Tagasihoidlikest värsikatsetustest luulekoguni

Detsembrikuu esimesel laupäeval Põltsamaa kultuurikeskuses peetud käsitöölaadal oli tavapärase kauba pakkujate seas ka üks natuke iseäraliku “käsitööga” kaupleja. Põltsamaalane Heldur Lääne tutvustas siin oma esimest, hiljuti trükivalgust näinud  luulekogu.

Oma seni sahtlisse kirjutatud luuletused kaante vahel avalikkuse ette toonud Heldur Lääne rääkis, et kirjutas esimesed luuletused  kaugel ülikooliajal. Tänavusuvise puhkuse ajal tekkis tal taas  tahtmine oma mõtteid luulevormis kirja panna. Nagu luulekogu “2 kogu” autor ise ütleb, on temas maailmaga sõdimise vaim nii tugevalt sees, et hea on seesugusest sõdimisest tekkivad pinged luuleridades välja elada. 

Omamoodi teraapia

Tegelikult jõudis Heldur Lääne luuletamise juurde tagasi läbi tööga seotud suhtlemise. Nimelt kirjutab ta igal aastal Johannes Haava fotodega illustreeritud kalendrisse reklaame. Fotograaf soovitas Heldur Läänel lisada reklaami juurde ka ühe haiku. Sealt hakkaski idanema luulekogu koostamise idee. Puhkusel olles istus Heldur Lääne sageli oma kodus terrassil, kus luuleread kõige paremini sündisid. Luuletamine tuli tema sõnul üle pikkade aastate tagasi nagu välk selgest taevast.

Jõgevamaa Ühistranspordikeskuse juhina tuleb Heldur Läänel igapäevatöös numbrite ning kuivade faktidega tegelda, küllap seepärast otsivad hing ja süda sellele vastukaaluks emotsionaalset vaimset tegevust. Seetõttu peab ta luuletamist omamoodi teraapiaks. Vahel jagas ta arvutisse sisestatud luuletuste väljatrükke ka oma tuttavatele ja sõpradele ja need võeti väga hästi vastu. Selline tunnustus ajendas Heldur Läänet luuletustevalikut kogumikuks vormistama. Kaante vahele saanud luuletused tekitavad talle tema enda sõnul rahulolutunde.  Raamat trükiti OÜ Vali Press trükikojas.

Autor tõdes, et praeguse luulekogu koostamine oli n-ö puusa pealt tulistamine ja seal on näha jälgi kiirustamisest.

Tutvusid luulekoguga raamatukogus

Luulekogu autori sõnul on nad perega igal aastal Põltsamaa käsitöölaadal kauplemas käinud ja tänavu ei olnud neil seal laadalistele midagi müümiseks välja pakkuda. Ühtäkki tekkis tal idee minna käsitöölaadale välja oma luulekoguga. Juhtus nii, et see raamatute arv, mille autor tasapisi ära müüa lootis, osteti laadal ära esimese kahe tunni jooksul ning vahepeal käis ta neid kodunt juurde toomas. Need, mis koju jäid, lähevad tuttavatele jõulukingitusteks.

Lääne sõnul ostsid luulekogu täiesti tavalised laadakülastajad, kellest mõnda ta tundis, mõnega oli varem põgusalt kohtunud ja mõni täiesti võõras.

Ühe luulekogu oli autor  varem Jõgeva maavalitsuse esmaspäevases infotunnis maakonna keskraamatukogu direktorile Rutt Rimmelile andnud, kes selle raamatukokku viis. Laadal siis selguski, et paljud olid raamatuga juba tutvuda jõudnud.

Aasta pärast lubab Heldur Lääne järjekordse luulekogumiku välja anda. Siis juba hoolikamalt valitud luuletustest ja võib-olla koos illustratsioonidega. Julgust selleks annab talle teadmine, et sõbrad on ka uuemaid luuletusi lugenud ja need äsja kaante vahele jõudnutest veelgi paremaiks tunnistanud. 

Aasta pärast taas laadale

Heldur Lääne ei välista võimalust, et ta kunagi ka oma memuaarid raamatuna välja annab. Oma blogis on tal selleks juba esimesed sadakond lehekülge mõtteid kirja pandud. Need algavad armeeteenistuse aegadega ja on praeguseks jõudnud hetkeni, kui ta Pajusi vallavanemaks sai. Praegu pole ta veel otsusele jõudnud, kuidas järgnev nii kirja panna, et  see oleks objektiivne, kui samas keegi haiget ei saaks.

Aasta pärast lubab Heldur Lääne taas Põltsamaa käsitöölaadal oma järgmise luulekoguga kohal olla. Tema sõnul oleks kuidagi nukker oma luulekogu anonüümselt kuhugi leti nurgale sokutada kui ta võib selle kogu autorina seda ise huvilistele pakkuma minna.  

Heldur Lääne, “2 kogu”

“Esimesed oksad lõkkesse”

luuletusi 2013. aasta I poolaasta

“Nii keeruliselt lihtne elu”

luuletused 2013. aasta II poolaasta 

OÜ Vali Press trükikoda, 2013

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus