Taasiseseisvumispäeval esitleti maali Alo Mattiisenist ja Jüri Leesmendist

Pühapäeval Betti Alveri muuseumis peetud Eesti Vabariigi taastamise 26. aastapäevale pühendatud sündmusel esitleti kunstnik Sandra Lääne maali Eesti vabanemisele oma loominguga silmapaistvalt kaasa aidanud helilooja Alo Mattiisenist ja luuletaja Jüri Leesmendist. Maali tellis Jõgeva maavalitsus.

Kunstnik Sandra Lääne märkis, et võttis maali aluseks jõgevalastele juba tuttava Peter Panovi foto, mis kujutab rõõmsameelset Alo Mattiisenit ja Jüri Leesmenti laulva revolutsiooni ajal. “Selle ajastu idee paremaks edasiandmiseks sai tausta muudetud ning lisatud stseen laulupeost.”

“Tellimustööde puhul on enamasti kõige keerulisem tähtaega silmas pidades maalida. Enda teoste puhul teen tihti mitmekuulisi pause, ootan maalimiseks õiget inspiratsiooni, vaatan, kaalun, muudan, aga tellimustöö puhul endale pikki pause lubada ei saa. Kõige huvitavam oli vast proovida tabada emotsiooni ja ajastut, kas ja kuidas see õnnestus, jääb juba vaataja otsustada,” rääkis Sandra Lääne.

“Jüri Leesmendiga oleksin soovinud hea meelega kohtuda, kuid et maali teostuseks lõpuks aega nappis, siis kahjuks selle korraldamiseks aega ei jäänud. Meeleldi kuulan aga tema tagasisidet teosele. Mõlema mehe kujutamise puhul lisas kindlasti veidi pinget juurde asjaolu, et paljud tänased maalivaatajad neid ka isiklikult on tundnud ja tunnevad,” lisas kunstnik.

Taasiseseisvumispäeval kõne pidanud Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev ütles, et maal Alo Mattiisenist ja Jüri Leesmendist on üks kunstiteoseid, mida maavalitsus on tellinud Eesti iseseisvusvõitluses väärikat rolli mänginud tänase Jõgevamaaga seotud isikute jäädvustamiseks. “ Nii valmisid maalid esimese sinimustvalge lipu õmmelnud Põltsamaa kooliõpetajast Emilie Beermanist ja Sandra Lääne loominguna sündinud maalid nõukogude okupatsiooni ajal oma koju Vaimastvere lähedale Läänemardi tallu esimese sinimustvalge lipu peitnud hilisemast välis-Eesti õigusteadlasest Karl Aunast, Tartu rahu sõlmimise Eesti delegatsiooni juhist Jaan Poskast ja Julius Kuperjanovist. Maal on kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks. Peame oluliseks, et möödanikuhõngulist kunsti on võimalik vaadata kõigil ajaloo- ja kultuurihuvilistel.”

Nii maavanem kui ka Sandra Lääne arvavad, et pärast maavalitsuste likvideerimist (praegu on maalid maavanema kabinetis – J.L.) oleks maalidele üheks väärikaks asukohaks Betti Alveri muuseum, kus juba praegu on kunstiteos Alo Mattiisenist ja Jüri Leesmendist.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus