Talgutega tehti Eestimaa taas ilusamaks

Teeme Ära korraldusmeeskond andis teada, et laupäeval toimus üle Eesti kokku 2162 talgut, millel osales vähemalt 51 104 inimest ehk 3,9 protsenti eestimaalastest. Jõgevamaal oli  96 registreeritud talgul kokku 1778 osalejat.


Jõgeva vallas Kuremaal kogunesid talgulised külaplatsile kell 10 hommikul ja jagunesid peatselt mitme objekti vahel. Koristati veski ümbrust, küla ja parki. Talgujuht Raul Orav rääkis, et Kuremaal on sel kevadel juba mitmed talgud toimunud. „Me siin teeme ju kogu aeg midagi, palju on juba korda saanud. Aga jah, täna on niisugune ametlik päev,“ ütles ta. Tiina Tegelmann rääkis, et kavas on ka kihelkonnavärvide kampaaniaga liituda, aga see tuleb hiljem, loodetavasti jaanipäevaks. Kuremaal tahetakse Palamuse kihelkonna värvidega kaunistada pargipingid. Aga et siin saavad kokku mõisa- ja talupojakultuuri pärand, tuleb ses asjas veel nõu pidada.

Jõgeva linnas toimusid talgud kuues kohas. Kella üheteistkümneks olid välja kuulutatud koristustalgud vana raudteejaama juures, aga töö käis seal hoogsalt juba natuke põrast kella kümmet. Kuna selle maja juures pole enam mõtet bussi oodata, eemaldati  asfaldist omaaegse bussipeatuse pinkide metallosad ja kraamiti ka muidu ümbrust.

Parke korrastati mujalgi. Pedja jõe silla juures, seal, kus väga ammu oli tankla ja hiljem tühermaa, tegutsesid vallaametnikud tulevases tammesalus, korrastades ja tihedamini kasvanud puid harvendades. Jõgeva alevikus korrastasid elanikud jõekallast Pedja  kahe haru vahel. See aja jooksul päris kõvasti võsastunud paik hakkab nüüd palju enam pargi moodi välja nägema. Ka Torma kiriku parki puhastati võsast. Suuremad tööd toimusid seal vana tiigi juures. Tiigist tõmmati välja sinna langenud mitmesaja-aastasi pargipuid. Suur osa võsast oli aga siingi juba varem maha võetud.

Põltsamaal oli kolmandat aastat järjest suurimaks talgutööks Uue-Põltsamaa mõisa seltskonna korraldatav ettevõtmine, kus keskenduti Põltsamaa jõe kallasraja korrastamisele. Talgulisi oli vähevõitu. Ehk oli selles oma osa jahedavõitu ilmal, aga pigem tundub, et vaimustus palju aastaid tagasi alanud hoogtööpäeva traditsiooni vastu hakkab raugema.

Aga need, kes talgutele olid tulnud, tegid tublilt tööd. Jõekalda  korrastamisel kaasa löönud Põltsamaa vallavalitsuse haljastus- ja heakorraspetsialist Riivo Lehiste tõdes, et siin jätkub tööd veel pikaks ajaks ja et kallasrada vajaks täiendavat pinnasega täitmist. Samas pakkus ta välja idee, et edaspidi võiks raja multšiga katta.

Põltsamaa vallavanem Margus Möldri oli sama meelt ja arvas, et kallasraja puhastamisele ja ettevalmistamisele kulub veel palju aega ja vaeva ning selleks tuleks mitmed talgud korraldada.

Pajusis tehti talgupäeval koristustöid sealses mõisapargis. Pajusi külaseltsi juhatuse liikme Aili Soolepa sõnul on seal alati palju lehti kokku riisuda ning maha langenud oksi kokku korjata. Pajusi talgutel oli suhteliselt palju talgulisi, umbkaudu 40, seepärast sai töö plaanitust varem valmis. Väikese kogukonnas ollakse juba harjunud, et mõisapargis alati talgud toimuvad. Et samal päeval toimusid Pajusi mõisahoones pulmad, lõpetati talgupäev pruutpaarile auväravate tegemisega.

Maarja-Magdaleenas sai peagi algavateks vabaõhupidudeks  korda sealne puhkeala. Talguid juhtinud Tiia Pärtelpoja sõnul oli osalejaid paarikümne ringis ja ära sai tehtud palju tööd.

ANDRA KIRNA

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus