Talispordi harrastamise võimalused

 

Kuremaa terviseradadel, mis asuvad Jõgevale mugavalt lähedal, on võimalik suusatada ühe-, kahe-, kolme- ja viiekilomeetrisel rajal, kuhu on sisse aetud ka korralik klassikajälg. Üldse on maakonnas suusaradu igale maitsele.

Kuremaal on valgustatud 2,5-kilomeetrine rajalõik ja Kuremaa ujulast on võimalik laenata suusavarustust, mille hind on lapsele 30 krooni ning täiskasvanule 50 krooni. Saabaste numbrid algavad 37st. Laenutamiseks on 23 paari suuski, saapaid ning keppe. Kuremaa terviseradadel käib äripäeviti sõitmas umbkaudu kaheksakümmend inimest, nädalavahetustel küünib see arv üle saja.

Tihe lumesadu ja tuisk ei ole terviseradade klassikajälge rikkunud, sest rajad asuvad peamiselt metsas. “Seni, kuni sõiduteed on lahti ning inimesed radadele ligi pääsevad, saab siin kindlasti sõita,”  kinnitas terviseradade haldaja Andres Lippur. 

Pala suusarajad rahuarmastavale suusatajale 

Palal on sarnaselt Kuremaa terviseradadele klassikajälg sisse aetud ühe, kahe, kolme ja viie kilomeetri pikkustel lõikudel. Varasematel aastatel on Palal olnud avatud ka 7,5-kilomeetrine rada, kuid sellel talvel maha sadanud rohke lumi on  nii pika raja sissesõitmist takistanud.

Tänasest muutuvad suusaolud Palal veelgi paremaks, sest rajad sõidetakse läbi rajamasinaga. Igapäevaseid hooldustöid tehakse Buraniga. Siingi pole tihe lumesadu ja tuisk radu rikkunud. “Käime radu korrapäraselt hooldamas, seega ei tohiks tekkida olukorda, kus tuisu tõttu radadel suusatamine võimatu oleks,” rääkis rajameister Kalev Karu.

Pala suusaradadel saab sõita seni, kuni päevavalgust jätkub, sest elektrivalgust seal pole. Samuti pole sealt võimalik  suuski laenata. Iga päev kasutab radu umbes kolmkümmend sõitjat. Järgmise kuu jooksul korraldatakse Palal traditsiooniline noorte suusamaraton. 

Kuningamäel saab proovida lumelauasõitu 

Kuningamäel on praegu võimalik sõita kuni viie kilomeetri pikkusel rajal, millest on iga päev kella üheksani valgustatud 1,2-kilomeetrine lõik. Raja täies pikkuses on sisse aetud klassikajälg.  Selle aasta lumeolud on niivõrd rikkalikud, et järgmise nädala jooksul plaanitakse Kuningamäe rajad ühendada Kamari suusaradadega, pikkuseks saab hinnanguliselt olema seitse kilomeetrit. Ka Kuningamäel pole võimalik suusavarustust laenata, küll on aga seal võimalik  harjutada lumelauasõitu, mille tarvis on spetsiaalselt hooldatud üks mäenõlv. Seal on võimalik ka hüppeid proovida. Ka kelgutajate tarvis on olemas korralik mägi. Rajad on külastajatele avatud igal ajal. Ka pärast lumesadu ja tuisku sõtkutakse rajapõhja kogunenud lahtine lumi kohe kinni.

Selle talve jooksul viiakse Kuningamäel läbi mitmed piirkondlikud suusavõistlused ning osaletakse ka “ümber maailma suusatamise” päeval, millega siin juba eelmisel talvel algust tehti.

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus