Talgud tulevad töö- ja osalejaterohked

Meie maakonnas oli kolmapäeva õhtuks registreeritud 67 talgut, kusjuures neliteist nendest pandi kirja aprilli viimasel nädalal.


Teeme Ära talgupäeva Jõgevamaa koordinaatori Pille Tuti sõnul on traditsioon maikuu esimesel laupäeval ühiselt tööd teha püsinud kaheksa aastat.

“Tehakse ikka kõike pakilisemat elu edendamiseks oma kodukandis, kogukonnas ja kaugemalgi. Talgute korraldamine enne tavakohast ühistööpäeva on toetatav, kui selleks on mõjuv põhjus,” lisas ta.

“Talguid on läbi aastate toimunud kõikides Jõgevamaa omavalitsustes, töötegijaid on mõnel aastal rohkem, mõnel vähem olnud. Jätkuvalt saavad talgulised ise otsustada, millised tööd on nende kodupiirkonnas kõige olulisemad,” ütles Tutt.

“Käesoleval aastal kutsub Teeme Ära talgupäeva meeskond koostöös päästeameti ja päästevaldkonna vabatahtlikega korraldama kõikjal Eestis tuleohutustalguid ja pöörama ka teistel talgutel tähelepanu tuleohutusele. See on võimalik igal pool, olgu siis talgupaigaks seltsimaja, korteriühistu või looduskaunis paik. Sobivateks talgutöödeks on näiteks päästeauto juurdepääsutee puhastamine, veevõtukohtade korrastamine, küttekollete kontrollimine, korstnate pühkimine või suitsuandurite paigaldamine.

Tänavu saavad kõik talgujuhid lisaks traditsioonilisele stardipaketile ka tuleohutuse teemalist teabematerjali,” lisas koordinaator. 

Tabiveres osa talguid peetud

Tabivere vallas on talguobjekte tänavu võrdlemisi palju ning mõnel pool on tööd tänaseks juba ka tehtud. Tormi külas on ajaloolisel rattaringil valmimas BMX-rada, mis 16. mail võistlustega pidulikult avatakse, kuid kus oleks veel tarvis üht-teist viimistleda. Seda tehakse pühapäeval ja plaanis on alustada kell 10. Talgujuht Tarmo Raudsepp kinnitas, et kui ilm lubab, saavad soovijad lisaboonusena ka BMX- ratastega sõitu proovida.

Kassema küla  rahvas kannab juba pikemat aega hoolt Julius Mägiste mälestuspargi eest. Täna koristatakse seal oksi ja riisutakse lehti ning korrastatakse parki ümbritsevat kiviaeda. Kui kellelgi on Mägiste mälestuskivi juurde istutamiseks anda lilletaimi, on need väga teretulnud. Talgut juhib Rein Selgis.Täna ollakse rehade ja saagidega ametis ka Maarja-Magdaleena puhkealal, kus on vaja riisuda lehti ning koristada ära katkised pingid ning tuulemurd. Eestvõtja on seal, nagu ikka, Tiia Pärtelpoeg. Kärksi külaplatsil on käsil koristamine ja keldrikatuse remont. Kui rahval rammu jätkub, ehitatakse ka laste mänguväljakut. Talgut juhib Tarmo Mikko. Kassemal tahetakse täna ühisel jõul kenamaks muuta Metsa talu. Töid juhatab Tarmo Niitla. Homme, pühapäeval koristatakse Tabivere vallavolikogu esimehe Sirje Simmo eestvõttel Maarja-Magdaleena kalmistut. Tabivere pargis peeti aga rahvarohked talgud ära juba 23. aprillil. Tegutsemas oli sada Tabivere põhikooli õpilast ning 15 kooli töötajat.

Ka Maarja-Magdaleena kirikupargis on talgud peetud. Talgujuhiks oli seal Juta Luts ja park sai korda 18. aprillil.

Korrastatakse olulisi vaatamisväärsusi

Palamuse vallas tehakse talgutööd Luual ja Varbeveres. Luual korrastatakse üht Jõgevamaa olulist vaatamisväärsust — metsanduskooli arboreetumit. Selle taimegeograafia osakonnas koristatakse ja põletatakse oksi, metsaaia osas laiendatakse aga turbapeenart.

Varbeverre kogunevad talgutele MTÜ Palamuse Pritsumehed liikmed, kellel on plaanis korda teha Varbevere külla kolhoosiajal rajatud, ent viimased paarkümmend aastat kasutamata seisnud tuletõrje veehoidla.

“Praegu pole meil Varbevere piirkonnas ühtegi aasta ringi kasutatavat veevõtukohta. Seepärast tahamegi kolhoosiaegse tuletõrje veehoidla uuesti korda teha,” ütles Palamuse vabatahtliku päästekomando pealik ja talgujuht Margus Kaasik. “Hoidla sissesõidutee ja ümbrus on vaja risust puhastada, katta praegu avatuna seisvad kaevud kaantega ja täita hoidla veega. Kui omal ajal sai hoidlat veega täita meierei puurkaevust, siis nüüd tuleb vesi sinna vedada paakautoga. Kui aega ja jõudu üle jääb, korrastame ka komandohoone ümbrust Palamusel.”

Toimekaks kujuneb talgupäev Saare ja Torma vallas: esimeses tehakse talgutööd neljas ja teises suisa seitsmes paigas (üks talgu on kummaski vallas juba toimunud). Saare vallas Vassevere külas korrastavad Kebeli külaseltsi liikmed näiteks Matsemäe laulu- ja võidutulealtarit. Talgujuhi Maigi Müürsepa sõnul alustati sõjaeelsel ajal rajatud tulealtari kordategemist möödunud aastal. Tänavu on plaanis altari kiviosa laiemaks ja kõrgemaks laduda ning paigaldada altari juurde stend, millelt huvilised rajatise kohta infot saavad.

Mustvees on talgulistel eesotsas talgujuht Reili Toomingaga plaanis korrastada kuu aega tagasi valminud rannapromenaadi ja üle värvida ligemale kaks aastat tagasi Mustveesse püstitatud kollane aken, mis juhib tähelepanu Peipsi järvele kui olulisele vaatamisväärsusele.

Kindel seltskond teeb kindlaid töid

Põltsamaal Sõpruse pargis talgutöid juhtiva Guido Poogi sõnul tuleb enamasti kokku enam-vähem sama seltskond, kes seal eelnevatelgi aastatel on tegutsenud. Selle seltskonnaga korrastatakse Sõpruse parki juba neljandat aastat järjest. Kõige olulisem töö seal on lehtede riisumine, puudelt alla kukkunud okste kokkukorjamine ja kuivanud okste saagimine. Ka lillepeenraid on talgutööde käigus rohitud ja kobestatud. Tööde lõpetamise järel pakutakse talgulistele ikka ka talgusuppi.

Põltsamaa lossihoovi talguid korraldava Piia Uuspõllu sõnul on portaali Teeme Ära kaudu endast ainult üks inimene teada andnud. Need, kes igapäevaselt lossikompleksis tegutsevad, osalevad seal toimuvatel talgutel nagunii. Lossikompleksis tehakse tavapäraseid kevadisi töid – koristatakse lossihoovi ja ümbrusse  kogunenud prahti, korjatakse kokku müüridest välja pudenenud kive. Ka lossihoovis kasutatavate pinkide seisukord tuleb üle vaadata ja vajadusel neid remontida. Põltsamaal Lillemetsa pargis pühapäeval, 3. mail talgutöid korraldava Karin Tõntsi sõnul on neil tavaliselt talgutel osalemas Noorte Naiste ja Noorte Meeste Kristliku Ühingu liikmed. Alati on kaasa löönud ka teisi huvilisi.

Paju talu talguid korraldava Anu Krassi sõnul oleks nende talgutöö pidanud juba teisipäeval tehtud saama, aga vihmane ilm tõmbas sellele plaanile kriipsu peale. Nende talgulisteseltskond on alati korrastanud Põltsamaa linnas Jõe poe ning Puhu-Ristis asuva kaupluse ümbrust.

Põltsamaal käisid neljapäeval linna kalmistut korrastamas linnavalitsuse töötajad ning talgutööd on plaanis ka Kuningamäe terviserajal.

JAAN LUKAS

RIINA MÄGI

KAIE NÕLVAK

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus