Tabivere valla töötud saavad tegutsemisruumid

Uude keskusse tulevad ruumid õmblemise ja kangakudumise õpetamiseks-õppimiseks ning puutöö tegemiseks, samuti väike kabinet töötute tugiisikule Janika Põldmale.

?Raha keskuse rajamiseks saame projektist Pikaajaliste töötute integreerimine tööturule. Kui kõik plaanipäraselt laabub, valmib meie tegutsemispaik juuni lõpuks,? ütles Jõgevamaa Omavalitsuste Aktiviseerimiskeskuse töötute tugiisik Janika Põldma, kelle põhiülesandeks Tabivere valla töötutega tegelemine. ?Keskuse põhieesmärk on anda tööta jäänud inimestele võimalus uusi oskusi omandada, et nad hõlpsamini uue töökoha leiaksid. Vähem oluline pole seegi, et pikka aega tööd otsinud inimene enesekindluse tagasi saaks ja ennast sotsiaalselt tõrjutuna ei tunneks,? lisas Janika ja ütles, et õmblusõpetaja on neil juba olemas ? nõusoleku on andnud kohalik inimene Kristiina Reinberg. Kangastelgedega ütles Janika end ise enam-vähem hakkama saavat, kui mõnelt targemalt vaid veidi nõu küsida. Samuti ei valmista talle raskusi tikkimine ega muu näputöö. Puutööõpetajat aga alles otsitakse.

Tugiisiku töö on vilja kandnud

Janika Põldma alustas Tabivere töötute tugiisikuna 2004. aasta alguses. ?Kõigepealt tuli kõigi pikka aega tööta olnud inimeste ja nende pereliikmetega tuttavaks saada. Pisut kõhe küll esialgu oli, sest nimekirjas oli mul neid tervelt 87! Aga saime omavahel tuttavaks, käisin kodudes, ajasin kõigiga juttu ja kohe oligi lihtsam. Hetkel võin oma tööga rahul olla, sest praeguse seisuga on mul nn hoolealuseid vaid paarikümne ümber. Mõned on saanud pensioniealiseks, mõned on väikese lapsega kodus. Aga üsna paljudele on õnnestunud tööd leida ? kas pikemaks ajaks või hooajalisena. ?Pommitan? pidevalt telefonitsi oma valla ettevõtteid ja pakun neile tööjõudu. Paljud on seoses raudtee remondiga ka seal tööd saanud, kasvõi ajutiseltki,? rääkis Janika oma tööst tugiisikuna.

Ta tunnistas, et nende murelastega, kes talle praeguseks jäänud, tuleb iga päev tegelda, nende probleeme lahendada ja mõnele ka meelde tuletada, et valda heakorratöödele tulek on vajalik eelkõige neile endile. ?Inimesed teavad väga hästi, et kui nad teevad kuus vähemalt kakskümmend tundi tööd, mida vallal neile pakkuda on, siis saavad nad oma toimetulekutoetuse kätte. Ja ometi leidub neid, kes sellegi jaoks ?aega ei leia?, rahast ilma jäävad ja endale üürivõlgnevuse tekitavad,? oli Janika nördinud. Ta rääkis, et heakorratöid on Tabivere alevikus ja mujalgi vallas sel kevadel üsna tublisti tehtud. Näiteks on järve ääres maha võetud võsa koristatud, rakendust on leitud ehitusjärgus oleva rahvamaja ümbruse korrastamisel pargikoristusel. Noor pereema käib ise igal pool oma brigaadiga kaasas ja näitab luuda-labidat viibutades isiklikku eeskuju.

Tugiisikul nii vastav haridus kui töökogemus

Tegutsemine ?töötuserindel? on Janikale tuttav juba varasematest aegadest. Ta on oma ?kulu ja kirjadega? läbinud majandusõppe Tartus Täiskasvanute Koolituskeskuses ja saanud praeguse ameti pidamiseks spetsiaalse koolituse Voore aktiviseerimiskeskuses. Janika on töötanud ka Tartu tööhõiveametis ja teab sedagi, missugune paistab elu hammasrataste vahele jäänu ametniku laua tagant vaadatuna siis, kui seda inimest isiklikult ei tunne.

Janika Põldma tunnistas, et tema töö meeldib talle, sest inimestega suhtlemine talle raskusi ei valmista. Ka on ta rõõmus selle üle, et vallavalitsus võimaldab tal käia koolitustel ja tutvumisreisidel, mis tema tööga seotud on. ?Need väljaskäimised on alati väga huvitavad ja tulevad töös igati kasuks. Mitmel pool on sotsiaalsete probleemide lahendamisega kaugemale jõutud. Aga ka meie elu edeneb, eriti kui uued tööruumid valmis saavad. Kui kõik hästi läheb, saame juuni lõpus hakata juba sisse kolima. Ka heakorratööde järjega jõuame peagi oma maja ümbrusse,? oli Janika optimistlik.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus