Talvepealinn võib üheks päevaks Jõgevale kolida

 

Tuleva aasta jaanuaris möödub 70 aastat Eesti kõigi aegade külmarekordi (-43,5º C) registreerimisest Jõgeval. Tähistamaks seda sündmust, on tekkinud plaan tuua Eesti talvepealinn üheks päevaks Otepäält  Jõgevale.

Kui külmarekordi registreerimise tegelik aastapäev on 17. jaanuar, siis talvepealinna tiitel tahetakse Jõgevale tuua 30. jaanuaril, mil siin saab teoks kogupereüritus „Jääpurikas 2010”. Möödunud neljapäeval käiski külmalinna Jõgeva esindus, millesse kuulusid linnapea ja üksiti MTÜ Miinus 43,5 liige Kalmer Lain, sama MTÜ juhatuse esimees Raul Taul, Jõgeva linnavalitsuse kultuuritöö peaspetsialist Maie Puusepp ja küüslaugufestivali korraldaja Aimar Pihlak, Otepääl sealse vallavalitsusega talvepealinna Jõgevale toomise asjus läbi rääkimas.

„Otepäälased olid asjast huvitatud, sest talvepealinna tiitlil on mõte ainult siis, kui sellega kaasnevad mitmesugused teemaüritused, ning talvepealinna külaskäik külmalinna aitab vastavat ürituste kava rikastada,” ütles Kalmer Lain. „Paraku pole otepäälastel endil volitusi oma äranägemise järgi talvepealinna tiitlit meile üle anda, vaid nad peavad selleks luba küsima „päris“ pealinnalt ehk Tallinnalt, kellelt nad ise tiitli pööripäeval vastu võtavad.”

Loodetavasti luba siiski saadakse, sest sisuliselt näeb plaan ette mitte niivõrd talvepealinna tiitli üleandmist, kuivõrd seda, et talvepealinna esindus tuleb koos oma tiitliga külmalinnale külla ja saab ka ise „Jääpurika“-nimelisest üritusest osa.

Kui kaks varasemat sellenimelist ettevõtmist said teoks linna Mustvee-poolsel piiril endise ilmajaama ehk praeguse ilmahuvikeskuse juures, siis külmarekordi juubelile pühendatud „Jääpurikas“ tahetakse korraldada kesklinnas, täpsemalt kultuurikeskuse juures ja vajaduse korral osalt ka selle ruumides.

Kasvatamis- või sulatamisvõistlus?

„Loodetavasti saame külmarekordi juubelile pühendatud üritusel lõpuks ometi pidada jääpurikate kasvatamise võistlust,” ütles Kalmer Lain.

Kahel varasemal korral on jääpurikate kasvatamise võistluse asemel teatavasti nende sulatamise võistlust pidada tulnud, sest kasvatamise jaoks on külmakraade liiga napilt olnud.

Purikakasvatamisvõistlusele on plaanis peale Otepää kutsuda ka teiste teemapealinnade — kevadpealinna Türi, suvepealinna Pärnu ja sügispealinna Narva —, samuti Tallinna esindus.

„Kahel varasemal korral pidasime võistlust veebruari algul, nüüd proovime õnne jaanuari lõpuga: äkki osutub see aeg ilma poolest sobivamaks,” ütles Kalmer Lain.

Mis saab aga siis, kui 30. jaanuaril tuleb seitsme aastakümne taguse rekordiga võrdne pakane?

„Viimastel aastakümnetel pole nii kõva pakast siinkandis enam olnud ega tule seda ehk ka nüüd,” arvas Lain.

Jääpurikaüritust on seekord valmis vedama meelelahutusärimees Aimar Pihlak, kes Jõgeval kahel aastal küüslaugufestivali korraldanud. Ürituse toimkonda on kaasatud ka linnavalitsuse kultuuritöö peaspetsialist Maie Puusepp. Otepää poolt hakkab koostööprojekti vedama sealse kultuurikeskuse juhataja Sirje Ginter, kes ise Jõgevamaalt pärit.

Teemapealinnad ühe mütsi alla

Kui mahukas saab olema peoprogramm, sõltub sellest, kas ja kui suurel määral Kohaliku Omaalgatuse Programm, Hasartmängumaksu Nõukogu ja Eesti Kultuurkapital ettevõtmist toetavad (esimesele on taotlus juba esitatud, teistele esitatakse), samuti sellest, kas ka Jõgeva linn üritusele rahalises mõttes õla alla paneb.

„Kui linn ennast külmalinnana identifitseerib, siis võiks ta seda ettevõtmist ka toetada,” ütles Kalmer Lain, kes ei näe põhimõttelist vastuolu selles, et on ühest küljest „Jääpurikat“ ette valmistava MTÜ Miinus 43,5 liige ja Jõgeva linnapea.

„Kui tegemist oleks äriühinguga, võiks vastuolu tõesti tekkida, meie MTÜ aga kasumit ei taotle, vaid soovib ainult linnaelu omalt poolt rikastada,” ütles Kalmer Lain.

„Jääpurikat” tahetakse seekord pidada õhtul tulede valgel ning kujundada sellest tõeline pereüritus, mis lõpeb simmaniga kultuurikeskuse juurde püstitatavas suures telgis või kultuurikeskuse saalis. Päris unarusse ei jäeta aga ka ilmahuvikeskust, kuhu soovijad saavad ekskursioonile minna. Seoses külmarekordi juubeliga on plaanis välja anda brošüür, milles juttu siinse kandi ilmastikust ning ilmavaatluste ajaloost Jõgeval. Et tänavuse „Jääpurika“ fotokonkurss andis päris kena jääpurikapildisaagi, siis korraldatakse sarnane võistlus välja ka järgmise „Jääpurika“ eel.

„Loodame, et külmapealinna Jõgevale toomine ei jää Jõgeva kui külmalinna ja Otepää kui talvepealinna ainsaks ühisettevõtmiseks, samuti seda, et meie kõnealune aktsioon annab suurema vungi sisse kõigi Eesti teemapealinnade koostööle,” ütles Kalmer Lain.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus