Tabivere koolimaja juurdeehitis valmib Arhitekt Musta projekti järgi

Teisipäeval selgus Tabivere põhikooli juurdeehitise arhitektuurikonkursi võitja. Parima projekti esitas arhitektuuribüroo Arhitekt Must.


Võistlusele laekus kuus tööd, millest žürii kõigepealt suhteliselt hõlpsalt kolm paremat välja valis. Žüriisse kuulusid Tabivere põhikooli direktor Piret Siivelt, Tartu abivallavanem Tarmo Raudsepp, Tabivere huvikooli direktor Liia Koorts, Tallinna Tehnikaülikooli ehitiste projekteerimise lektor, Valga linnaarhitekt Jiri Tintera, NEED arhitektid OÜ juhatuse liige, Ateljee Null OÜ, OÜ ARTES TERRAE vastutav spetsialist Mikk Pärdi ning Eesti Arhitektide Liidu president, EKA õppejõud Katrin Koov.

Uus tuleb juurdeehitisena

Nende kolme projekti omavahelises konkurentsis hinnati parimaks Arhitekt Must OÜ poolt märgusõna GALERII all esitatud töö. Selle kohta arvas žürii, et tegu on värske ja tundliku arhitektuuriga, mis arvestab väga hästi olemasoleva ruumilise olukorraga ja annab sellele juurde uue põneva kihistuse. Puitarhitektuur loob kergust olemasoleva kahe hoonemahu vahele. Juurdeehitis tundub väljast väiksem, kui see seestpoolt on. Ruumid on kavandatud ümber keskse võlvkoridori. Ehitis arvestab oskuslikult maapinna langusega ning on suures osas ühekorruseline.

“Me oleme juba kaua oodanud, et avataks meede koolihoone renoveerimise toetamiseks. Otsuse saime teada eelmise aasta veebruaris, juunis saatsime lõpliku taotluse Innovesse ning augusti lõpus saime kinnituse. Pärast seda hakkasime tegelema arhitektuurikonkursi ettevalmistamisega, see võttis ka päris pikalt aega, et arhitektide liiduga tingimused kooskõlastada,” rääkis kooli direktor Piret Siivelt.

“Koolil ei ole praegu otseselt puudu millestki, meil on pigem väga palju ruumi, aga koolihoone on lihtsalt vananenud. Esialgse taotluse tegimegi hoone renoveerimiseks, aga meie pind on väga suur, eelkõige just tänu soklikorrusele, mida me nagunii ei saa õppetööks kasutada. Esimese taotluse läbivaatamisel Innoves tehti ettepanek kaaluda hoopis vana hoone lammutamist. Tegimegi taotluse ümber, et ehitada uus koolimaja. Nüüd siis tuleb uus hoone juurdeehitisena.”

Mis saab vanast majast?

Kindlasti on kavas säilitada vana kooli võimlaosa. Mis saab kooli teistest korpustest, pole veel selge. “Tabivere valla koolihoonete saatust vaaginud komisjon kaalus mõtet seda vana osa mitte lammutada. Selle võiks näiteks konserveerida, et teha sinna tulevikus kasvõi lasteaed. Praegu on kooli jaoks hästi positiivne, et ehitamise ajal saame selles hoones õppetööd jätkata. Kool peaks valmis saama aastal 2020 ja ma väga loodan, et ikka varem kui sügisel,” rääkis koolijuht.

Tabivere lasteaed tegutseb praegu keset alevikku lasteaiaks ehitatud majas, kus on veel ka hooldekodu, vallaametnike ruumid, perearstikeskus ja raamatukogu, ning mis samuti vajab renoveerimist. Seega tuleb Tartu vallal mõelda, kuidas edasi tegutseda – renoveerida lasteaiahoone lastele ja hooldekodule või teha laste jaoks korda need kooli korpused, kus praegu käib õppetöö.

“Uus koolihoone on kõige rohkem Arhitekt Musta nägu,” märkis naerdes üks autoritest Sander Paling. Töögruppi kuuluvad veel Mari Rass, Ott Alver, Alvin Järving, Heleriin Vaher ja Katrin Vilberg.

“Kavandamisel saime peamise inspiratsiooni siinsest imelisest loodusest, arvestasime olemasolevaid hooneid ja inimeste liikumisteid. Mõtlesime sellele, et siseruum oleks võimalikult inspireeriv ja multifunktsionaalne ning paindlikult kasutatav. Kasutasime ristkihtliimpuitu, et tuua kooli looduslikke materjale ja hubasust,” rääkis Sander Paling.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus