?Taevaredel?, ?Sild? ja ?Rosalinde?

Ühtekokku vaadati ära tosin lavastust, neist kahjuks vaid üks täiskasvanute truppidelt. Põhikooli- ja gümnaasiumiastme kooliteatrid olid see-eest päris tugevasti esindatud. Ning mis repertuaarisse puutub, siis selle valikul on trupid tunduvalt hoolsamaks või nutikamaks läinud. Nii et igav seekord lavastusi vaadates polnud. Aga igavus on teatri õelaim vaenlane.

            Ainsal täiskasvanute trupil ? Tabivere harrastusteatril ?, nagu öeldud, konkurente polnud. Tõsi, algselt oli plaanis küll Tabiverre tuua Palamuse Amatöörteatri jaanuaris etendunud ?Tali?, aga see jäi tehniliste probleemide tõttu tegemata. Õnneks polnud ?üriil (see koosnes muusikapedagoog Heli Jakobsonist, teatriteaduse tudengist ja Vilde teatri näitlejast Piret Kuubist ning Jõgeva maavanema nõunikust kultuuri alal Tiina Loorannast) vaja Tabivere lavastuse riigifestivali kõlbulikuks tunnistamisel vaja mingeid kõhklusi üle elada: ?Taevaredeli? näol on tegemist tõelise õnnestumisega trupi ühises ?biograafias?. Jüri Tuuliku poolt kuuldemänguks kirjutatud tekst puudutab iga eestlase hingekeeli ja see on näha ka näitlejate mängust. Endel Pekk peaosalise Martinina ja Tiina Tegelmann tema naise Kaarinina teenisid ?üriilt välja ka näitlejapreemiad.

Raske valik

            Gümnaasiumiastme trupid panid ?ürii seekord aga tõeliselt raskesse seisu. Kui Põltsamaa kultuurikeskuse näitetrupi Viribus Unitis lavastus ?Roosa vihik? tekitas veel natuke kõhklusi ja küsimusi (eelkõige materjali valiku osas; näitlejad tegid oma töö hästi), siis Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja ?Keemiaõpetaja? ja Jõgeva Ühisgümnaasiumi näitetrupi Dramatöörid ?Sild? pakkusid mõlemad nii publikule kui ka ?üriile tõelise teatrielamuse. Vaatamata sellele, et Liblikapüüdja ühtne trupp oli näitekunstis vilunum, kaldus ?ürii poolehoid siiski lõpuks napilt ?Silla? poole.

            ??Keemiaõpetaja? ja ?Sild? olid mõlemad võrdselt hästi tehtud, aga ?Sillas? oli see maagiline ?miski?, mis puudutas emotsionaalselt rohkem,? ütles Piret Kuub.

            Ka Tiina Loorand tunnistas, et just emotsionaalne hingeliigutus oli see, mis vaekausi tema jaoks ?Silla? kasuks kallutas.

            Nii juhtuski, et gümnaasiumi kooliteatrite riigifestivalil, mis toimub 20.-22. aprillini Viljandis, esindab maakonda Jõgeva Ühisgümnaasiumi Dramatöörid. Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur pälvis lavastajapreemia. Selle vanuseastme näitlejapreemiad said ?Silla? peaosaline Maria Orb ja ?Roosas vihikus? Franki mänginud Märt Pius.

Päeva päike

            Keskastme truppide hulgast 27.-29. aprillil Kohtla-Järvel toimuvale riigifestivalile edasipääsejat valides oli ?üriil mõnevõrra vähem hingepiinu. Selles rühmas tuli, nägi ja võitis Liblikapüüdja Ain Kaalepi tekstil põhineva lavastusega ?Rosalinde saatus?, mille aluseks on omakorda Lutsu ?Kevades? Tootsi poolt koolivendadele räägitud legend rüütel von Jõmmist, tema tütrest Rosalindest, tolle peigmehest von Sokist ja teistest. Lavastusse olid sisse põimitud 1960. ja 1970. aastate lööklaulud, mille järgi osalised fenomenaalselt suud liigutasid ja ise liikusid. Kusjuures traagilistelt sündmustelt mindi, niipea kui muusika käivitus, sujuvalt üle publikuga koketeerimisele. Allakirjutanule tulid kohe silme ette lihtsakoelisemat sorti muusikalid, kus kopsaka kassa nimel tunded peenrahaks vahetatakse. Ja eks sama tule ette igapäevaeluski.

            ?See lavastus oli tänase päeva päike!? tunnistas ?üriiliige Heli Jakobson.

            Piret Kuub lisas, et ?Rosalinde? näitas, kui leidlikult saab kasutada näitlejaid ka n-ö elava lavakujundusena. Nimiosaline Emily Lindsalu on aga Pireti sõnul ere näide tõelisest lavalisest võlust. Temale läks ka selle vanuseastme näitlejapreemia. Meesosalise auhind läks Voore Põhikooli näiteringi lavastuses ?Kapsapea? Tõnis Sägi kehastanud Jorma Kütile. Mare Maasiku lavastatud ?Kapsapea? sai ka eripreemia rahvatraditsiooni hoidmise eest.

            ?Edaspidi tuleks tööd teha selle nimel, et rohkem täiskasvanute truppe näitemänguipidustustele tuleks,? ütles Tiina Loorand. ?Praegu keskenduvad paljud trupid suviste vabaõhulavastuste väljatoomisele. Aga nii jäädakse paraku riigifestivali konkurentsist välja ning kaotatakse üks lisastiimul. Veel tuleks leida võimalusi, kuidas kooliteatreid rohkem tunnustada:  nende hulgas on meil palju tublisid tegijaid ning hing jääb tükiks ajaks kripeldama, kui kõiki, kes seda vääriksid, tunnustada ei saa.?

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus