Täna avab oma uksed mängutuba Kraaksupesa

 

Möödunud aasta oktoobris said kokku hulk aktiivseid inimesi, kes lõid MTÜ Perekeskus, mille esimeseks eesmärgiks oli asutada Jõgevale mängutuba. Pisut rohkem kui aasta pärast sai see plaan teoks.

Täna kell 11 avatakse Jõgeva Täiskasvanute Keskkooli hoone teisel korrusel ruum, kus vanemad, vanavanemad või lapsehoidjad saavad oma hoolealused paariks tunniks päevas mängima tuua. Tegemist pole siiski lastehoiuga, vaid mängutuba on mõeldud selleks, et emad, kes lapsega kodus istuvad, saaksid kellegagi suhelda ja lastel on samal ajal huvitavat tegevust. Väikelaps harjub mängutoas teiste lastega suhtlema ja saab nii ettevalmistuse lasteaeda minekuks. “Mõnele lapsele võib lasteaeda minek olla päris suur šokk, sest ema pole enam kõrval. Mängutoas saabki laps õppida teiste lastega mängima ning vajadusel ka emalt tuge,” sõnas mängutoa üks asutajaid Kaja Randviir. Laste mängutuba pole põrmugi kallis. Ühe tunni Kraaksupesas viibimise eest küsitakse 10 krooni.

Idee Kraaksupesa loomiseks tuli sellest, et siiamaani polnud mürsikuealistel lastel Jõgeval vaba aja sisustamiseks kuigi palju võimalusi. “Käisin oma pooleteiseaastase lapsega kultuurikeskuses maad kuulamas ning ei leidnud poisi jaoks mingit tegevust,” ütles Raiani ema Kaja. Helbe Karukäpp, kes on samuti üks mängutoa idee autoritest, pani ajalehte  kuulutuse, kus ta otsis aktiivseid mõttekaaslasi, kellega koos väikelastele mingi tegevus välja mõelda. Selle rühmituse nimeks sai MTÜ Perekeskus, mille liikmete koostööna sündis Kraaksupesa.

Omal algatusel ja oma rahaga

Mängutuba on ehitatud täielikult oma nõu ja jõuga, sest praegusel ajal on sponsoreid väga keeruline leida. Reaalset raha saadi oma tegevuse edendamiseks linnavalitsuselt 3000 krooni, mille eest muretseti tuppa vaipkate. Teaspon nõustus andma rulood MTÜ-le tasuta. Oma abistava käe ulatas Kraaksupesale ka Selver.

Samas ei jõua mängutoa asutajad ära tänada Täiskasvanute keskkooli abistavat peret. “Meile võimaldati ka üks ronimispuu kooli võimla rippseinast,” rääkis Kaja. Ülejäänud mööbel ja mänguasjad on MTÜ liikmete endi muretsetud, kodust kaasa toodud või siis annetustena saatnud. Kraaksupesa ootab praegugi lahkeid inimesi endale mänguasju ja muud vajalikku kinkima.

Kraaksupesa uksed on esialgu avatud kolm päeva nädalas: teisipäevast neljapäevani, kella 10 – 12. Teisipäeviti on plaanis hakata korraldama huvialaringide tööd, kus oleks  joonistamist, tantsu, mängu, laulu ja muud lõbusat. Et Kaja on koolis töötanud ka rütmikaõpetajana, siis hakkab esialgu sellist tegevust korraldama tema. Ringipäev maksab 50 krooni. Hiljem on plaanis käivitada ka rasedate ning emade-beebide võimlemise ring, keda kõigi eelduste kohaselt hakkaks juhendama Jõgeva haigla füsioterapeut.

Oodatud on ka puuetega lapsed

“Sellest on kahju, et tuba sai tehtud teisele korrusele, kuhu lapsevankriga väga hõlpsalt ei pääse,” tõdes Kaja Randviir. Mängutuppa on oodatud ka puuetega lapsed oma vanematega. Kuigi praegu näiteks ratastooliga Kraaksupesale hästi ligi ei saa, on tulevikus plaanis ka see probleem lahendada. Kogu projekt on naiste sõnul veel liiga toores, et sellest rääkida.

Lisaks lihtsalt mängimise- ja suhtlemisevõimalusele on Kraaksupesas võimalik ka laste sünnipäevi pidada. “See on hea lahendus nendele, kel on näiteks kodus vähe ruumi,” ütlesid Helbe ja Kaja. Veel paigaldatakse mängutuppa  infostend, kuhu saab üles riputada mitmesuguseid kuulutusi, näiteks pakkuda väikeseks jäänud  lasteriideid või mänguasju.  Kraaksupesa lubab tegutseda ka vahendajana. “Kui annetusteks tuuakse selliseid asju, mida meil endil vaja ei lähe, suuname need edasi kas lastekodudele, lasteaedadele või kellelegi, kel neid vaja võib minna,” rääkisid Helbe ja Kaja.     

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus