Tabivere poiss tegeleb huvitava ja eduka jääspordialaga

Curlingul on sajanditepikkune ajalugu, kuid taliolümpiamängude kavas oli see esimest korda alles 1998. aastal Naganos. Eestis tegeldakse selle mänguga tõsisemalt alles viimasel paaril aastal.

Mis mäng see on?

Curling on spordiala, mida saab mängida nii tehisjääl kui looduslikul liuväljal. 43 meetri pikkusel ja 4,3 meetri laiusel väljakul on vastamisi kaks võistkonda, kelle eesmärgiks on libistada lapikud lihvitud kivid väljaku teises servas olevale ?märklauale? ehk 3,66 meetrise läbimõõduga ringi keskpaigale võimalikult lähedale. Kivid on aga tõelised ?rahnud?: need võivad kaaluda 18,10 ? 19,96 kilo ja on graniidist, mida kaevandatakse mängu päritolumaalt ?otimaalt. Et kivid paremini libiseksid, silutakse pidevalt harjadega jääd selle ees. Võistkond on neljaliikmeline, tavaliselt on üks mängija võistlustel ka varuks. Kummagi võistkonna valduses on kaheksa kivi. Iga võistkonnaliikme käsutuses on kaks kivi ja igaühel on õigus teha kaks viset, mida sooritatakse kordamööda. Kivide liikumist-liigutamist juhib võistkonna kapten. Et tegemist on ikkagi võistlusega, püütakse loomulikult ka vastastele ?jalga? ehk kivi ette panna: oma kiviga üritatakse vastasmeeskonna kivi müksata, et seda paremalt positsioonilt ära nihutada. Iga geimi (endi) lõppedes saab punkte vaid üks võistkond ? nii palju, kui mitu tema kivi on sihtpunkti ehk värava keskpunktile lähemal kui vastase kõige paremal positsioonil olev kivi.

Eestis uus, kuid edukas spordiala

Veidi üle aasta tagasi, 2004. aasta sügisel avati Tallinnas Jeti Jäähallis spetsiaalsed curlingurajad. Sellest alates on tegutsenud ka firma Puhastusimport meeskond ja segavõistkond Puhastusimport Mix. Viimasesse kuulub kaks mees- ja kaks naismängijat. Mõlemas võistkonnas lööb kaasa ka Jan Anderson, kes samas firmas müügikonsultandina töötab. Küsimusele, kas ta oli omal ajal Tabivere Gümnaasiumis õppides kõva spordipoiss ja kas ta ka praegu veel muude aladega tegeleb, vastas 27-aastane noor mees järgmist.

?Väga konkreetset lemmikspordiala polegi mul olnud. Tegin kooli ajal kõike: mängisin korv-, võrk- ja jalgpalli, algklassipoisina tegelesin maadlusega. Murdmaajooksu olen vist kõige rohkem teinud, kõige paremini sobis 1 ja 3 kilomeetrit. Praegu curlingu kõrvalt muudeks hobideks eriti aega ei jää. Trennid on meil kolmel kuni viiel õhtul nädalas ja eks lõõgastumiseks peab ka aega jääma. Sellele vihjab ka meie hüüdlause ?No Curling?no Party!?,? rääkis Jan. Et curlingumängu puhul on kõige kulukam jääraja rent ja välisvõistlustel osalemine, on rahaline toetus alati vajalik ja teretulnud. Jani sõnul on ta tänulik Tabivere vallavalitsusele, kes teda ikka omainimeseks peab ja tänavu oktoobris tema sõitu Andorrasse Euroopa Meistrivõistlustele rahaliselt toetas.

Euroopa Meistrivõistlused on täies hoos

Praegu on Puhastusimport võistlustules Saksamaal Garmisch-Partenkirchenis, kus esindatakse Eestit Euroopa Meistrivõistluste B-tugevusgrupi turniiril. Meeskonnal koosseisus Martin Lill, Erkki Lill, Toomas Lill, Ingar Mäesalu ja Jan Anderson) on läinud väga hästi. Eilse seisuga saadud neli hinnalist võitu. Laupäeval alistati Läti 7:5 ja Andorra 11:5, pühapäeval võideti Horvaatiat 16:0 ning hilisõhtul üllatuslikult lisaendi järel Prantsusmaad 8:6.

Esmakordselt osaleb EMil ka Eesti naiskond. Alates eilsest kannab mänge üle Eurosport ja Norra telekanal NRK. Meie võistkondade käekäiguga saab end kursis hoida ka Jeti Jäähalli koduleheküljel aadressil www.jeti.ee. Võistlused lõpevad laupäeval, 17. detsembril.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus