Täiskasvanute täiendõpe kohaneb uute oludega

Täiskasvanute täiendõppe osas kohaneb Luua Metsanduskool praegu uute oludega. Euroopa Sotsiaalfondi rahastatud tasuta kursused on küll enamasti täis ja järjekordki ukse taga, kuid raskete majandusolude tõttu tasulisse õppesse eriti soovijaid ei ole.

Luua Metsanduskooli kursuste korraldaja Evelin Saarva sõnul on seni suudetud komplekteerida vaid üks jaanuaris tööd alustanud koduaia kujundajate kursus.

„Inimesed on hakanud rohkem oma raha lugema ja nad on ilmselt teadmatuses, milliseks nende tulevik edaspidi kujuneb,“ tõdes ta.

Euroopa Sotsiaalfondi raha eest korraldatavatest tasuta kursustest ei ole ka veel kõik rühmad täitunud. Näiteks metsade sertifitseerimise kursustele on veel vabu kohti.

Nõutakse praktilisi oskusi

„Tundub, et praegu on kõige populaarsemad need kursused, kus saab omandada praktilisi oskusi ja on ette teada, et peale kursust saab õpitut ka kohe töös rakendada. Metsale sertifitseerimisega lisaväärtuse andmine jäägu tulevikku,” nentis Saarva.

Samas  on palkmajaehitajate kursusterühmad täis ja soovijatest järjekordki moodustunud. Samuti on tema sõnul täis raietöölistekursuse kõik rühmad. Saarva hinnangul mõjutab rühmade täitumist seegi, et kool asub võrdlemisi kõrvalises kohas ja bussiühendus Luua asulaga jätab soovida. Ühistranspordi kokkukuivamine on tõsine probleem ka õpilaste jaoks. Näiteks pole  Maarja-Magdaleena kandiga Luual mingit bussiühendust, sealt soovitaks  aga õppima tulla küll.

Kui  mullu korraldas Luua Metsanduskool RMKle mitmesuguseid koolitusi riigimetsasüsteemist koondatud inimestele ümber- või täiendõppeks, siis praegu uut lepingut veel pole, kuid midagi on teoksil. „Loomulikult mitte eelmise aasta mahus, sest kõik loevad raha,” nentis kooli direktor Haana Zuba.

Kohalevedamine kulukas

Tööturuametid peavad iga koolituse korraldamiseks kuulutama välja riigihanke. See võtab aega. „Tuli pakkumine korraldada raetööliste kursus Põlvamaal kolmele kuni viiele inimesele,” rääkis Saarva. Tema sõnul on see küll teatud tingimustel võimalik, kuid sellise kursuse hind tuleb üsna kõrge.

„Lihtsam ja tunduvalt paindlikum oleks koolitada soovijaid Luual, sest  õpetajad ja kogu varustuski on ju kohapeal olemas, lisaks spetsiaalsed õppeklassid, raielangid, majutusvõimalused,” ütles ta.

Saarva hinnangul on tööturuameti hanked kahjuks võrdlemisi paindumatud. „Ma saan aru, et inimestel on oma maakonnakeskusse lihtsam sõita, kuid meil on kõik kohapeal olemas; kogu õppevarustuse ja -tehnika teise Eesti kanti vedamine läheb väga kalliks,” tõdes ta.

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus