Suvine folgipidu keskendub tantsule

22.-25. juulini toimub Viljandis XVIII pärimusmuusika festival, kus astuvad tuntud Eesti esinejate kõrval üles kümned muusikud mujalt Euroopast, aga ka Ameerikast ja Aafrikast.

Festivali pealik Ando Kiviberg rääkis, et korraldajad on programmi viimistledes jõudnud äratundmiseni, et ees seisab taas üks lustlik ja ühtehoidev  pärimuspidu.

“Nagu läinud aasta novembris välja hõikasime, on festivali teemaks sedapuhku “Seest tuleb üks tants!” ning sellest tulenevalt lasub programmis põhirõhk tantsulist pärimusmuusikat pakkuvatel ansamblitel. Teisalt pole me unustanud ka niinimetatud gurmaane, kellele sobivad vaiksed, intiimsemat laadi sisekontserdid,” selgitas Kiviberg.

Muu hulgas pidas pealik märkimisväärseks programmi laia geograafilist haaret, mis hõlmab kõiki Euroopa piirkondi ning ka mitmeid kaugeid maid. Näiteks saab näha ja kuulda Habana Son Club`i Kuubalt, kelle kuumad rütmid peaksid publikut tantsupisikuga nakatama sõltumata sellest, kas lõõskab päike või ladistab vihma.

Nimekamatest esinejatest tõi Kiviberg esile paljude rahvusvaheliste tiitlitega pärjatud Ale Möller Band`i, keda nii festivali korraldajad kui ka publik on juba aastaid Viljandis näha igatsenud. Tegu on maailmamuusika vaieldamatute tippude sekka kuuluva kooslusega, milles liidavad oma energia Rootsi, Kreeka, Mehhiko, Kanada ja Lääne-Aafrika muusikud.

Lisaks on festivalile oodata Tsuumi Sound System`i Soomest, Ilgi`t Lätist, Omir`i Portugalist, Csürrento`t Ungarist, Hermann Haertel`it Austriast, Otova Yo`d Venemaalt, Puerto Flamencot Hispaaniast ja mitmeid teisi välisesinejaid.

Iseenesestki mõista on kohal armastatumad Eesti ansamblid eesotsas Zetode, Virre, Ro:Toro, Pantokraatori, Paabli, Klapi, Kihnu Poiste, Gjangsta, Oorti ja Fibrilliga. Aastaid festivali publikumagneti seisuses püsinud Vägilased astuvad üles koos Metsatöllist tuntud Lauri Õunapuu ja Võrumaa lõõtsamehe Tarmo Noormaaga ning Svjata Vatra koos DJ P-Julmaga. Ando Kivibergi kinnitusel ei jää viimati nimetatud ainsateks, kes end uuest küljest või koos uute sõpradega näitavad.

Tulenevalt festivali teemast, saab publik sel aastal näha mitut tantsulavastust, näiteks mullu sügisel Viljandi Pärimusmuusika Aidas esietendunud “Tantsumasinat”, mis äsjasel teatripreemiate jagamisel parima lavastuse konkursil nelja silmapaistvama sekka pääses. Oma koht on festivali programmis ka Norra tantsugrupil Frikar, mille liikmed on viimase aasta vältel rahvusvahelise tähelepanu keskmes olnud ennekõike Eurovisiooni lauluvõistluse võitnud Alexander Rybaki taustatantsijatena. Viljandis astub Frikar lavale oma uue tantsulavastusega.

Kokku on Balti- ja Põhjamaade suuremate suviste kultuurisündmuste sekka kuuluva Viljandi pärimusmuusika festivali põhiprogrammis üle 70 kontserdi, millele lisandub mitukümmend kontserti Rohelisel vabalaval. Pärimuspeo passid on müügil veebilehel www.folk.ee/festival. Passi hind on 890 krooni, alates juulist juba 990 krooni. Piletilevis on saadaval ka festivali päevapassid.

iii

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus