Talgutel pööratakse tähelepanu nurmenukkudele

Täpselt nädala pärast on „Teeme ära“ talgupäev. Kokku oli Eestis eile ennelõunaks registreeritud 1778 talgupaika ja osalema 17535 talgulist, neist Jõgevamaal 86 talgupaika. Paljud juba traditsioonilised kevadised tegevused ja paigadki varasematest aastatest suuresti tuttavad. Teeme ju ära nimelt juba üheksandat korda.


Tuttav on ka lehekülg www.teemeara.ee, kuhu saab oma talguid registreerida ja end talgutele kirja panna.

Mõned 14st talguteemast on varasematest aastatest tuttavad: heakorra, prügikoristus, postkastitalgud ja teised. Sel aastal on uued teemad laulu- ja tantsupeo juubeliaasta, õueraamatukogu ning nurmenukutalgud.

„Laulu ja tantsupeo juubeliaasta talgud toimuvad paikades, kust enne suurt pidu läheb läbi laulupeotuli,“ rääkis „Teeme ära“ Jõgevamaa koordinaator Pille Tutt. Need on kohad, kus on ammusest ajast tegutsenud laulu- ja pasunakoorid, kus on toimunud kolmekümnendatel aastatel laulupäevad ning kuhu rajati Eesti Vabariigi 20. sünnipäevaks tulealtarid. „Tähistame ju laulupidude 150., laulupeotule 50. aastapäeva ning peame 20ndat laulupidu,“ lisas ta.

Õueraamatukogu rajamine on teemaks kolmel Jõgevamaa talgutel. Kalevipoja Koja talgujuht Annika Oras ütles, et esialgu on õueraamatukogu ikkagi veel ideetasandil, aga ometi tahaks nad talgupäeval juba praktiliste ettevõtmisteni jõuda. „Kavas on kombineerida kihelkonnavärvid, õueraamatukogu ja võib-olla veel midagi,“ otsustas ta võimalused lahti jätta.

Nurmenukutalgutelt ootavad Eesti teadlased abi nurmenuku arvukuse ja genotüübi määramisel. „Et nurmenukkude arvukus Kesk-Euroopas ja Briti saartel on oluliselt vähenenud, soovivad Eesti teadlased saada andmeid taime elukäigu kohta Eestis. Ametlikke andmeid selle kohta, et Eestis neid vähem oleks, ei ole,“ rääkis projekti vabatahtlik abiline Mirjam Võsaste.

„Nurmenukk on selles mõttes tänuväärt taim, et tema kaht meil esinevat genotüüpi suudab pildi alusel eristada ka võhik. Seetõttu loodetakse saada teavet mitte ainult taime arvukuse, vaid ka geneetilise mitmekesisuse kohta,“ täpsustas ta.

Kui aga soovitakse osaleda just oma lähikonna talgutel, siis oli eile Jõgeva valla inimestel valida 35, Põltsamaa omadel 26 ja Mustvee valla elanikel 25 talgukoha vahel. „Julgen öelda, et kevad on Jõgeva maakonna rahva üles äratanud, igas piirkonnas on talguid registreeritud, nii Põltsamaa ümbruses kui ka Peipsi rannikul. Ja inimesi paneb ennast talgutele päris usinalt kirja,“ ütles „Teeme ära“ Jõgevamaa koordinaator Pille Tutt.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus