Taimekasvatuse instituut remondib oma laboriruume

„Eriolukorra ajal ei ole meil midagi hädavajalikku tegemata jäänud,“ ütles Eesti Taimekasvatuse Instituudi (ETKI) direktor Andre Veskioja.


„Konverents ei ole ka praeguse seisuga tegemata, vaid sügisesse edasi lükatud. Mis saab ETKI juubelist, veel ei tea. Võibolla lükkub ka edasi. Et see on planeeritud juuli keskele, on praegu veel vara lõplikku otsust teha. Jälgime vabariigi valitsuse korraldusi,“ lisas ta.

Vana laborihoone
uus sisu

Remonditööd laborihoones on enam-vähem järjel. Maja jääb sama kujuga, sest on varem väljast renoveeritud. Nüüd tehakse korda siseruumid ja ehitatakse uus kasvuhoone. „Labori loodame mai keskpaigas kätte saada ja maikuu või juuni alguse jooksul ära kolida. Osaliselt kolib sinna sama rahvas tagasi, aga seal on ka ruumid nende jaoks, kes kolivad ümber endisest Eesti maaviljeluse instituudi hoonest Sakus, mille anname tagasi Riigi Kinnisvara AS-le. Koondame taime biotehnoloogia ja taimekaitse osakonnad ühte, renoveeritavasse majja. Sakust kolitakse Jõgevale juunis ja viimased tulevad prognoosi järgi septembris-oktoobris,“ rääkis Veskioja.
Osa Saku inimestest, on nõus Jõgevale tööle tulema. „Pakume Jõgevale toodavaid positsioone algul tänastele töötajatele, kuid oleme realistid. Sakus on mitmeid ETKI teenelisi töötajaid, kes on juba pensioneerunud või kohe pensioneerumas ja nendest enamik ilmselt Jõgevale ei tule. Ideaalis võiks Jõgeva valda tekkida viis töökohta juurde,“ tõdes direktor.
Möödunud aasta lõpul sai valmis viilhalli eelprojekt, see on planeeritud uue aretuskeskuse taha. Sinna on kavandatud umbes 2000 m² uue katsetehnika hoidmiseks ja teaduse kuivati majutamiseks. „Riigi Kinnisvara teeb kogu piirkonnale detailplaneeringut. Sel aastal üritame leida ehitusraha. Tahame ehitada ühe aretuskeskuse lisaks ja renoveerida Muru 1 hoone koos kasvuhoonetega. Hetke koroonaviiruse leviku ja võimaliku majanduslaguse kontekstis on konkreetseid lubadusi aga keeruline saada ja anda,“ rääkis Veskioja.
„Töötajad on väga hästi vastu võtnud infotehnoloogiliste lahenduste kasutamise. Koosolekud toimuvad üle Zoomi ja Skype’i. Ka konverentside ja ürituste korraldajad kolivad oma üritusi järjest rohkem veebi“ ütles ETKI direktor.
Ka on ETKI väljakutsete ees, kuidas oma suviseid üritusi korraldada.
„Suviste põllupäevade peale mõeldes, mida teeme koos Maaülikooli, tootjate ja teiste partneritega, kaalume praegu alternatiive, et õnnestuks täita praegusi korraldusi – kaks inimest kaks meetri kaugusel. Me ei saa niimoodi katselappide juures käia.
Kas me filmime katselapid üles ja teeme loengud mingis koosolekuplatvormis, kus osalejad saavad jälgida, mida aretaja näitab ja räägib. See kindlasti ei ole sama, aga lähim võimalus mida hetkel inimeste tervist säästes oskame välja mõelda,“ avas Veskioja võimalikke lahendusi.
Põllutöödega ETKIs on lihtsam, korraga on nagunii ainult üks inimene traktoris, kaks maksimaalselt ruumis. Seemnekeskuses tulevad inimesed erinevatel aegadel, võtavad oma tehnika, lähevad põllule, et välistada võimalikku kokkupuudet. Töökorraldused antakse kas telefonitsi või üks-ühele, nagu ette nähtud.

Põllutöödega ollakse ETKIs järjel

„Oleme võtnud seisukoha, et meie kõige suurem väärtus on inimene ja tema tervis. Kui mõni rühm ütleb, et mingit tööd ei saa vastavalt ettevaatusabinõudele korraldada ja pole sel aastal hädavajalik, siis jätame need tegemata.
Kõik on hetkel kohanenud. Inimesed kas kahekaupa tööl ja mõndagi saavad töötajad ka kodus teha. Näiteks viiakse seemned koju, töötaja kaalub kodus külvimaterjali valmis ja pärast tuuakse aretuskeskusse tagasi,“ selgitas Andre Veskioja.
ETKI taliviljad on oma väetise saanud ja valmistutakse suviviljade külvamiseks.
Arne Raidvere, ETKI arendusosakonna juhataja: „Ilus on – küte on paigaldatud, kaabeldused tehtud, nõrkvoolusüsteemid paigaldatud, kõik ruumid on esimest korda värvitud ja oodatakse uksi.
Kasvuhoonet ehitatakse. Mõnevõrra on asjad veninud, sest tuli teha töid, mida projektis ei olnud. Vana maja juures leiab asju, mis on aja jooksul ikka väsinud, aga sedajagu parem saab. Pedja jõeharu labori kõrval oli vundamendile liiga teinud.
Suurem osa seadmeid on tellitud, mööblihange on ka tehtud, et osa asju peab tulema Itaaliast, siis millal kõik ühele poole saab, ei oska öelda.“

Andra Kirna

blog comments powered by Disqus