Suvel tööle ja ekskursioonile

Sel nädalal lõppes enamikel koolilastel õppeaasta ning nüüd tuleb õpilastel valida, mida oma suvevaheajaga peale hakata. Neile, kes vahelduseks rannas päevitamisele ka aktiivsema puhkuse vastu huvi tunnevad, otsis Vooremaa välja mõningad variandid vaheaja veetmiseks.

Laagrid ja huviringid

Saare valla noorteühing NETIT korraldab suve jooksul mitmeid üritusi. Hooaeg algab Voorel 18. juunil võistlusega “Anne-Ly ja Janne vs Noored”. Võistluse põhimõte on sama nagu kunagi Kanal 2 eetris olnud populaarsel saatel “Eesti versus Jõekalda,” kus saatejuhiga  võistles viieliikmeline võistkond. Voore Aktiviseerimiskeskuses võistlevad noortevõistkondade vastu huvijuht Janne Karu ning sporditöö spetsialist Anne-Ly Võlli. Ka võistlusalad on mitmekesised, võisteldakse näiteks nii kõrrega  jogurti joomise kiiruses kui mälumängus.

28. ja 29. juunini toimub Voore noortelaager Võrumaal, kus õpitakse vabatahtliku tegevuse käigus tundma lõuna-eesti kultuuri. Põltsamaa Emadeklubi korraldab südasuvist projekti “Seltsis segasem ehk loovad suvepäevad”, mille esimene vahetus algab 29. juunil ja kestab 3. juulini. Teine vahetus algab 13. juulist ja kestab 17. juulini. Suvepäevade käigus saavad osalejad koos meisterdada, mängida ning käia linna piires matkamas. Laagrisse on oodatud lapsed vanuses 7-14 eluaastat.

28.-30. juunini peetakse Viljandimaal Kopra talus Eesti Avatud Noortekeskuste Suvepäevad, kuhu on oodatud kõikide ANKide liikmed, kuid paratamatult on kohtade arv seal piiratud ning vaid kiiremad saavad sündmusest osa võtta. Soovijad peaksid ühendust võtma lähima ANKi noortejuhiga.

Juulis on Jõgeva linna lastele plaanis korraldada töö- ja seikluslaager, kuid tänaseks pole veel kindlad kuupäevad teada. Ajakava täpsustatakse lähima kuu aja jooksul ning uuemat infot selle kohta saab Jõgeva ANKist. Põltsamaal on sel suvel üheks suurimaks pereürituseks Põltsamaa Lossipäevad, mis saavad teoks 11. juulil lossihoovis. Lastele ja noortele pakutakse mitmesugust meelelahutust alates käsitööst ja lõpetades sportmängudega

28.-31. juulini toimub Kirna õppekeskuses Peipsi piirkonna noortele laager, mille teemadeks ellujäämise õpetus ning erinevate rahvuskultuuride tutvustamine. 29. juulil teevad Jõgeva valla noored ekskursiooni Võrumaale, kus grupijuhiks on kohalik värsimeister Contra. Terve kuu vältel on võimalik Siimusti ANKis praktiseerida savivoolimist, sest siis peaks noortekeskusse jõudma savipõletusahi.

12. augustil peetakse Jõgeva valla ühine noortepäev, 11.-13. augustini toimuvad Voorel järjekordsed spordimängud. 28. augustil korraldatakse aktiviseerimiskeskuses korralik suvelõpupidu. Et paljude ettevõtmiste ja laagrite  toimumine sõltub fondide rahastamisest ning praeguseks pole enamik rahastajaid ürituste projektidele positiivset vastust andnud, siis selgub paljude suviste sündmuste toimumine aja jooksul.

Maleva- ja hooajatöö

Need, kes eelistavad suvel puhkamise asemel tööd, saavad kaasa lüüa malevatöös või minna võimaluse korral palgalisele tööle. Sel aastal on Jõgevamaal kolm õpilasmaleva rühma: Luual, Kuremaal ja Vaimastveres. Luual ja Vaimastveres tuleb malevarühmadele kaks vahetust, millest esimene kestab 29. juunist 17. juulini ning teine 20. juulist 7. augustini.

Luua ja Kuremaa rühma malevlased asuvad tööle vaarikakorjajatena kohalike marjakasvatajate juures ning Vaimastvere rühmad hakkavad herneid korjama.

Tormas korraldatakse valla noortele ka oma malevasuvi, mis algab 29. juunil ja kestab 10. juulini. Kohalikest malevlastest moodustatakse kaks rühma: Torma ja Sadala.  Päeval töötavad noored viljapõllul tuulekaera korjates, õhtuti korraldatakse mänge, rühmade ühisüritusi ning tegeldakse ka kunstiga.

Praegune olukord tööturul on küllaltki kriitiline ja seega on noortel suvise töö leidmine keeruline, kuid tublimad saavad kandideerida marjakorjajateks või minna tuulekaera korjama kohalikesse majanditesse või istandustesse. Igal aastal on hooajatööd pakkunud ka suurettevõte Põltsamaa Felix, kuid sel aastal tuleb sinna töölesaamiseks  konkureerida ka täiskasvanud tööotsijatega.

Felixi personalijuht Helgi Žukovitš ütles, et Ärilehes ja Vali Uudistes ilmus hooajatööliste  otsimise kuulutus. “Ka meie kodulehel on tööpakkumine üleval. Uskumatu, aga kahe nädalaga on meie vajadustele juba kolmekordne pakkumine. Eelistatud on kohalikud täisealised inimesed, kes töötaksid juulist oktoobri lõpuni ehk kogu hooaja.
Õpilased töötavad 1-1,5 kuud ja siis me peame uuesti inimesi valima ja koolitama,” rääkis Žukovitš.
“Arusaadav, et õpilased soovivad ka tööd teha ja raha teenida, kuid praeguses majandusolukorras pakume eelkõige tööd töötuks jäänud täiskasvanutele.”

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus