Tabivere Harrastusteatri õrnem pool haaras juhtohjad

Tabivere Harrastusteater on hetkel mõõnalainel, eelkõige seetõttu, et trupis napib mehi. Et rambivalgus rahvamajas päriselt ei kustuks, haarasid naised kui õrnem, aga teinekord temperamentsem ja hakkajam pool jämeda otsa ning tulevad peatselt välja esietendusega.

“Vene keel on mul tänu Narva päritolule käes, olen juba mitu aastat oma lõbuks netist leitud venekeelseid näidendeid eesti keelde tõlkinud,” rääkis Tabivere näiteseltskonna raudvara, hing ja südametunnistus Esta Sokk. 

“Meestega on meie seltskonnas praegu paraku tõesti kehvad lood, isegi lavastaja  Tõnis Lepp pole praegu meiega. Päriselt hingusele ei tahaks aga teatripisikut siin Tabiveres lasta, meil on ju ikkagi küllaltki pikaajalised traditsioonid ja omapärane ajalugu, oleme ju mäletatavasti hullematestki olukordadest  auga välja tulnud. Seepärast käärisimegi naistega piltlikult öeldes käised üles ja valisime välja loo, mille olemasolevate jõududega lavale tuua saaksime.”

Valik langes Neda Neždana näidendile “See, kes avab ukse”. Esta sõnul tundus ukraina dramaturgi Nadežda Mirošnitšenko (kirjanikunimega Neda Neždana) lugu intrigeeriv ja täiesti erinev sellest, mida Tabivere harrastusnäitlejad seni mänginud. On ju siiani autoritest tarvitatud peamiselt vanameister Lutsu ja ka Jüri Tuulikut, kes, ei saa küll salata, neile tõesti hästi sobisid.

“Seekord on aga tegemist tänapäevase musta komöödiaga. Naistel on siin võimalik mängida nii tragöödiat kui komöödiat ja kombata pisut muudki, mis nende kahe žanri vahele mahub. Uus ja põnev väljakutse, öeldakse selle kohta,” lisas Esta, kes esimest korda elus lavastajarollis on.

Nadežda Mirošnitšenko on enam kui 15 näidendi autor. Ta on mitmete kirjandus- ja teatrifestivalide laureaat. Näidend “See, kes avab ukse” on avaldatud 2004. aastal Euroopa parimate näidendite kataloogis.

Lugemisproovidega tehti algust jaanuaris. Proove jõutakse  Esta sõnul esietenduseni teha umbes 15.

“Seda on muidugi vähe, aga iga proov tähendab meil vähemalt  nelja tundi korralikku tööd,” kinnitas lavastaja.

Ilma asjatundja moraalse toe ja hüva nõuta ei söandata siiski publiku ette astuda, seepärast paluti paariks viimaseks prooviks kohale ka Tõnis Lepp.

“Kõik Tõnise märkused ja tähelepanekud olid väga teretulnud, kuigi neid palju ei olnudki. Ja ma ei oskagi praegu öelda, kas selle üle rõõmustada või muret tunda,” nentis Esta, keda on ilmselgelt peagi haaramas rambipalavik.

Näidendi süžees ristub reaalsus ja fantastika, segunevad farss ja hingelised pihtimused. Kaks naist, kes on suletud surnukuuri ja keda telefonikõnedega terroriseerivad tundmatud  isikud, tõlgendavad oma olukorda liiga kardinaalselt. Mõtteisse tulevad nii hauatagune elu kui tuumasõda, nii poliitiline putš kui bandiitide kallaletung. Kõike suudetakse võtta kergelt ja huumoriga, ent kõige rängemaks katsumuseks osutub hoopis ootamatult saabuv vabadus…

Mängivad Helgi Herman ja Katrin Sokk, esietendus  Tabivere rahvamajas 27. aprillil algusega kell 18.

i

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus