Tabiveres tulevad näitemängupidustused

Kahe päeva jooksul saab näha ühtekokku kümmet lavastust. Laupäeval astuvad üles kaheksa kooliteatritruppi, millest viis koosneb põhikooli- ja kolm gümnaasiumiealistest. Kell 13.15 esitab Maarja Põhikooli trupp lavastuse ?Kardemoni linna rahvas ja röövlid? (autor Thorbjörn Egner, lavastaja Merle Haossar, muusika ja laulud Tiit Raud), kell 14.10 Voore Põhikooli trupp lavastuse ?Hakka või uskuma? (autor Raimond Kaugver, lavastaja Mare Maasik), kell 15 Puurmani spordi- ja kultuurimaja trupp lavastuse ?Kõnelused? (lavastaja Keiu Kess), kell 15.40 Voore seltsimaja trupp lavastuse ?Vigased pruudid? (autor August Kitzberg, lavastaja Eha Ant), kell 16.30 Põltsamaa kultuurikeskuse trupp Viribus Unitis lavastuse ?Virvendused? (lavastaja Keiu Kess), kell 18 Torma Põhikooli trupp lavastuse ?Teisele poole? (autor ja lavastaja Ülle Säälik), kell 19.15 Jõgeva Gümnaasiumi kooliteater Liblikapüüdja lavastuse ?Kõik on noored? (autor Mart Aas, lavastajad Lianne Saage-Vahur ja Kristjan Rohioja) ning kell 20.30 Jõgeva Ühisgümnaasiumi trupp Dramatöörid lavastuse ?Libahunt? (autor August Kitzberg, lavastaja Janek Varblas).

 Pühapäeval astuvad üles kaks täiskasvanute truppi. Kell 11 saab näha Tabivere harrastusteatri lavastust ?Ameerika mäed? (autor Jüri Tuulik, lavastaja Tõnis Lepp) ja kell 12.20 Jõgeva haigla päevakeskuse näiteringi lavastust ?Perspektiiv? (autor ja lavastaja Laile Sukk).

Otse Varstust

Näitemängupidustuste peakorraldaja, Tabivere valla kultuurijuht Tiina Tegelmann tunnistas, et ajakava koostamine oli seekord paras pähkel, sest Jõgeva Gümnaasiumi ja Jõgeva Ühisgümnaasiumi trupp osalevad reedel ja laupäeval Võrumaal Varstus toimuval kooliteatrite Lõunafestivalil ja osa Torma Põhikooli trupi liikmeid peab laupäeval Tormas toimuval Vilma Mõtte mälestusturniiril võrkpalli mängima. Jõgeva teatrinoored tulevadki Tabiverre otse Varstust: Lõunafestival saab õnneks laupäeva pärastlõunaks läbi.

?Nii et laupäevase kava hiline algus ja hiline lõpp on tingitud objektiivsetest asjaoludest,? ütles Tiina Tegelmann.

See, et koolitruppe nii palju välja tuleb, on tema sõnul igati kiiduväärt. Eriti kui arvestada, et info näitemängupidustuste kohta, mille maakonna rahvakultuurispetsialist edastama pidi, mingil põhjusel koolidesse ei jõudnud.

?Need koolitrupid, kes pidustustel ikka käinud on, olid ise tublid ja võtsid minuga ühendust,? ütles Tiina Tegelmann. ?Laupäeva õhtuks selguvadki maakonna parim põhikooli- ja gümnaasiumitrupp. Algklasside trupid näitavad oma lavastusi 11. aprillil Põltsamaa Ühisgümnaasiumis.?

Lavastusi hindava zhürii koosseisust oskas Tiina Tegelmann esialgu nimetada vaid kaht nime: need on Eesti Harrastusteatrite Liidu tegevjuht Kristiina Oomer ja Jõgeva maavanema nõunik kultuuri alal Tiina Loorand.

?Harrastusteatrite liit on seekord võtnud eesmärgiks saata oma esindaja kõigile maakondlikele teatrifestivalidele,? ütles Tiina Tegelmann. ?Kerge see pole, sest eeloleval nädalavahetuselgi toimub selliseid festivale mitmes maakonnas.?

Julgustab õppima

Kui kooliteatri eri vanuseastmete riigifestivalid on kohe-kohe toimumas, siis täiskasvanud näitemänguharrastajate järgmise riigifestivali toimumisaja kohta pole teada veel midagi. Arvatavasti toimub see alles tuleval aastal. Sellest, et täiskasvanute truppe näitemängupidustustel vaid kaks osaleb, oli Tiina Tegelmannil aga päris kahju.

?Tegutsevaid täiskasvanute truppe on maakonnas ju veel ja nemadki võiksid julgemalt pidustustele välja tulla,? ütles Tiina Tegelmann. ?Kuidas ennast siis ikka arendada, kui mitte teiste lavastusi vaadates ja enda omi teistele näidates.?

Maarja rahvamaja ja Jõgeva aleviku kultuuriseltsi Vanaveski näitetrupi kohta teab Tiina Tegelmann, et näitemängupidustuste ajaks nad oma lavastusi valmis ei saa, küll aga on neil nendega plaanis välja tulla mai lõpus Tabiveres toimuvale üleriigilisele külateatrite festivalile: see omal ajal just Tabiveres ellu kutsutud festival jõuab sel aastal tiiruga oma sünnipaika tagasi.

?Julgustan kõiki lavastajapotentsiaaliga näitemänguhuvilisi Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskuse või Eesti Harrastusteatrite Liidu pakutavatele koolitustele minema ja lavastajana kätt proovima. Näitemänguhuvilisi maakonnas jätkub, puudu on vaid lavastajatest,? ütles Tiina Tegelmann.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus