Talispordiala number üks

Meeldiv on vaadata, et Jõgeva ümbrusse on ilusal lumisel talveajal palju suusaradu sisse sõidetud, mida küll vaid valge ajal kasutada saab.

Eestis on suusatamine kõige populaarsem talvine tervisespordiala, mida läänejõgevlased harrastasid pimeda ajal senini Piiri pargis. Pärast pargi renoveerimist, eriti aga aktiivse lumekoristuse tagajärjel pole see kahjuks enam võimalik. Uueks kohaks on kujunenud Jõgeva linnastaadion, kus on täiesti rahuldav suusarada. Kuigi tasasevõitu ja mõnes kohas veidi hämar, on sealne suurim puudus just kasutajate vähesus. Kas ei teata sellest võimalusest?

Ei saa kuidagi nõustuda väitega, et Kuremaa terviserajad asuvad Jõgevale mugavalt lähedal. Tervisespordiga tegeleja minimaalne harrastuskordade arv nädalas on kolm, millest vähemalt üks seega töö- või koolipäev. Väsitavat tööpäeva järel kuhugi kaugemale autoga sõita eriti ei tahaks. Kui jälgida tööpäeviti autoliiklust näiteks Jõgeva-Tartu vahel, võib väita, et väga paljud jõgevalased käivad tööl kodust kaugemal ning nende tööpäeva pikkuseks kujuneb tunduvalt üle üheksa tunni. Lisaks sõidule kulub aega asjade pakkimisele ja riiete topeltvahetamisele. Varem olid usinad suusatajad Piiri pargis kooliõpilased. Nende puhul sõltub Kuremaal harjutamine vanemate tahtest ja ajast.

Lisaks muutub suusatamine odavapoolselt spordialast (kulutus vaid varustusele) kallimaks transpordi ja soovitatava pesemiskulu võrra. Kokkuvõttes on tööinimestel puudus ajast, töötutel rahast.

Aja- ja rahakulu arvestades pole jõgevalastel väga suurt vahet, kas käia Kuremaal või Põltsamaal. Põltsamaal on olemas rajad igale maitsele: ligi kolmekilomeetriline ring mägedes ja ligi viiekilomeetriline tasasel maal, valgustatud osa on üle kilomeetri. Lisaks erineva raskusastmega nõlvad lastele kelgutamiseks. Kahju, et Siimusti on tervisemetsana suures osas jäädavalt kadunud.

Lõpuks tuletaksin mittesportlastele meelde mõned spordiobjektide kodukorra reeglid: suusarajale ei astuta,  seal ei jalutata koera, ainuke lubatav liiklusvahend on rajamasin; läbi staadioni ei käida ja spordiasutuste territooriumil ei suitsetata.

Samal teemal: Talispordi harrastamise võimalused, Vooremaa 7. jaanuar 2010 

TAUNO KURE

blog comments powered by Disqus