Tabiveres leiti prügikastist elus koer

Õigem oleks öelda, et väike bolonkat meenutav karvanäss oli poolelus. Teda oli ilmselt pekstud, puua üritatud ja lõpuks konteinerisse surma ootama topitud. Et loom nii kehvas seisus oli, et isegi vett vastu ei võtnud, vaid lihtsalt lamas ja värises, ei osanud leidjad temaga omapäi midagi ette võtta. Ettevaatlikult lõigati läbi vaid kaela ümber seotud heinapallinöörist silmus. Tarvis olnuks loomaarsti, kes vigastuste suuruse kindlaks teeks ja otsustaks, kas looma võib liigutada ja kas teda annab ravida või tuleb talle teha halastav süst.

Abi loodeti saada vallas tegutsevalt veterinaararstilt Eldur Reinupilt. Tabivere Vallavara juhataja Ivar Karina telefonikõnele vastas aga doktor, et temal kodus ravimeid ei ole, bensiiniraha vajaliku järele Tartusse sõitmiseks kah mitte, tema kodunt välja ei tule.

Kui siinkirjutaja oli vallavanem Aare Aunapilt kinnituse saanud, et vald loomaarstile kõik kulud hüvitab, sai veel korra püütud läbirääkimisi pidada. Tulutult. Nüüd teatas vanahärra, et tema helistas oma ülemusele Jõgevamaa Veterinaarkeskusse ja talle kinnitati, et teda millekski kohustada ei saa, kui ta ise seda tööd teha ei taha. Vahepeal olid koristusbrigaadi naised helistanud Tartu Kodutute Loomade Varjupaika. Varjupaiga rahval oli hetkel tuhat tegemist pooleli ja tegelikult ei tohigi nad väljaspool oma teeninduspiirkonda leitud loomi vastu võtta ? pole lihtsalt võimalik. Soovitati leida kohapealt arst. See ei õnnestunud ? kes polnud telefonitsi tabatav, kes oli väljakutsel. Lõpuks on ikka nii, et appi tuleb see, kellel kõige soojem süda. Õhtupoolikuks jõudis vintsutatud koerake Tartusse varjupaika, seda tänu Mairi Peiponenile, kes seal perenaisena töötab. Koer vaadati üle, tehti puhtaks ja pandi radiaatori äärde toibuma.

?Tegemist on suhteliselt noore loomaga, kes on ilmselt tubane olnud, sest küüned olid väga pikad. Hambad ja kõrvad terved,? rääkis Mairi. Järgmisel hommikul võis ta juba lisada, et loomake on toibunud, sõi ja jõi veidi. ?Paneme koerale nimeks Karma, sest loodan, et see inimene tasub kord selle eest, mis ta loomale tegi. Sellise teo eest saab inimese vastutusele võtta ja küllap ka süüdlane selgub. Loomaarst Reinupi kohta ütlen, et kõigele vaatamata oleks ta võinud siiski appi tulla, kui teda paluti. Kui arst looma aidata ei taha, on tema sobivus sellele ametikohale vägagi küsitav.?

?Eldur Reinup on meie piirkonna volitatud veterinaararst, kuid vallal ei ole temaga lepingut sõlmitud. Tehtud tööde eest esitab ta FIEna arve, mille töö tellija kinni maksab. Ma tean, et inimesed ei ole temaga rahul; et ta ei tule alati välja, kui teda kutsutakse. Probleem vajab kiiret lahendamist. Kõnealuse koera uuringukulud loomakliinikus maksab kindlasti kinni Tabivere vald, sest meie territooriumilt leitud koer on seaduse järgi meie oma,? oli vallavanem Aare Aunapi kommentaar.

Jõgevamaa Veterinaarkeskuse juhatajal Harles Kaubal oli konkreetse juhtumi ja sarnaste probleemide kohta öelda järgmist. ?Ka minuni on jõudnud signaalid, et Eldur Reinupi tööga ei olda tema piirkonnas rahul. Tegemist on muidugi ka suhteliselt eaka inimesega, kel terviski vilets. Ta helistas mulle neljapäeva pärastlõunal tõesti ja väitis, et tal kästakse haige loom ise Tartusse viia. Minu vastus oli, et ta Tartusse sõitma ei pea, kui ta sellega ise nõus pole. Ausalt öeldes ootasin, et keegi abivajajatest mulle helistab. Ma tean väga paljude loomaarstide kontaktandmeid, kellegi oleksin ma leidnud, kes tulla oleks saanud. Aga piirkonna volitatud veterinaararsti teemal peame Tabivere vallavanema Aare Aunapiga lähemal ajal kindlasti nõu pidama.?

Jõgeva maakonna loomakaitseinspektor Arbo Kepp: ?Tegemist on meie maakonna valdade, sealhulgas ka Tabivere valla tegemata tööga. Igal omavalitsusüksusel peaks olema oma veterinaararst, kellega on sõlmitud leping. Näiteks Eldur Reinup on Tabivere piirkonna volitatud veterinaararst, kuid et tal vallaga lepingut pole, piirduvad tema ülesanded vaktsineerimiste ja taudiennetusega. Vigastatud looma leidjal soovitan ka mina helistada maakonna veterinaarkeskusse ja seal leitakse konkreetne lahendus.?

Eilseks oli koeraga jõutud käia maaülikooli loomakliinikus uuringutel, kus selgus, et ta on üsna palju viga saanud. Selle, kas talle hakatakse peremeest otsima või tuleb teha eutanaasia, selgitavad järgmised uuringud.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus