Täiskasvanud näidaku jalgrattaga liigeldes paremat eeskuju

Eelmisel nädalal pööras politsei Lõuna prefektuur suuremat tähelepanu jalgratturite ohutusvarustuse kasutamisele. Teemanädalal selgus, et noorematel rattasõitjatel olid sõiduvahendid sageli paremini korras kui täiskasvanutel.

 

Igal kevadel, kui inimesed rohkem jalgratastega liikuma hakkavad, pöörab ka politsei neile veidi rohkem tähelepanu. Viimase kolme aasta jooksul on ainuüksi Lõuna-Eestis hukkunud üksteist jalgratturit. Samas on hea meel tõdeda, et eelmisel aastal ei hukkunud Lõuna-Eestis ühtegi ratturit ning Jõgevamaal juhtus jalgratturiga vaid üks liiklusõnnetus, kus rattur pääses kergemate vigastustega. Statistikast ja numbritereast on siiski vähe kasu, sest iga liikluses kaotatud elu on liiast.

Sel korral oli kontrollreid rohkem suunatud noortele ratturitele. “Jalgratas on hooajaline sõiduvahend, mille sadulasse saamisel valdab inimesi ootusärevus ning kevadised positiivsed emotsioonid. Et rõõm rattasõidust üürikeseks ei jääks ning tervislike eluviiside harrastajail ka elu kaitstud oleks, pühenduvadki Lõuna prefektuuri politseinikud kevadperioodil just jalgratastele ja jalgratturitele. Seda enam, et noored ratturid on sügisel ja talvel tublisti vaeva näinud, eksameid sooritanud ning load saanud. Nende vaeva tunnustamiseks ja innustamaks neid edasisele õiguskuulekusele liikluses, vaatas politsei ka nende juhiload üle. Noored ise ootasid väga politseilt tagasisidet ning kibelesid oma juhilube näitama,” rääkis Jõgeva politseijaoskonna vanemliikluspolitseinik Kajar Pent.  

Korras rataste omanikud said vastava kleepsu

Kuni 16-aastased ratturid peavad kandma kiivrit. Jalgrattal peab olema ees valge ja taga punane helkur ning pimedal ajal lisaks helkuritele või nende asemel sama värvi tuled. Väga hea meel oli tõdeda, et enamikul kontrollitud noortel ratturitel olid rattad üldjuhul väga heas korras ning kiivrid ontlikult peas. Need, kelle rattad vastasid nõuetele, said politseinikelt ka kleepsu “Minu ratas on korras”.

Need, kelle rattal mõni helkur puudu oli, kohe trahvi ei saanud. “Nii nooremad kui ka vanemad jalgratturid väärivad tunnustust, kui on liikluses eeskujulikult käitunud. Politsei on seisukohal, et keeldude ja karistuste kõrval viib liikleja teinekord õigele teele hoopis tunnustus, hea sõna ning  esiletõstmine. Ja seaduse vastu eksinute mõistlik manitsemine paneb neid oma ohutuse üle järele mõtlema. Seepärast on politsei sageli ka eksija suhtes mõistev ja inimlik. Loomulikult tuleb vajadusel ka teha hoiatus ning raskema või korduva rikkumise korral määrata karistus,” rääkis Kajar Pent. 

Raudteed ei tohi ületada sõites

Nädala jooksul tabati rattaga sõitmas ka üks joobes isik. Rattur jäi politseile vahele peaaegu oma koduukse ees. Viiekümnendates aastates mees selgitas, et tal polnud vihmase ilmaga muud teha kui õlut libistada. Mees teadis, et alkoholijoobes ei tohi ka rattaga sõita ning sellise ränga rikkumise eest määrati talle kopsakas rahatrahv. Siiski on joobes ratturite trahvisummad kordades väiksemad kui autoroolist tabatud juhtide karistused.

Ülemkonstaablid Annika Lillemägi ja Jana Õim juhtisid tähelepanu ka sellele, et täiskasvanud ratturid peaksid noortele liikluses paremat eeskuju andma.

“Nägin, kuidas ema ja tütar sõitsid Jõgeval jalgratastega. Enne ülekäigurada ronisid nad mõlemad ratastelt maha, et teed ületada. Tegelikult võib rattaga ülekäigurada ületada ka sõites, kuid sellisel juhul ei pea autod neile teed andma. Samas, kui nad olid rataste kõrval kõndides sõidutee ületanud, ronisid mõlemad uuesti rataste selga ja sõitsid üle raudtee, mida ei tohi teha. Just seetõttu ongi raudtee ülekäigukohtadele paigaldatud raudtõkked, et ratturid ega rollerijuhid sealt üle ei sõidaks. Lapsevanemad, viige end liikluseeskirjadega kurssi ja näidake lastele liigeldes head eeskuju,” manitses Annika Lillemägi. 

Jalgratturite kontrollkampaania Jõgevamaal

*Kontrolliti 217 ratturit

*Noori 124

*Täiskasvanuid 93

*Korras sõiduvahendi, lubade ja kiivriga rattureid 48

*Ilma kiivrita alla 16-aastasi 24

*Ilma juhilubadeta noori 36

*Puudus signaalkell 86

*Ilma piduriteta rattaid     6

*Ilma vastavate helkuriteta rattaid 43

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus