Suvekodu aeda ilmus karu

Möödunud nädalavahetusel ilmus ühe Palamuse vallas Kivimäe külas asuva suvekodu aeda noor karu. Kui peremees ta avastas, kõõlus ta parasjagu puu otsas, enne seda oli ta aga mesitaru puistamas käinud.

“Käin ka talvel ikka paar korda nädalas majapidamist üle vaatamas,” ütles suvekodu omanik, Tartus elav Ermo Kriis. “Kui seekord tulin, nägin, et kolmel mesitarul on lennuava ette pandud plekitükid eest lükatud. Peatselt hakkasin kuulma mingit kummalist häält. Algul arvasin, et äkki teeb seda põder, siis aga avastasin puu otsast noore karu.”

Et sellises vanuses mõmmikud liiguvad tavaliselt ringi veel ema seltsis, pidas Kriis targemaks lahkuda: ta kartis, et karuema ilmub välja ja ründab teda. Peatselt tuli ta aga Tartust tagasi, kaamera kaasas.

“Alles kolme nädala eest juhtusin Tartumaal Tammistus täiskasvanud karuga kokku, aga enne, kui kaamera välja võetud sain, lasi ta jalga. Mõtlesin, et teist korda ma piltidest ilma jääda ei taha,” ütles Ermo Kriis.

Selleks ajaks, kui tartlane Kivimäele naasis, oli sinna kogunenud juba terve “konsiilium” eesotsas Palamuse jahiseltsi esimehe Marko Õunaga, kel on varemgi tulnud inimeste elamisse eksinud karupojaga tegelda. Viimane oli ühendust võtnud keskkonnaameti Jõgeva-Tartu regiooniga ning saanud sealt soovituse mõmmik esialgu rahule jätta ja loota, et ta ise metsa tagasi läheb. Selleks ajaks oli ka selge, et noor karu on mingil põhjusel üksi jäänud: ema ei ilmunud välja kusagilt.

Eile hommikul viibis karu endiselt tartlase suvekodus. Naabrid teadsid, et ta oli vahepeal puu otsast maas käinud ning veel mesitarude kallal kolistanud.

“Keskkonnaagentuuri juhtivspetsialist Peep Männil käis kohapeal ja avaldas arvamust, et karu tuleks uimastada ja kuhugi kaugemale metsa viia, soovitavalt sellisesse piirkonda, kus on leida Aafrika katku surnud sigade jäänuseid: siis saaks loom endale talve üleelamiseks vajaliku rasvavaru koguda,” ütles Marko Õun.

Sellest, kas ja kuidas karumõmmi metsaviimine õnnestus, saab lugeda järgmisest Vooremaast.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus