Suvine pillilaager Põltsamaal

Põltsamaa on juba palju aastaid igal suvel noortele puhkpilli- ja keelpillimängijatele suvist pillimänguõppimise laagrit korraldatud. Nii ka tänavu. Seekordne keelpillilaager oli aga eriline, sest lisaks keelpillimängijatele kaasati sinna ka puhkpillimängijaid ja nii moodustus esmakordselt sümfooniaorkester.

Põltsamaa muusikakooli viiuliõpetaja ja keelpillilaagri eestvedaja Hiie Taksi sõnul oli siiani suvekoolil oma kindel formaat, kus on olnud kindel koht ka pärimusmuusikal. Seekord olid selle muusika mängijad seotud Viljandi pärimusmuusika festivaliga ja seetõttu otsustas Hiie Taks hoopiski sümfooniaorkestri moodustada.

Põltsamaa piirkonnas ei ole piisavalt erinevate pillide mängijaid ja nii tuli mõnigi partii ringi kirjutada, näiteks trompetipartii saksofonile.

Hiie Taksi eesmärgiks oli pakkuda keelpillimängijatele võimalust oma kõrvaga kuulda, kuidas kõlab oboe, fagott, metsasarv jt puhkpillid. Fagotimängija leidis ta alles paar päeva enne keelpillilaagri algust. Kui keelpillimängijate hulgas on väga erineva tasemega mängijaid, siis puhkpillimängijad olid n-ö valitud seltskond. Hiie Taks oli rõõmus selle üle, et palad, mida mängiti, kuuluvad maailmatasemel tunnustatud repertuaari. „Olen tahtnud lastele läbi enda kogemuse pakkuda tunnet, mis tähendab mängida kuulsate heliloojate, nagu näiteks Bizet` või Beethoveni teoseid. Kui keelpillilaagris kaasa löönud laps läheb sealt ära sellise teadmisega, et ta on nende palade mängimisega toime tulnud, olgu pealegi väikeste mööndustega, siis on see lapse jaoks uhke tunne. Hiie Taks orkestrijuhina tõdes, et kui lugu lahti lüüa, siis ununevad kõik raskused ja probleemid ning ta koos mängijatega sukeldub täielikult muusikasse. Hiie Taksi sõnul vajavad veel mõtted ja emotsioonid veidi settimist, enne kui ta on valmis vastama küsimusele, kas selline sümfooniaorkester ka aasta pärast Põltsamaal suvisel ajal kokku kutsutakse. Kuid tõsine soov on tal tänavuse kogemuse tulemusena selleks olemas.

Õpilasi keelpilliorkestris toetamas olnud Rapla muusikakooli viiuliõpetaja Maiken Mikk lausus, et Raplas suvisel ajal muusikalaagrit ei korraldata ja seetõttu võttis ta rõõmuga vastu pakkumise Põltsamaal korraldatavas keelpillilaagris osalemiseks. „Atmosfääar on siin suurepärane ja lapsed vajavad toetamist, sest õpitavad lood ei ole lihtsad. Maiken Miku sõnul tuleb paratamatult leppida teadmisega, et lastel on erinev mängutase. Igas muusikakoolis orkestrit ei tegutse ja muusikaõpetaja sõnul pakub Põltsamaal toimuv keelpillilaager lastele selles osas suurepärast võimalust. „See on hästi tore, et siin on kokku seatud sümfooniaorkester,“ lausus Rapla muusikaõpetaja.

Põltsamaa muusikakooli viiuliõpetaja Margit Haameri sõnul saavad  viiulimängu õppivad lapsed tavapäraselt osaleda keelpilliorkestris, kuid nüüd oli neil suurepärane võimalus mängida kaasa sümfooniaorkestris. Orkestris  peab iga kaasmängijaga arvestama ja nendega kokku sobituma. Kui mõni viiuliõpilane ei olnud varem näinud selliseid puhkpille nagu oboe ja fagott, siis nüüd oli tal selleks hea võimalus.

Tartu Heino Elleri nimelise Muusikakooli viiuliõpetaja Annela Läänelaid lausus, et tööd on olnud palade õppimisel palju. Kui õpilased sellest vaimustuvad ja aasta pärast tagasi tahavad tulla, siis on suvelaager ennast igati õigustanud.

Puhkpilliõpetaja Kaido Otsingu sõnul on sellise suure orkestri puhul väga oluline kohanemine ja kokku sobitumine. Suures seltskonnas ei tohi keegi domineerima hakata. Kaido Otsingu sõnul on temal pensionipõlve pidava muusikuna pillilood mängitud, kuid tal on suur rõõm, kui saab oma kogemusi noortele edasi anda.

„Laval selgub tõde,“ mõtiskles Kaido Otsing muusikute töö tulemuse üle.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus