. Iga inimene on ühiskonnale vajalik. Me kõik oleme ühiskonna võrdsed liikmed, olenemata sellest, kas mõnel meie hulgast on midagi, mida teistel pole, või on rohkem või vähem kui teistel, olenemata sellest, kas meie peres on üks või kolm või 24 liiget.

Täitunud unistus

Mõnel lapsel ei ole ühel või teisel põhjusel oma kodu. Metsatareke suutis seni koduks olla 21 lapsele, lisaks neile viibib Eesti teistes lastekodudes veel 55 Jõgevamaalt pärit vanemliku hoolitsuseta last või orbu. Uue peremaja kasutuselevõtuga leevendub ruumikitsikus lastekodu peamajas. Kokku mahub nüüd Metsatarekesse 26 last.

Meie ülesanne on tagada jõgevamaalastele elamiseks, eneseharimiseks ja töötamiseks võimalikult võrdsed tingimused. Täiesti võrdsete tingimusteni jõudmine on reaalses elus utoopiline unistus. Või kas see on ikka võimatu? Kui unistada ja unistuste teokstegemise nimel töötada ja pingutada, siis need unistused ju täituvad!

Me ei pea jääma kurvastama selle üle, mida meil pole. Tundkem rõõmu sellest, mis meil on ? ning sellele toetudes astume edasi.

2004. aastal alustasin Jõgeval Kesk-Eesti messil annetuste kogumist Siimusti lastekodu uue hoone jaoks. Esimestele kroonidele lisandusid kümned ja sajad ja tuhanded ja miljonid.

2006. aasta lõpuks oli annetustena kogutud 317 987 krooni, lisaks saadi annetustena inventari uue maja tarbeks. Sotsiaalministeerium eraldas lastekodu juurdeehitise rajamiseks riigieelarvest kaks miljonit krooni ning lisaeelarvest täiendavalt 0,55 miljonit krooni. Jõgeva maavalitsus andis 150 000 krooni projekteerimiseks ning vundamendi rajamiseks, lisandus 350 000 krooni Hasartmängumaksu Nõukogu poolt. Jõgeva vald investeeris mullu lastekodusse 1,4 miljonit krooni.

Hea eeskuju

Mul on väga hea meel, et Eesti suusakuningas, olümpiavõitja Andrus Veerpalu nõustus olema uue peremaja patrooniks. Kindlasti annab ta tagasihoidliku ja väärika isiksusena kõikidele noortele väga head eeskuju, kuidas elus oma sihte seada, eesmärkideni jõuda selle üle õnnelik olla.

Veerpalu seotus lastekoduga sai alguse mullu 17. veebruaril. Pidulikule peremaja nurgakivipanekule saabunud olid rõõmsad ja elevil ? neil tundidel oli Andrus Veerpalu võitnud olümpiamängudel Torinos kuldmedali. Sestap tuligi peremaja kuldsponsoril Urmas Lahel mõte nimetada rajatav hoone ?Andruse? majaks. Ja kui veidi hiljem Veerpalult selleks nõusolekut küsisin, tuli positiivne vastus kohe.

13. juunil pidasime maja sarikapidu, millel osalesid Andrus Veerpalu, tema treener Mati Alaver, Eesti Olümpiakomitee president Mart Siimann ja sotsiaalminister Jaak Aab. Ministeeriumi ja ministri kohus on toetada neid algatusi, mille heaks kohapeal nii paljud inimesed nii palju teevad, lausus Aab toona.

Koostöös Jõgeva vallavalitsusega tegutseme selles suunas, et täna avatav peremaja ei jääks viimaseks. Järgmise peremaja projekteerimise ja ehitamise projekti rahastustaotluse on Jõgeva vallavalitsus esitanud rahandusministeeriumi kaudu Norra ja Euroopa majanduspiirkonna finantsmehhanismide NGO Fondile. Sealt vastust veel pole, sestap on teise maja projekteerimise ja ehituse kindlaid tärmineid täna veel vara öelda. Kui projekti rahastatakse, siis võib ehitus alata 2008. aastal.

Tänasele avatseremooniale ootame lisaks kõikidele huvilistele ka 23 kuldsponsorit (eraisikud või asutuste esindajad), kes on ?Andruse? maja heaks annetanud 10 000 ja rohkem krooni ? nemad kinnitavad peremaja kaminasaali seinale nimelise plaadi.

Tänan südamest kõiki, kelle abil on kerkinud lastele uus kodu.

Noortele inimestele eakaaslastega võrdsete tingimuste loomisele kaasaaitamiseks on meil kõigil võrdsed tingimused.

AIVAR KOKK,
maavanem

blog comments powered by Disqus