Tabiveres näeme! Laupäeval loomulikult

Teine Kuperjanovi retk viib rohkem kui 400 matkahuvilist laupäeva hommikul Puurmani lossi eest Tabiverre.


Retk on pühendatud 11.-13. jaanuarini 1919. aastal toimunud Julius Kuperjanovi partisanisalga rännaku mälestusele. Neil päevil liikus partisanisalk formeerimiskohast Puurmani lossist vastu lahingutele Tabivere ümbruses.

Ürituse olulisust näitab, et avamisele tuleb kohale Kaitseliidu ülem Meelis Kiili ning ta käib ka selle raja ise läbi. “Taolisi rahvamatku hinnatakse ka Kaitseliidu juhtkonnas kõrgelt,” tõdes Kaitseliidu Jõgeva maleva pealik Tarmo Laaniste. 

Osalejate arv ületas kõik ootused

Ta märkis, et rahvaspordi propageerimine on üks Kaitseliidu igapäevastest ülesannetest. Kuperjanovi retke tähtsust on tema hinnangul raske üle hinnata, sest see koosneb paljudest erinevatest komponentidest. “Kõigepealt rahvamatk, mis on seotud piirkonna ajaloolise marsruudiga, teiseks reklaamib see Jõgevamaad ja Kaitseliitu, annab nii noortele kui ka vanematele inimestele võimaluse kokku tulla, koos tervislikult päeva veeta, silmaringi laiendada, uusi teadmisi koguda. Kontrollpunktides on võimalik õhkrelvast lasta ja küsimustele vastata, kindlasti saab võimaluse ennast proovile panna ja oma sotsiaalset suhtlusvõrgustikku laiendada ehk leida uusi sõpru või saada kokku vanadega. Näiteks oleks Kuperjanovi pataljoni endistel ajateenijatel tore kokku saada.”

Laaniste hinnangul võiks taolisi üritusi teha mitu korda aastas, erinevatel aastaaegadel. “Mina olen kahe käega selle poolt, osalen ka ise ning kavatsen retke läbi teha,” lisas ta.

Kui algul plaanisid organiseerijad maksimaalselt kolmesaja osavõtjaga retke, siis nüüd on osalejaid rohkem ning kui palju inimesi võib veel laupäeva hommikul Puurmanis end registreerida, pole teada. Kõik oleneb siiski ilmast, sest väga halva ilmaga jääb osa inimesi koju.

“See paneb väga tõiselt mõtlema, millised on meie võimalused ning ohud ja väljakutsed järgmiseks aastaks. Sõbralt sõbrale positiivse info levik on kõige parem reklaam. Kui üritus läheb meil tänavu hästi korda siis võib järgmisel aastal rahvast juba poole rohkem tulla. Mingi piir tuleb ette seada, küsimus on ka kontrollpunktide läbilaskevõimes. Kui on väike takistusriba läbimine, siis võivad tekkida järjekorrad. Me peame tänavu selgeks saama, kui palju inimesi ja kui kiiresti on võimalik kontrollpunktidest läbi viia, et see inimestele midagi pakuks ning ei tekiks ootamist. Kui selg on märg, pole kontrollpunktis järjekorras ootamine just kõige parem. Siis tuleks organiseerida lõkked ja telgid ning matk poleks enam see, millena ta mõeldud on.”

Kontrollpunktides ülesannete lahendamine pole osalejatele kohustuslik, kui inimene tunneb, et ta tahab edasi minna, on tal see võimalus kohe olemas.

“Esmaspäevast oli registreerimine lõppenud, kuid siis algas järelpuhang meilitsi ja telefonitsi. Küsiti, kas on võimalik veel registreerida ning kas starti tulles on mingi piirang inimeste arvule. Täiendavalt võib veel palju inimesi juurde tulla,” tunnistas Laaniste.

Sõidukid jäetakse finišisse ootama

Tema jaoks on rahvamatka nii suur populaarsus meeldiv üllatus. Osalema tullakse ka näiteks Läänemaalt, Tartumaalt ja kaugemaltki. “See püstitab meile logilistilise väljakutse, sest tänavu oleme plaaninud nii, et inimesed toovad oma sõidukid Tabiverre ja sealt viivad bussid ja autod nad Puurmanisse starti. Koos Tabivere ja Puurmani vallaga ning Kaitseliidu Jõgeva malevaga otsime praegu võimalusi täiendavaks inimeste vedamiseks. Samuti tuleb lahendada ka täiendav toitlustamisküsimus, sest 150 juurde tulnud inimest pole naljaasi, tuleb suppi ja pirukaid juurde teha, samuti teed, tuua juurde termoseid ja toimetada need kontrollpunktidesse. Soe jook ja suupisted peaksid olema inimestele tagatud.”

Kaitseliidu Jõgeva maleva pealiku Tarmo Laaniste sõnul on koostööpartnerid suurepärased abilised ning väärivad tunnustust.

Tänavu rajal viis kontrollpunkti

Mullu oli kontrollpunkte vähem. “Kui Kuperjanovi pataljon kuulis taolisest üritusest, haarasid nad kohe mõttest kinni ja tahtsid ka oma kontrollpunkti. Kaasa tuleb Kuperjanovist seekord üks rühm. Kuperjanovi pataljon aitab ka mõningatesse kontrollpunktidesse telke üles panna, hiljem maha võtta ja finišis toitlustamistelke püsti panna. Sama lugu oli Jõgeva politseijaoskonna juhi Ivar Dubolazoviga. Temagi soovis tänavu ühe kontrollpunkti välja panna. Ja kui vaadata kontrollpunktide tihedust rajal, siis rohkem neid sinna ka ei mahugi. Järgmisel aastal peab vaatama, kas jätta samapalju või vähendada,” ütles Laaniste.

Kõik matka lõpetanud saavad medali. Iga osaleja saab stardis olulisemate numbrite paberi. Kiletatud kaardid lähevad teetähistusnoolte juurde, sealt saab kontrollida, kus ollakse ja kuhu tuleb edasi minna. Rajameister hoolitseb selle eest, et kõikides kurvides ja ristmikel oleksid suunaviidad olemas. Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev paneb osalejatele südamele, et nad nad märkaksid oma kaaslasi ega kõnniks abivajajast mööda.

Loomulikult on korraldatud ka esmaabi andmine. Kui rada osutub arvatust raskemaks, saab jalgu puhata toetussõidukis. Rajale maha kedagi ei jäeta.

Mullu üritasid teatud organisatsioonid ja erakonnad teha oma kampaaniat ning reklaamida Kuperjanovi matka ajal oma organisatsiooni. Tegemist on täiesti apoliitilise rahvamatkaga. Tarmo Laaniste ütles, et see pole üritusega seotud ja korraldajad paluvad erakondade lippe ja muud sümboolikat retkele mitte kaasa tuua. See ei ole ühegi erakonna reklaamüritus ning sinna taoline käitumine ei sobi. See rikub ürituse muljet, miljööd ja mikrokliimat, on Laaniste veendunud.

Retke korraldavad koostöös Kaitseliidu Jõgeva malev, Jõgeva maavalitsus, keskkonnaamet, Naiskodukaitse Jõgeva ringkond, Noorte Kotkaste Jõgeva malev, Kodutütarde Jõgeva ringkond, Puurmani vallavalitsus, Tabivere vallavalitsus, Eesti Punase Risti Jõgevamaa Selts, päästeameti lõuna päästekeskus, Jõgeva politseijaoskond ja Kuperjanovi jalaväepataljon.

Mida kaasa võtta, kuidas riietuda

*Riietuda ilmastikule sobivalt

*Väga olulised on mugavad ja hästi sissekäidud jalatsid

*Kaasa võiks võtta sooja jooki ja suupisteid

*Sobib mõni väike šokolaad, pähkleid

*Kaasas võiks olla ka plaastreid

*Eriti oluline on joogivesi. Tühjaks joodud veepudeleid saab kontrollpunktides uuesti täita

*Kaasa tasuks võtta ka kuivad sokid.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus