Tahtes ausat vastust, ära küsi töö vallas nõu sõpradelt ja pereliikmetelt

Hiljutine eriolukord pööras paljude inimeste elukorralduse sõna otseses mõttes pea peale. Ei ole vaja olla ekspert, et näha ebakindlust tööturul ja teadmatust nii tööandjate kui ka -otsijate seas.


Seetõttu on eriti teravalt päevakorda kerkinud oma tuleviku kindlustamise olulisus, hoolimata sellest, kas inimene praegu õpib, töötab või hoopis otsib tööd.
Mine seisa kohe praegu peegli ette ja vaata, kas sa oskad soravalt ja kiiresti nimetada vähemalt kümme asja, mida sa oskad. Ja sama kiiresti veel viis asja, mida sulle väga teha meeldiks, aga mida sa veel ei oska.
Kui harjutus osutub isegi pärast mõningast mõtlemist liialt keeruliseks, on järelikult vaja iseendaga tegeleda ja seda kiiremas korras. Pööra tähelepanu ka sellele, kuidas me iseendaga räägime.
Kas ma uusi valikuid tehes, uut tööd otsides räägin endaga pigem kritiseerivalt – et oi see töökoht on liiga raske, siin küsitakse keelt, mida ma ei oska – või enesekindlalt?
Üks võimalus on küsida nõu tuttavatelt ja pereliikmetelt, kuid sageli tuleb kasuks hoopis arvamus, mis tuleb väljastpoolt. Oma elukaaslaselt või emalt-isalt nõu küsides tuleb arvestada, et nende nõu on kallutatud. Nende visioon sinu tuleviku kohta ei pruugi ühtida sinu omaga.
Kõige lihtsam on pöörduda professionaalse nõu saamiseks karjäärinõustaja juurde.
Ainult töötukassas on need karjäärinõustajad, kes on kursis tööturul toimuvaga ja oskavad tulevikutrende ja prognoose tõlgendada. Ideaalis peaks inimese töö olema kombinatsioon sellest, mida ta oskab, mida ta armastab, mis piisavalt raha sisse toob ja mida hetkel tööturul vajatakse.
Kõik need teemad korraga on tähtsad. Ei saa keskenduda ainult unistusele, ignoreerides seda, mida tööturul tegelikult vaja on. Ja seda meie karjäärinõustajad teavad.
Karjäärinõustaja ei ole ainult noortele: pea võib laiali olla ka 50–60aastasel, kes ei ole veel leidnud oma kohta või arvas, et leidis, aga karjääris toimus suurem muutus. Karjäärinõustamine ei ole ainult noortele või vanematele inimestele mõeldud teenus, see on mõeldud kõigile, kes soovivad oma tuleviku osas rohkem selgust saada.
Peale eraisikute nõustamise pakub töötukassa tööandjatele võimalusi oma töötajaid koolitada.

Jane Väli,
Töötukassa Tartumaa osakonna juht

blog comments powered by Disqus