Talvel ja kevadel upub rohkem inimesi kui suvel

Eelmisel aastal uppus Eestis kokku 46 inimest, neist 7 jääl kalastades. Kõige enam kaotati elu järvevees – 14 korral, jõgedesse uppus üheksa inimest, neist kolm Emajõkke. Meri ja tiigid röövisid kuus inimelu. Ülejäänud uppunud leiti teistest veekogudest ja kolme juhtumi puhul ka vannist.

Mullu suvekuudel uppus neli korda vähem inimesi kui teistel aastaaegadel. Suvel vees elu kaotanuid oli kokku kümme. Enamik uppumistest leidis aset kevadperioodil – märtsis, aprillis, mais. Sel ajal uppus 20 inimest. Kaheksa inimest uppus sügisel ja kaheksa inimest talvisel ajal.

Päästeameti ennetajad püüavad koostöös erinevate partnerite ja omavalitsustega jääõnnetusi ära hoida. Praegu paigaldatakse koostöös Tartu linnavalitsusega Emajõe äärde nõrga jää eest hoiatavaid infotahvleid. Sama töö on Viljandi linnavalitsus ära teinud Viljandi järve piirkonnas, kus järve suubuvad allikad jää nõrgaks muudavad. Nii kutselised kui vabatahtlikud päästjad on aidanud rajada liuvälju, et juhtida tähelepanu jääga seotud ohtudele ja kutsuda inimesi eelistama uisutamiseks kindlale maale rajatud jääga platse.

Päästjad on liuvälju rajanud Elvas, Tõrvandis, Kallastel, Rõngus, Mustlas, Kolga-Jaanis, Põlvas, Räpinas, Võrus, Rõuges, Lüllemäel, Valgas, Palamusel, Jõgeval ja Lähtel. Lisaks õpetavad päästjad avalikel üritustel, kuidas läbi jää kukkudes end uuesti jääle tõmmata ning tutvustavad, kuidas jäänaaskleid kasutada. Seni olid päästjate esinemist näinud Viljandi ja Põlva kandi elanikud, kuid samasugust praktilist õpetust jagati nüüd ka Kallaste traditsioonilisel talvelaadal ja jääsõidukite näitusel Karakatitsa.

Lõuna päästekeskuse nimel tänan kohalikke omavalitsusi ja vabatahtlikke, kes päästeameti ennetusideedega alati kaasa tulevad ning neid ellu viia aitavad. Ohte on tähtis alati meelde tuletada, olgu suviste veeohutusstendide või talviste hoiatusplakatitega. See aitab vähendada asjatut riskimist ning säästab nii elusid. Kalameeste talvise jääohutuse teemal plaanitakse edaspidi rohkem koostööd teha keskkonnainspektorite ja piirivalvuritega.

Eelmisel sügisel, novembris, uppus läbi jää vajunud kalamees Põlvamaal Meelva järvel ja detsembris uppus jääst läbi kukkunud kalamees Viljandimaal Kõpu jõel. Selle aasta alguses leiti jääst läbi vajunud uppunu Viljandimaal Kaarli külas. Hukkunu tuli koos jääga s järvejääst välja saagida.

ARVI UUSTALU, lõuna päästekeskuse ennetusbüroo juhataja

blog comments powered by Disqus