“Tähetunnile” pühendatud näitust saab vaadata nädala lõpuni

Möödunud reedel ja laupäeval toimusid Jõgeva kultuurikeskuses XXV Betti Alverile pühendatud luulepäevad “Tähetund”. Nende raames avatud fotonäitust “Lavalised voogamised üle sõnade serva” saab kultuurikeskuse fuajees ja galeriis vaadata selle nädala lõpuni.

Näitusefotode autoriteks on fotograaf Anatoli Makarevitš ja Vooremaa ajakirjanik Riina Mägi ning näituse pealkiri on inspireeritud mulluse “Tähetunni” motost “Suured voogajad üle sõnade serva”. Suurem osa pilte ongi mulluste luulepäevade paremate lavastuste jäädvustused. Päris mitu kaadrit meenutavad näiteks Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja möödunud aastal peapreemia saanud lavastust “Pirnipuu”.

Kuna tänavune “Tähetund” kandis juubelihõngulist järjekorranumbrit, tehakse ka mõned pildilised tagasivaated varasematele luulepäevadele. Vanim pilt pärineb näiteks 2006. aastast ning kujutab hetke toona peapreemia saanud Jõgeva gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja erilise õhustikuga lavastusest “Kellahääl”. Mõned pildid on tehtud ka tänavu juulis Peipsi ääres Rannal toimunud XXII kooliteatrite suvekoolis. Küllap oli luulepäevalistel huvitav neidki vaadata: “Tähetunnil” ja Ranna suvekoolis osalejate ring ju kattub suures osas.

Näituse “Lavalised voogamised üle sõnade serva” autorite sõnul on kooliteatrite luulelavastuste jäädvustamine üpris põnev tegevus, sest lavastused on sageli visuaalselt väga atraktiivsed. Tõsi, kunstipärane lavavalgus, mis lavastuse ideed toetab, ei “meeldi” pahatihti digikaamerale: aparaat ei saa aru, mille järgi ta valgust mõõtma peab, ning tulemuseks on külm koloriit ja ülevalgustatud näod. Kui žanrist rääkida, siis pole “Tähetunni” pildid kunst-, vaid pigem reportaažfotod, mida luulepäevade ajal päris usinasti uuritakse. Kes leiab pildilt iseenda, kes vanema koolikaaslase või õe-venna.

Näitusefotod trükkis lõuendile ja vormistas OÜ Helevalge. Näitust toetas Eesti Kultuurkapital.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus