Tabiveres kohtuvad kahe maakonna teatritegijad

Ülehomme on üleriigiline talgupäev. Tabiveres käivad sel päeval tavaliste talgute kõrval ka teatritalgud: sealses rahvamajas algab laupäeva hommikul Tartu- ja Jõgevamaa ühine harrastusteatrite festival Tabifest, mis kestab pühapäeva pärastlõunani.

Ühist harrastusteatrite festivali peavad kaks naabermaakonda juba viiendat korda. 2013. ja 2015. aastal saadi kokku Jõgevamaal (vastavalt Põltsamaal ja Mustvees), 2014. ja 2016. aastal Tartumaal (Rannus ja Puhjas). Nüüd on siis festival taas Jõgevamaa võõrustada ning etendusi antakse Tabivere rahvamajas.

Festivalil astub üles neliteist truppi, neist kaheksa Jõgevamaalt. Palamuse amatöörteater viib festivalile oma tuliuue lavastuse „Ma ja Sa”, mille on lavastanud Janno Puusepp. Tabivere harrastusteater on oma “Vähilugusid” (lavastaja Esta Sokk) juba siin-seal varem mänginud, ent tükk väärib teistki korda vaatamist.

Pajusi teatri “Kunagi ei saa turul õiget hinda” (lavastaja Janno Puusepp) on taas päris värske tükk: see esietendus möödunud laupäeval. Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumi amatöörrühm osales lavastusega “Tankla” (lavastaja Karmo Toome) ka maakonna kooliteatrite näitemängupäeval, ent seda absurdihuumorist kantud tükki tasub ka “suurtele inimestele” mängida. Trupi Mehed Mandrilt nimi on Jõgevamaa teatrisõpradele küll alles võõras, ent kui öelda, et trupi tuumiku moodustab Maarja-Magdaleena meesansambel, saab asi selgemaks. Mehed Mandrilt mängivad tükki “Naine laevas”, mille on lavastanud Erlend Kollom.

Kui senini mainitud Jõgevamaa näitemänguseltskonnad astuvad üles festivali esimesel päeval, siis teise päeva kavast leiab veel kolm meie truppide lavastust: Põltsamaa kultuurikeskuse täiskasvanute näiteringi Kuukatsujad “Pühapäeva” (lavastaja Keiu Kess), Maarja-Magdaleena Wiera teatri “Poeedid ja luuletajad” (lavastaja Ene Luik-Mudist) ning Jõgevamaa gümnaasiumi trupi Tasa ja Kaal “Head tüdrukud lähevad taevasse (teised vaatavad, kuidas ise saavad)”.

Tartumaalt tulevad festivalile mõõtu võtma Vilde teater, Nõo näitetrupp, Elva harrastusteater, Kambja näitetrupp, trupp Must Jaam ja LendTeater. Laupäev kujuneb, muuseas, suisa teatrimaratoniks: siis vaadatakse ära ühtekokku üheksa lavatükki. Laupäevase päeva lõpetab teatrirahva ühine pidu. Festivali paremad kuulutatakse välja pühapäeval orienteerivalt kell 16.50.

Kes lavastusi hindama hakkavad, polnud eilseks veel selge, sest eeloleval nädalavahetusel peetakse harrastusteatrite festivali üsna mitmes Eestimaa paigas ning žüriisse sobivatele persoonidele käib hetkel suisa klaperjaht. Paremate väljaselgitamisel peetakse eri arvestust kummagi maakonna lavastuste üle, st et tunnustatakse nii Jõgevamaa kui ka Tartumaa paremaid teatritegijaid.

Festivalilavastusi on oodatud vaatama kõik teatrihuvilised. Päevapilet maksab viis, ühe etenduse piletid kolm eurot. Tabifesti korraldab Tabivere rahvamaja, seda toetavad Eesti Harrastusteatrite Liit, Eesti Kultuurkapital ning selle Jõgevamaa ja Tartumaa ekspertgrupp, Tabivere ja Pajusi vald ning Tabivere ja Pajusi rahvamaja.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus