Laskevõistlus algaski Tabivere ja Maarja harrastajate jõuprooviga. Tulejoonele asus 14 noort ja 11 täiskasvanut. Puudulik püssikäsitsemisoskus polnud osalemisel takistuseks, sest appi tulid tipplaskuritest juhendajad.
Lasti kümnemeetriselt distantsilt kümme lasku. Noortest said eelvõistlusel parema tulemuse ning pääsesid finaali Arvu Aunap, Ivo Venig ja Jürgen Lemming Tabiverest ning Peep Sarnet Maarjast. Finaalis laskis parima tulemuse Jürgen Lemming ning tõusis Arvu Aunapi järel teiseks. Eelvõistluse ja finaali kogusummas sai Aunap 100,9, Lemming 98,5, Ivo Venig 53,4 ja Peep Sarnet 61,1 punkti.
Täiskasvanud harrastuslaskurite puhul eelvõistluse nelja tugevama paremusjärjestus finaalis ei muutunud. Esimeseks tulnud Margus Kangur (Maarja) sai kogusummas 142,1, teiseks tulnud Andres Reinesberg (Tabivere) 119,8, kolmandaks tulnud Ivo Romet (Maarja) 114,4 ja neljandaks tulnud Henn Aunap (Tabivere) 77,5 punkti. Maarja ja Tabivere vahelise mat?i võitja selgitati välja nii, et liideti kummagi aleviku viie parema laskuri eelvõistlustel saadud tulemused. Peale jäid, nagu öeldud, Tabivere laskurid, ent nende edu Maarja ees oli vaid kahepunktiline.
Meestele tuul alla
Nagu harrastajate leeriski, võistlesid ka tippsportlaste klassis õrnema ja tugevama soo esindajad ühes arvestuses. Ja ega tulemustes mingit klassivahet olnudki. Õhupüssist laskmises tegigi Sillamäe Majanduse ja Juhtimise Instituudis õppiv narvalanna, Euroopa tänavustel juunioride meistrivõistlustel lamades laskmises üheksandaks tulnud Jekaterina Tihhomirova meestele “tuule alla” ning tuli 103,1 silmaga esimeseks. Ain Muru Kaitseliidu Laskurklubist MäLK ja Lauri Erm Kaiu Laskespordiklubist kogusid mõlemad 102,2 punkti, lisalaskmine andis aga paremuse Ermile.
Õhupüstoli laskmises oli kindlaima käega kahekümne viie aastase laskesportlase staa?iga Narva firmaomanik Sergei Pota?ev, kes kunagi juunioride klassis ka Euroopa meistri tiitlini jõudnud. Võitja kogus 100,2 punkti teiseks tulnud Elva Laskespordiklubi esindaja Reijo Virolainen 98,7 ja kolmandaks tulnud Kaitsejõudude Spordiklubi esindaja Kaire Heinsoo 97,0 punkti.
“See on laskjatele emotsionaalses mõttes väga hea ja vajalik võistlus, sest koos võistlevad eri vanuses ja erinevate oskustega laskurid,” ütles Eesti Laskurliidu tegevdirektor Meelis Loit, kes ise tegelikult külmrelvamees ehk tippklassi epeevehkleja. “Mõisa peale tipplaskurid täna just ei mänginud, aga kohale tulid nad küll hea meelega. Müts maha Tabivere valla juhtide ees, et nad sellise ürituse algatasid: nende poolt oli korraldus väga heal tasemel.”
Laskurliit omalt poolt aitas tehnikaga ning organiseeris kohale tippsportlased ja kohtunikud. Kuna Jõgevamaal laskesporti tipptasemel ei harrastata, oli rahval põnev vaadata juba relvi ja muud võistlusvarustustki. Püssilaskjad panid võistlemise ajaks näiteks selga jäigad kostüümid, mis keha liikumatuna ja tasakaalus hoida aitavad. Ja sellesse asendisse, mille nad proovilaskude tegemiseks sisse võtsid, jäid nad sisuliselt kogu umbes tund aega kestnud võistluse ajaks. Samas ei päästnud ülikond neid väikestest ebamugavustest, mis kaasnesid võistlemisega laudpõrandal.
“Rahvusvahelisi võistlusi peetakse näiteks ainult betoonpõrandaga ruumis, sest laudpõrand kannab edasi kõik võnked, mida teiste ruumisviibijate jalaasted tekitavad,” ütles Meelis Loit.
Kuldsete kätega
“Mina tegin endale esimese “laskmiskostüümi” nii, et õmblesin koolipintsakule õla ja küünarnukkide kohale tugevduse, hiljem lasksin aga nahk- või vatijopes,” ütles publiku hulgas viibinud 29-kordne Eesti meister laskmises Aleksander Petuhhov.
Petuhhov tuli Tabiverre austusest Elmar Kivistiku vastu, kellega ta tutvus siis, kui Kivistik Siberist asumiselt tagasi tuli ning Tartusse elama asus. Kohe hakkas ta käima ka lasketiirus, kus Petuhhov temaga sõbrunes.
“Kivistik varjas end pärast sõda mitu aastat selle kandi metsades, 1949. aastal aga, ajendatuna kuuldusest, et läänerannikult veel Rootsi pääseb, asus teele Pärnu poole,” jutustas Petuhhov. “Kuigi Kivistikul oli siis, kui julgeolekumeestest varitsejad tal Puhja kandis tee läbi lõikasid, parabellum kaasas, tegi ta välkkiire otsuse seda mitte kasutada: ta ei tahtnud tapjaks saada ja surmanuhtlust välja teenida.”
Petuhhov käis Kivistikul mitu korda külas ka siis, kui too juba Saadjärve kandis elas.
“Tipptasemel võistlussportlast 13-kordsest maailmameistrist pärast Siberi-aastaid enam ei saanud. See-eest oli ta kuldsete kätega mees: parandas kõike kelladest ja petrooleumilampidest muusikariistadeni,” meenutas Petuhhov.
Sestap oli Tabivere rahvast tõesti kena, et nad omakandi suurmehe sünnijuubelit maha ei maganud, vaid uhke laskmisvõistluse korraldasid.
“Mine tea, äkki sai täna lausa uuele traditsioonile alus pandud,” ütles Tabivere vallavanem Aare Aunap. “Ja võib-olla sai mõnigi täna püssi proovida saanud marakratt laskespordipisiku külge.”
RIINA MÄGI