Tähistati kirikuõpetaja 100. sünniaastapäeva

Laupäeval tähistati Põltsamaal legendaarse kirikuõpetaja Herbert Kuurme 100. sünniaastapäeva, mis oli ühendatud Viljandi praostkonna vaimuliku kiriku- ja laulupäevaga.

Päeva esimesel poolel esinesid põhjalike ettekannetega bioloogiateaduste kandidaat ja filosoofiadoktor Alar Läänelaid ja ajaloolane ning Tartu Ülikooli emeriitprofessor Helmut Piirimäe. Alar Läänelaid rääkis kiriku katusetalastike vanuse määramisest dendrokronoloogilisel meetodil, Helmut Piirimäe Herbert Kuurmega seotud mälestustest. Vaimuliku kiriku- ja laulupäeva teisel poolel andis Põltsamaa muuseumi juhataja Rutt Tänav ülevaate Herbert Kuurme aegse Põltsamaa ajaloost. 

Täielikult pühendunud inimene

Oma meenutusi Herbert Kuurmega koos töötatud aastatest jagas kokkutulnutega praegune Tartu Pauluse koguduse õpetaja Joel Luhamets, kes asus omal ajal EELK Põltsamaa kogudusse tööle noore vaimulikuna.

Luhametsa sõnul oli Herbert Kuurme täielikult kirikutööle pühendunud inimene. Tema töö ei piirdunud mitte ainult Põltsamaa koguduse teenimisega, vaid lisaks tegutses ta Usuteaduse Instituudi õppejõuna, lõi kaasa piibli tõlkekomisjoni töös ning täitis Viljandi praostkonna praosti kohustusi. Kõige enam jäi Joel Luhametsale oma kunagisest kolleegist meelde ääretu heatahtlikkus ja taktitunne. Kümne aasta vältel osales Joel Luhamets nende seminaride tegevuses, mida Herbert Kuurme juhendas.  

Heatahtlik ning osavõtlik diplomaat

Joel Luhamets tõdes, et väga eriliseks omaduseks oli õpetaja Kuurme osavõtlikkus ja huvi inimeste vastu, tulenes see siis tema kodusest kasvatusest, lihtsalt tolle aja inimeste kasvatusest või oli tegemist erilise, Jumala poolt antud võimega.

“Kui Herbert Kuurme puhul üldse midagi kritiseerida võiks,  siis oleks ta võinud olla inimestega veidi rangem,” märkis Luhamets.

Kui Põltsamaa kirikusse mõni koor esinema tuli, oskas ta inimesi veenda, kui tähtis on seda kuulama tulla. “On ju piinlik, kui inimesed tulevad esinema ja kirikus pole kuulajaid,”  oli rääkinud õpetaja Kuurme. Luhametsa sõnul oligi kirikukontsertidel  alati  piisavalt publikut.

Joel Luhametsa sõnul tõestas õpetaja selline suhtumine, et kõigist inimestest hooliti ja kõigist peeti lugu. “Siin ei olnud millelegi käegalöömist. Alati muretseti iga detaili pärast. Seda märgati ja seda hinnati,” rääkis Joel Luhamets endist kolleegi meenutades. Lisaks kõigele oli Herbert Kuurme suur diplomaat. Põltsamaa kirik oli üks esimestest sõjajärgseil aastail taastatud kirikutest Eestis. Raha polnudki kiriku ülesehitamise ajal väga tõsiseks probleemiks. Nii mõnigi kord olevat Kuurme koguduse rahvale öelnud, et raha pole enam tarvis rohkem annetada. Samas oli tõsiseks mureks materjalide leidmine.

“Kuurme oskas inimestega suhelda ja tänu sellele ehitusmaterjal ka saadi,” rääkis Luhamets.

“Kõiges, mis Herbert Kuurme tegi ning ette võttis, valitses äärmine taktitunne ja väärikus,” hindas kunagise Põltsamaa legendaarse kirikuõpetaja tööd tema endine kolleeg ja praegune Tartu Pauluse koguduse õpetaja.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus